Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Posesor nou de Honda CRV

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Posesor nou de Honda CRV

Postat în original de cos Vezi post
    Daca halatu' nu e ruginit , e bine rau ...
    Foarte putina rugina la praguri unde au fost prinse pragurile alea de crom.
    La primavara le refac eu si izolez bine totul.

In rest arata foarte bine.
    Interiorul de piele in stare excelenta.
    Masina a fost a unui medic stomatolog din Viena.

Comentariu

Postat în original de rdk84 Vezi post
      Vroiam sa stiu daca cutia automata este din cea standard sau este CVT? M-ar interesa ca masina pentru sotie si as ramane tot in ograda Honda. Iar H-RVul nu o atrage prea tare. Nu mai vrea cu Fabia, vrea cu integrala! Si ca sa nu raman fara a mea, trebuie sa ma orientez rapid catre altceva, dar cu automata.

PS: Pret bun pe halat!
      E cutie clasica.

Mie imi place si HR-V -ul.

Comentariu

Poza de azi cu masina pusa la punct.
        Fișiere atașate

Comentariu

Frumoasa Honda!

Bulbarul este facut de voi sau cumparat? Anvelopele o sa ramana cele de strada sau te gandesti la un AT?

Comentariu

Frumoasa Honda!

Bulbarul este facut de voi sau cumparat? Anvelopele o sa ramana cele de strada sau te gandesti la un AT?
            Bullbarul a venit asa cu masina. E facut de ceva firma.

Anvelopele raman de strada pt ca masina va circula doar pe strada si rareori pe cate un drum mai desfundat.

Masina va fi utilizata de sotia mea.

Comentariu

Postat în original de stanley Vezi post
              Legat de fiabilitatea CRV-ului initial, cel cu roata de rezerva pe spate, cineva din State are modelul cu motor pe benzina de 2,4 l, are peste 150.000km, a schimbat doar consumabile, iar in rest, efectiv nu se strica nimic !!!
              Am tot avut probleme pe cutia de viteze automata, acolo unde nu te astepti, s-a spart dantura pe diff-ul fata (la masini conduse de oameni normali, fara offroad) , deci nu recomand anvelope mai mari si nici MT-uri .
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro
              service si tunning NISSAN
              Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Sa o stapaniti sanatosi.Nu stiu ca cutie de viteze e pe CRV , dar pe HRV sunt praf..consumabile .Cand cam cautat HRV pt sotie ma uitam dupa automate , dar m-am linistit repede dupa ce am dat in research pe google Hrv Automatic Transmission si numai de recenzii negative am dat .Aca ca am luat manuala si suntem foarte multumiti de ea .De cand e la noi doar consumabile si benzina.Cum naiba le fac de nu se strica ..dracu stie..A noastra se apropie de 300.000 km si no problem 😨..
                Pentru mine as vrea sa iau un CRV pt a tracta o barca de 1200 kg pe diverse lacuri montane ..@ Max sau @Cos (ca voi detineti modelul) imi puteti spune care este sarcina tractabila in carte? Sau credeti ca se preteaza CRV-ul pt ce vreau eu ? E mult 1200kg pt el?
                Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Nu imi amintesc cat are in carte ( cercetez si iti zic tot aici ) , dar 1200 imi pare mult pentru planetarele ei - in ideea ca : nu ca n-ar duce dar probabil nu o duce mult .

... ...( asta e prima mea logica - sa mearga fara avarii sau uzuri , folosind capacitatile masinii dar fara depasirea resursei tehnologice ... altfel , se cade in extrema cealalata a masinilor cocosate de la piata ... 2,4 tone pe Dacia papuc si se mai si lauda cu asta ) .
                  ... sa fim corecti pana la capat !
                  Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de cos Vezi post
                    Nu imi amintesc cat are in carte ( cercetez si iti zic tot aici ) , dar 1200 imi pare mult pentru planetarele ei - in ideea ca : nu ca n-ar duce dar probabil nu o duce mult .

... ...( asta e prima mea logica - sa mearga fara avarii sau uzuri , folosind capacitatile masinii dar fara depasirea resursei tehnologice ... altfel , se cade in extrema cealalata a masinilor cocosate de la piata ... 2,4 tone pe Dacia papuc si se mai si lauda cu asta ) .
                    Hrv ul meu are in carte 500 fara franare si 1200 cu franare..asta la motor de 1.6 si 105 cai....cu remorca incarcata cu stejar cam 700 kg se simte bine...ma gandesc ca motor de 2.0 si 147 cai ar duce mai mult

Comentariu

... 1400 kg ... in carte ...

