Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Ferătania.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• 393
    a răspuns
    Re: Ferătania.

Vesti noi. In urma īnlocuirii rampei de injecție GPL animalul a recīștigat o bună parte din herghelia inițială.

Lasă un comentariu:

• 393
    a răspuns

Postat īn original de zen Vezi post
    Vezi ca gasesti la Fratii Oprean. Dupa ce am ciupit o garnitura am mers cu ea in mana (a se citi cu garnitura ) si am rezolvat de la ei.
    Sa o folosesti sanatos...
    Multumesc stimate coleg pentru sfat. Daca era vorba doar de o-ring considera ca era facut (a se intelege ca am fost la ei). Dar este vorba de partea de jos care intra in chiuloasa si garnitura de acolo are o forma de teaca care nu o gasesc nicaieri pana acuma. Zilele viitoare voi incerca o solutie de compromis adica le dau din nou jos si pun un pic de banda de teflon si sper sa rezolv problema. Abserv ca suntem consateni nu accepti sa ne vedem cateva minute cand ai timp sa ne combatem in sfaturi?
    - In alta ordine de ideei am intrat in posesia CIV-ului si am de facut o mica erata la varsta masinii: este construita in 1995 si prima inmatriculare este in 1997... deci mai veche decat stiam(dupa cate inteleg cred ca a fost expusa in show-room si nevanduta). Iar la observatii am trecute anvelope pana la 225 70 r15.
    - Saptamana viitoare primeste o rampa de injectie GPL noua - pe motiv ca actuala (tot noua) la prima verificare a dat rateuri dupa 1000 km si nu se poate calibra la 1.8ms stabil.

Lasă un comentariu:

• zen
    a răspuns

Postat īn original de 393 Vezi post
    .
    Si chiar nu a schimbat nimeni o-ring-urile de la injectoare?:)
    Vezi ca gasesti la Fratii Oprean. Dupa ce am ciupit o garnitura am mers cu ea in mana (a se citi cu garnitura ) si am rezolvat de la ei.
    Sa o folosesti sanatos...

Lasă un comentariu:

• 393
    a răspuns

La RAR a fost deja si nu cu mine. Īncă nu am văzut cartea. Cost 1200 lei - ca autoturisn. Va mai face un drum cu mine pana acolo zilele următoare pentru omologare GPL si īncerc atunci sa vad ce si cum de anvelope. Pana atunci noutăți am reusit sa repar la partea electrica poziția pe dreapta si sa īnlocuiesc becurile arse din habitaclu.
    Am observat ca nivelul de lichid de răcire din borcan fluctueaza este normal la cald sa am un nivel si la rece mai scazut? Sau mai am ceva furtun nedetectat īncă care pierde? Uleiul pare perfect (schimbat de 1500 km) pierderi aproape inexistente. Lichidul de răcire curat. Si totusi nu am gasit nicăieri set de reparație Injectoare...

Lasă un comentariu:

• jineas
    a răspuns

Insista sa_ti treaca 235 75 15, este un precedent in Romania, are un coleg de pe forum trecute in carte, am vazut cu ochii mei! Daca e autoturism si nu autoutilitara ar trebui sa_ti treaca babuinii!

Lasă un comentariu:

• 393
    a răspuns
    Da asta am pățit cu Vitara. Aveam pe ea after market catalizator si evacuare euro 4, sticker de euro 4 si notată in brief ca atare. Si au bagat-o la euro 2... tipic muncă romĆ¢nească.

Postat īn original de tommy crocodilu Vezi post
    Are flanse directe...daca ai avea mrl si ai decupla total fata...ar mai scadea un pic consumul...dar nu cine stie ce...
    Mulțumesc. Deci prin urmare ramane asa cum este. Nu ma deranjează enorm. Desi comparativ cu cealaltă masina de familie...
    Ultima editare de Astral; 07.sep.2018, 19:07.

Lasă un comentariu:

• tommy crocodilu
    a răspuns

Are flanse directe...daca ai avea mrl si ai decupla total fata...ar mai scadea un pic consumul...dar nu cine stie ce...
    Ultima editare de Astral; 07.sep.2018, 17:28.

Lasă un comentariu:

• Astral
    a răspuns

Cu stăpānirea mulțumesc la fel. Anvelope pe ea am acuma 235 70 15. In cartea de Austria sunt trecute. Sper sa nu isi bată joc Romāni de mine:)
    Ai nostri au o baza de date si ce gasesc acolo, aia iti trec in CIV-ul romanesc, ii doare la basca de ce a scris neamtul....

Lasă un comentariu:

• 393
    a răspuns

Cu stăpānirea mulțumesc la fel. Anvelope pe ea am acuma 235 70 15. In cartea de Austria sunt trecute. Sper sa nu isi bată joc Romāni de mine:)

Lasă un comentariu:

• ddavid2102
    a răspuns

Salut,

Să o stăpānești sănătos.
    Legat de anvelope, verifică dimensiunile din carte și caută. Dacă vei avea doar 195R15 și 225/75/15, pe cea de-a doua dimensiune găsești doar A/T de la General sau Cooper - noi nereșapate, sau cele făcute pe la suceava, reșapate. Eu īncă nu m-am decis să iau, probabil voi lua reconstruite și voi vedea cum sunt.

Lasă un comentariu:

• 393
    a răspuns

Postat īn original de jineas Vezi post
    Felicitari pentru achizitie si drumuri fara incidente. Ce ti-a placut mai mult la feroza in comparatie cu vitara?!
    Multumesc la fel;)
    Pro Feroza - Se simte ca masina "inchegata" bine - nu bate nici daca e chinuita, nu cere service dupa aproape fiecare iesire (nu fac numai soft catre mediu), se repara mai usor decat Vitara, absenta aproape totala a ruginei.
    Pro Vitara - cativa centimetri mai lata in interior (la folosire zilnica si cu o borseta pe tine in partea stanga se simte diferenta), raspunsul la acceleratie de cateva ori mai bun (1.6 carburatie nu inteleg de ce - dar ma supara destul de mult ca sa bat la cap toti mecanicii de ce nu simt cei 95 de cai din plin).
    Si chiar nu a schimbat nimeni o-ring-urile de la injectoare?:)

Lasă un comentariu:

• Alin
    a răspuns

Se vede in poza ca are flanse.

Lasă un comentariu:

• jineas
    a răspuns

Felicitari pentru achizitie si drumuri fara incidente. Ce ti-a placut mai mult la feroza in comparatie cu vitara?!

Lasă un comentariu:

• jineas
    a răspuns

Sunt feroze care in loc de MRL_uri au flanse fixe.

Lasă un comentariu:

• Astral
    a răspuns

Salve!
    .........Oare faptul ca nu are MRL-uri de nici un fel duce la setea asta masivă?
    .....
    Cum nu are MRL-uri...? Poate ca sunt automate, dar daca n-are avea, cum s-ar cupla planetarele fata in 4x4 ?

Oricum, MRL-uri nu au legatura cu consumul....

Lasă un comentariu:

Procesare...
X