Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

distributie galloper


Jidanu

Postări Recomandate

cine poate sa imi spuna ce fel de distributie se potiveste la hyundai galloper 2500 tdi intercooler din 2000? de pajero mk 1, mk 2?

stiu ca are 2 curele dintate si 2 role dar nu stiu cati dinti au fiecare,latime,forma dintilor etc. orice informatie sigura imi poate fi de ajutor.doresc sa comand piesele in anglia si nu vreau sa iau teapa

Hyundai Galloper 2500 Intercooler SWB

Soricar 4x4 LWB ''Lache"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: distributie galloper

 

la a doua curea poti sa renunti - este de la axul cu cu cu contrabalansoare (nu stiu cum naiba se traduce) pe care poti sa-l anulezi. Mai mult de atat stiu mai multe cazuri in care se rupe cureaua de la acest ax si bucati din ea nimeresc sub cureaua de distributie provocand ravagii majore motorului.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: distributie galloper

 

Dar renuntind la echilibrarea dinamica se pierde din amortizarea activa a vibratiilor , si motorul ar putea sa ' balangane din cap' la unele turatii , la care proiectantul a considerat ca nu se echilibreaza fara contrabalansare .Se cistiga ceva putere si siguranta in exploatare . E discutabila pierderea sau cistigarea la presiunea de ulei .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: distributie galloper

 

fiind fondator si moderator al clubului galloper.ru stiu multe cazuri in care s-a renuntat la acel ax fara nici un fel de consecinte negative pentru motor. Daca nu ma insel la unele modele de MK1 cu acelasi motor nu exista axul contrabalansor si motorul nu are nimic. Pe site-ul clubului pe care l-am mentionat au fost discutii lungi intre fractia care sustinea ca daca producatorul la pus trebuie pastrat si intre cei care au renuntat la el fara probleme. Balanta asa a si ramas in ec hilibru si nu s-a inclinat in favoarea cuiva. Eu doar relatez experienta altora pe care-i cunosc, pe multi chiar personal.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: distributie galloper

 

Daca tot se poate renunta , numa' bine are cine antrena un generator suplimentar daca are loc .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: distributie galloper

 

din pacate a doua curea este ascunsa impreuna cu cea de distributie sub plasticul acela protector si nu ai cum sa o scoti afara sa antrenezi un alternator. Si eu am vrut al 2-lea alternator dar pana la urma am ramas la varianta unui de 140 de amperi.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: distributie galloper

 

am hotarat sa schimb kitul de distributie la galloper-ul meu 2.5 tdi, lung, 2000, motor D4BH, 115000km in bord.

 

stie cineva unde pot comanda piesele si un profesionist sa faca manopera?

preferabil in ct dar merg si in bucuresti daca raspunde @cristiblondu :wink:.

 

 

md

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: distributie galloper

 

pe mine m-a ajuns undeva la 450lei kitul de distributie(2curele + 2role) si curelele de la accesorii(in numar de 4) si era de mitsu mk1 parca...

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: distributie galloper

 

de la un magazin de piese auto din Bacau! mi se pare ca era de la japanparts , nu mai stiu exact, si vezi ca mai e o rola intinzatoare la cureaua de la compresorul de AC care mie mi s-a parut f scumpa...si am ales sa inlocuiesc doar rulmentul din ea( desfacut rola, scos rulment, citit codul si comandat altul identic-toata treaba a fost vreo 30lei; daca era sa iau rola, ajungea de vreo 6 ori mai scump).

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare