Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Arcuri spate Feroza

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• ddavid2102
    a răspuns
    Re: Arcuri spate Feroza

Salut,
    Deși discuția este veche, am avut și eu problema asta. Am găsit arcuri LSG (fabricate īn germania, 4+1) care au īnălțat mașina cu aprox 5cm față de cele vechi (care erau drepte), dar care nu o fac să scuture foarte rău. Am găsit la un magazin lāngă pitești cu 550 lei/bucată (pachetul de arc). dacă aveți nevoie, dați-mi un PM și vă dau numărul de telefon al magazinului.
    Ultima editare de ddavid2102; 17.oct.2018, 11:30.

Lasă un comentariu:

• seaman
    a răspuns

Salutare, colegi !

Ma alipesc si eu aici cu problema mea, sper sa nu deranjeze asta:
    Aveti idee ce arcuri sunt compatibile pentru puntea spate un Rocky din '94 deci cu elicoidale ? Nimic de la Toyota oare ?
    Mentionez ca nu caut sa inalt masina, pur si simplu cele de pe masina au obosit.

Daca cineva cunoaste vreo varianta si nu e la secret, as ramane recunoscator.

Lasă un comentariu:

• dcosmin
    a răspuns

Postat īn original de Ignis Vezi post
    Ala e pretul pe o parte. Ai zis set ma gandeam ca au stanga + dreapta la pretul ala. Banuiesc ca vin fara bucse bride etc. O brida am vazut ca este vreo 70 lei...enorm - si nu sunt convins ca e vreun material deosebit precum erau cele originale.
    Se gasesc pe ebay circa 200 euroi ambele plus transport. Dar na, merita? Eu le-am springuit la nelu si mi-a mai si schimbat cate o foaie ca se rupsesera si deocamdata tine. Atata doar ca zici ca e magar cat de rigida e. :))

Lasă un comentariu:

• Ignis
    a răspuns

Ala e pretul pe o parte. Ai zis set ma gandeam ca au stanga + dreapta la pretul ala. Banuiesc ca vin fara bucse bride etc. O brida am vazut ca este vreo 70 lei...enorm - si nu sunt convins ca e vreun material deosebit precum erau cele originale.

Lasă un comentariu:

• Caphonne
    a răspuns

http://www.autokarma.ro/piese-auto-d...et%20arc%20foi

Lasă un comentariu:

• Ignis
    a răspuns

Pune un link, eu nu le-am descoperit. Ce producator?

Lasă un comentariu:

• Caphonne
    a răspuns

Au la Autokarmja set arcuri spate la 731 lei, cred ca este cel mai mic pret posibil.

Lasă un comentariu:

• Caphonne
    a răspuns

Eu m-am obisnuit plus ca stau asa bine arcurile de cand le-am montat incat nu mai am chef de modificari.

Lasă un comentariu:

• Ignis
    a răspuns

Si pe site la Milner apar aceleasi poze la arcurile de Rocky si Feroza spate. Justificarea lor vis a vis de rigiditatea suspensiei a fost ca sunt gandite sa pui remorca grea si sa isi pastreze garda la sol....dar asta nu scrie nicaieri sa te atentioneze ca altfel iti rupe rinichii, spatele si afecteaza practic si alte reazeme de la atatea socuri. Ei m-au sfatuit sa scot penultima foaie ca marime ca sa mai scap de acest neajuns.

Lasă un comentariu:

• Caphonne
    a răspuns

@Ignis da asa arata, ca mie practic mi-au trimis de Rocky.
    @Stan da se poate schimba doar foaia rupta dar cu o foaie identica, din cate stiu cele de papuc sunt altfel., in Bucuresti sunt doua locuri care fac arcuri.
    Ultima editare de Caphonne; 26.iul.2017, 13:11.

Lasă un comentariu:

• stan
    a răspuns

Salutare grup, am si eu probleme cu foile de arc, intrebarea mea este daca pot inlocui foile intermediare de la feroza cu dacia papuc. pe cea mica si pe cea mare cu prinderi le am bune.
    Multumesc, astept ceva pareri, din ce am citit am vazut ca unii le au inlocuit cu totul.

Lasă un comentariu:

• jineas
    a răspuns

Salut, am scos a 4 a foaie de sus in jos. 15 min de manopera.

Lasă un comentariu:

• Ignis
    a răspuns

Asa arata si arcurile de Feroza? Care foaie ai scos-o?
    Nu stiu ce sa fac si ma gandesc ca si in teren o suspensie de genul cred ca te poate ajuta si sa te rastorni in anumite conditii.
    Amortizoarele sunt si ele noi, Sachs, varianta normala dar mai dure fata de setarea suspensiei de fabrica pe "soft" din buton.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	arcuri cu foi1.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	525,0 KB 
ID:	1005200Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	arcuri foi2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	708,6 KB 
ID:	1005201
    Ultima editare de Ignis; 23.iul.2017, 18:57.

Lasă un comentariu:

• jineas
    a răspuns

Am scos eu o foaie de la fiecare arc de la Milner, s-a mai imbunatatit confortul, dar nu ceva iesit din comun, oricum e mult mai bine.

Lasă un comentariu:

• Ignis
    a răspuns

Milner au ce trebuie si trimit si in Romania marea problema e ca ma rupe masina, parca nu am suspensie cu arcurile de la ei. Am luat ce au recomandat pentru tipul meu de caroserie si este dezastru, daca mergi 3 km pe un forestier te doare spatele. Am scaune normale si amortizoare Sachs noi de serie.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X