Cum se simte , nu stiu ...
                      ... sa fim corecti pana la capat !
                      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

CR-V III (RE5) 2.0-150 CP, maluala, 6 trepte are 1600 kg cu sistem de franare si 600 kg fara sistem de franare. 2.2 diesel cred ca are 2000 kg. Iarna trageam Fabia 1 dupa mine fara sa simt si fara smucituri, ambele pe zapada, fara sa ajung la piatra. Normal cu Fabia suspendata. Nu am carlig la masina si n-am tras remorca/rulota dupa mine.

CR-V I 2.0-147 CP cu remorca cu stupi nu a mai putut pleca din mijlocul unei pante pe asfalt, dar remorca cred ca avea mai mult de 2 tone.

Daca drumurile la lac sunt mai dificile, parerea mea ca lipsa reductorului le penalizeaza.

Comentariu

147 de cai are si a mea.
                          Nu am legat inca vreo remorca sau platforma dar pare suficient de puternica pt tractat asa ceva. Insa vorba lui Cos, cine stie cat tine.

Cutia automata la mine merge bine.
                          Sper sa nu am probleme cu ea in timp.

Comentariu

CR-V III (RE5) 2.0-150 CP, maluala, 6 trepte are 1600 kg cu sistem de franare si 600 kg fara sistem de franare. 2.2 diesel cred ca are 2000 kg. Iarna trageam Fabia 1 dupa mine fara sa simt si fara smucituri, ambele pe zapada, fara sa ajung la piatra. Normal cu Fabia suspendata. Nu am carlig la masina si n-am tras remorca/rulota dupa mine.

CR-V I 2.0-147 CP cu remorca cu stupi nu a mai putut pleca din mijlocul unei pante pe asfalt, dar remorca cred ca avea mai mult de 2 tone.

Daca drumurile la lac sunt mai dificile, parerea mea ca lipsa reductorului le penalizeaza.
                            Cam putin tracteaza ..Sharanul 1.9 tdi trage 2 tone si e doar tractiune fata.Drumul la lac nu e ft dificil..problema e daca ploua nitel...Un Hilux cred ca s-ar descurca mai bine nu?
                            Ultima editare de timberland0910; 16.apr.2017, 15:25.

Comentariu

HR-V are cutie automata CVT
                              CR-V are cutie automata clasica cu convertizor de cuplu in 4 trepte.

Daca HR-Vul avea tot clasica, de mult isi gasea una loc in curte. :)

Sharanul trage 2 tone ca are cuplu bun la turatii mici, dar nici nu trage cum trage CR-Vul in conditii de aderenta slaba. Eu am vandut Sharanul pentru ca nu facea fata cu zapada cu masina goala. Iar la 130kmh nu se compara, Sharanul ziceai ca-i barca fata de CR-V. La acceleratie la fel, Sharanul mult mai slab.

Hilux e masina! Vezi doar sa nu depasesti cele 3.5 tone pt categoria B

PS: sunt si Sharanuri 4x4 cu 1.9 tdi 115 CP, dar recomand mai tare Honda! :)
                              Ultima editare de rdk84; 16.apr.2017, 15:39.

Comentariu

HR-V are cutie automata CVT
                                CR-V are cutie automata clasica cu convertizor de cuplu in 4 trepte.

Daca HR-Vul avea tot clasica, de mult isi gasea una loc in curte. :)

Sharanul trage 2 tone ca are cuplu bun la turatii mici, dar nici nu trage cum trage CR-Vul in conditii de aderenta slaba. Eu am vandut Sharanul pentru ca nu facea fata cu zapada cu masina goala. Iar la 130kmh nu se compara, Sharanul ziceai ca-i barca fata de CR-V. La acceleratie la fel, Sharanul mult mai slab.

Hilux e masina! Vezi doar sa nu depasesti cele 3.5 tone pt categoria B

PS: sunt si Sharanuri 4x4 cu 1.9 tdi 115 CP, dar recomand mai tare Honda! :)
                                Tot la honda ini sta sufletul ...daca se va strica se repara.cat despre cele 3.5 tone nu imi fac probleme ca am A.B.BE.C.CE.D.DE + Inca cateva categorii pt ambarcatiuni 😂..deci Crv va fi si pt mine dar cel de 150 cai dupa 2002 fabricatie si manual nu automat

Comentariu

Procesare...
                                X