Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

segmenti piston Terios


Lombrea

Postări Recomandate

Salut!

De 2 saptamani caut segmenti pentru Terios 2002 euro 3 si nu gaseste nimeni de la nici un service. Ma puteti ajuta voi cu vreun contact sau de la care alt model se potrivesc. Unul dintre service-uri a gasit pe original la 800 de lei/piston pe original si mi se pare exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Nu stiu la ce service-uri ai fost insa un mecanic care a mai facut motoare ar trebui sa cunoasca aceste detalii nu sa trimita seria VIN la furnizorul de piese si sa astepte minuni :)

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Nu stiu la ce service-uri ai fost insa un mecanic care a mai facut motoare ar trebui sa cunoasca aceste detalii nu sa trimita seria VIN la furnizorul de piese si sa astepte minuni :)

 

Nu iti dau dreptate in ceea ce priveste acest aspect , daca stai 10 min la orice semafor din Bucuresti, o sa vezi cum trec zeci de modele de masini , deci nu mai e ca pe vremuri DACIA, Trabant, Moskwici, Lada etc.

In plus noua generatie de mecanici stiu sa lucreze mai bine cu telefonul decat cu manualul de reparatie , adica decat sa isi bata capul cu cititul ...suna un prieten, dar nu le pot face o vina din asta , asa-s vremurile.

"noi" , cotoii batrani , harsiti cu toate astea inca umblam OLD school .

 

Sa revenim la masina omului:

1. decizia de schumbare NUMAI a segmentilor nu o faci dumneata sau mecanicul cu motorul montat. Dupa ce desfaci jucaria, incepe jocul masuratorilor , anume:

A. Cilindrii:

- zgarieturi , ureme de supraincalzire, depunere de calamina

- cillindricitatea - se verif cu ceasul comparator ovalizarea cilindrilor

- cota nominala si cea de uzura maxima

B. Pistoane

- jocuri in bolturi

- uzura pe flancuri

- stare canale de segmenti

 

Daca dupa aceasta analiza constati ca uzura pe piston/cilindru e suportabila, incerci un set de segmenti . Urmeaza obligatoriu perioada de rodaj si sch ulei la max 1000 km .

Daca cilindrii sunt uzati , recomandabil ar fi sa treci la cota urmatoare de reparatie , presupune:

- alezare bloc motor

- pistoane + segmenti cota reparatie , piese NOI

 

Ar mai fi si solutia bucsarii blocului motor :

- bucsare bloc motor la cota nominala

- se reutilizeaza pistoanele vechi

- se pun segmenti noi

E o treaba ce nu ti-o recomand, motorul matali e mic si blocul cam subtire in pereti

 

Daca ai un manual de Terios download, te rog sa mi-l trimiti , acolo trebuie sa scrie cotele de segmenti, si apoi verific ce si cum.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Desi vad destul de multe ascutitori intr-aste pe drum se pare ca sunt destul de problematice la intretinere. Ce bine ca exista acest forum in care sunt oameni care au mai trecut prin probleme asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Nu iti dau dreptate in ceea ce priveste acest aspect , daca stai 10 min la orice semafor din Bucuresti, o sa vezi cum trec zeci de modele de masini , deci nu mai e ca pe vremuri DACIA, Trabant, Moskwici, Lada etc.

In plus noua generatie de mecanici stiu sa lucreze mai bine cu telefonul decat cu manualul de reparatie , adica decat sa isi bata capul cu cititul ...suna un prieten, dar nu le pot face o vina din asta , asa-s vremurile.

"noi" , cotoii batrani , harsiti cu toate astea inca umblam OLD school .

 

 

Ma refeream la faptul ca ar trebui sa stie unde si cun sa caute intr-un catalog de piese motor nu ca ar trebui sa stie codurile.

Evident diagnostic dupa demontare motor ca altfel te poti pregati cu piese care nu necesita inlocuire si sa dai peste alte probleme cand desfaci pacientul.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Ai si dumneata dreptate intr-un fel , numai ca si majoritatea clientilor , confunzi brancardierul cu doctorul, amandoi se ocupa de pacienti dar fiecare stie sa faca altceva ! ;) Evident glumesc si exagerez ....

Terios o o masina mai rara , mai greu de gasit piese pt japonezele astea , Daihatsu , de documentatie tehnica , nu mai vorbesc.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Domn Luigi documentatie este si chiar ok dar doar pentru Rocky si Feroza :), manuale de reparatie si ceva catalog cu coduri de piese.

 

http://www.warfs.org/index.php?page=manuals

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Domn Luigi documentatie este si chiar ok dar doar pentru Rocky si Feroza :), manuale de reparatie si ceva catalog cu coduri de piese.

 

http://www.warfs.org/index.php?page=manuals

 

 

 

Multam Boieruleee, e valoros linkul matali !

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: segmenti piston Terios

 

Este eu am reparat multe cu manualul in mana doar ca sunt situatii unde ai nevoie de niste scule speciale greu de procurat sau neprofitabile pt uzul casnic.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare