Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sunet suspect la motor

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sunet suspect la motor

De ceva vreme,cred ca de anu trecut din toamna sau chiar vara, am remarcat de mai multe ori un sunet suspect la motor.

Simptome:
    -sunet neregulat,se aude ca un surub slab la vibratii (semana cu un tampon slab la sunet)
    -se aude cel mai bine cand e motorul cald
    -se aude numai din habitaclu,din exterior este acoperit de sunetul dieselului
    -pierdea foarte putin ulei,cam 50-100ml la 10000km dar acum pierde mai mult de atat

Motive de ingrijorare:
    -am verificat ieri joja de ulei si am vazut ca e atinsa la 20cm in jos de la maner,are 2 urme de frecare,pe laterale.

-uleiul il schimb la 10.000km si bag doar Magnatec 10w40 +filtru de ulei,peste 2000 trebuie sa-i fac schimbul ce nu-mi place mie ca e cam negru spre maro la culoare,o tenta foarte sublima de maro,abia se vede la lumina soarelui.

-a inceput sa scoata ulei pe langa imbinarea dintre furtunul de cauciuc care pleaca din chiuloasa si tubul filtrului de aer,de obicei nu scotea

-a aparut foarte putin ulei pe la ultimul surub din cele 3 care tin capacul chiuloasei (in spate,cum ar veni,el e ultimu)

-deja era ulei pe conductele de la radiatorul de ulei (la motor) dar acum a inceput sa se intinda spre radiator.

Are cineva idee ce se intampla? In motor nu m-am bagat niciodata si nici nu as vrea din cauza lipsei de experienta,pana acum am demontat numai motoare mici in 2T si 4T.

Eu banuiesc garnitura de chiuloasa pentru ca are ulei de jur imprejur

Poze:

Scuzati calitatea pozelor,m-a lasat aparatu fara baterie in frigu asta si io in pantaloni scurti si tricou,le-am facut cu telefonu :)
    Ultima editare de Sefulik; 14.feb.2010, 02:43.

Re: Sunet suspect la motor

Am si eu un zgomot asemanator in habitaclu si am constatat ca nu provine de la motor ci de la aripa dreapta...este in surub slabit cred ...nu m am uitat inca....incearca sa pui p cineva sa apese p aripa in timp ce tu auzi zgomotul...cu uleiul nu stiu ce sa zic....mie imi mananca cam mult 1l/5000km....dar am o groaza de pierderi.Hmmm....nu inteleg ce vrei sa zici cu garnitura de chiuloasa...poate te referi la garnitura de la capacu de tacheti(culbutori)...vezi ca e alta mancare de peste!!!
    Ultima editare de clacx13; 27.feb.2010, 18:46.

Comentariu

Postat în original de clacx13 Vezi post
      Am si eu un zgomot asemanator in habitaclu si am constatat ca nu provine de la motor ci de la aripa dreapta...este in surub slabit cred ...nu m am uitat inca....incearca sa pui p cineva sa apese p aripa in timp ce tu auzi zgomotul...cu uleiul nu stiu ce sa zic....mie imi mananca cam mult 1l/5000km....dar am o groaza de pierderi.Hmmm....nu inteleg ce vrei sa zici cu garnitura de chiuloasa...poate te referi la garnitura de la capacu de tacheti(culbutori)...vezi ca e alta mancare de peste!!!

Aripa are suruburi sus sub capota,in lateral langa usa,in fata sub semnal si jos anterior. Care din ele?
      Din ce directie sa apese pe aripa ?
      Mie nu-mi manca mai multe de 200ml/10000km dar acum a inceput sa suga putin cate putin. Garnitura de chiuloasa fiind uzata permite scapari de ulei,la asta m-am referit,aia la culbutori oricum cred ca e dusa.

Frumos Galloperu tau,l-am mai vazut undeva dar nu mai stiu unde. E la vanzare?

Comentariu

Sa apese pe partea de sus....spre capota,langa usa....la mine cand apas acolo dispare zgomotul.Nu stiu care din suruburi este slabit pt ca nu m am uitat inca ce se intampla acolo...Tractorasu nu l am la vanzare l am achizitionat acum un an si nu l mai vand pana nu fac rost de banuti pt un touareg...si poate nici atunci...sunt foarte multumit de el!!!POATE MA AJUTI SI PE MINE CU UN MANUAL PT EL....am o problema cu turometru si nu i dau de cap:(

Comentariu

Postat în original de clacx13 Vezi post
          Sa apese pe partea de sus....spre capota,langa usa....la mine cand apas acolo dispare zgomotul.Nu stiu care din suruburi este slabit pt ca nu m am uitat inca ce se intampla acolo...Tractorasu nu l am la vanzare l am achizitionat acum un an si nu l mai vand pana nu fac rost de banuti pt un touareg...si poate nici atunci...sunt foarte multumit de el!!!POATE MA AJUTI SI PE MINE CU UN MANUAL PT EL....am o problema cu turometru si nu i dau de cap:(
          Si eu caut manual,i-am dat PM baiatului cu manualu in engleza din Constanta,il are in format fizic (foi) si nu are timp/bani sa-l scaneze. M-am oferit eu sa-l scanez dar nu a dat nici un raspuns. Eu cred ca sunt firele alea 2 care vin langa pompa de injectie in partea de sus,langa capacu de la distributie sau mai poate fi masa (-) prinsa de motor pe partea cu turbo,imediat sub el. Se misca numai cand turezi motoru' nu? Al tau e Diesel?
          Fa un topic aici pe forum cu problema turometrului si vedem daca Ii dam de cap.

Comentariu

Postat în original de Sefulik Vezi post
            Si eu caut manual,i-am dat PM baiatului cu manualu in engleza din Constanta,il are in format fizic (foi) si nu are timp/bani sa-l scaneze. M-am oferit eu sa-l scanez dar nu a dat nici un raspuns. Eu cred ca sunt firele alea 2 care vin langa pompa de injectie in partea de sus,langa capacu de la distributie sau mai poate fi masa (-) prinsa de motor pe partea cu turbo,imediat sub el. Se misca numai cand turezi motoru' nu? Al tau e Diesel?
            Fa un topic aici pe forum cu problema turometrului si vedem daca Ii dam de cap.

Problema e ca nu se misca deloc...am masurat firele de la cititoru ala din pompa si nu am tensiune...din cate stiu eu tre sa am o alimentare si un impuls care duce in ceas...e... eu nu stiu de unde vine tensiunea aia,eu banuiesc ca dintr un calculator....deaceea am nevoie de o schema pt ca am luat o p fire si la un moment dat se imbina in instalatea masini....ar fi groaznic sa desfac toata instalatia pt un plus.....problema e ca nici macar nu stiu ce tensiune e k asa trageam un plus de undeva si rezolvam problema....dar mi e sa nu fie alimentat cu 12v si sa mai ard si ceasu.

Masina e 2,5 intercooler....

Am facut un topic si nu prea am primit raspunsuri....se numeste... problema turometru.

Comentariu

Postat în original de Sefulik Vezi post
              ...Si eu caut manual,i-am dat PM baiatului cu manualu in engleza din Constanta,il are in format fizic (foi) si nu are timp/bani sa-l scaneze. M-am oferit eu sa-l scanez dar nu a dat nici un raspuns....
              scuze de off-topic.
              sefulik, nu am observat cand te-ai oferit sa scanezi manualul.
              ti-l trimit cand vrei tu. da-mi o adresa si telefon.

md

Comentariu

Problema a fost filtrul de gaze din capacul culbutorilor. S-a strans mazga acolo si nu mai filtra corespunzator. O spalare la presiune a fost de ajuns.

Se poate inchide/sterge. Multumesc

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection