Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

despre LSD la Galloper


nucu50

Postări Recomandate

Buna seara dumneavoastra si invitatiilor dumneavoastra! Sunt Ioan (Nucu) Neagu si cochetez de cateva luni bune cu ideea de a deveni posesor de "brontozaur", "agregat" s.a.m.d. Imi place Galloper-ul si fiind interesat de model as vrea sa aflu: a.LSD-ul (diferentialul cu alunecare limitata) a fost pe o lista de optionale sau (de ex.) toate Galloper-ele cu clinometru au fost dotate si cu LSD?......................................................b.daca LSD-ul la Galloper a fost pe lista de optionale, cum putem deosebi unul cu LSD de altul fara?.....................................................c.LSD-ul (daca exista) actioneaza doar asupra puntii spate, atat in mod de lucru 4x4H cat si 4x4L?................................Imi cer iertare pentru asezarea in pagina si astept lamuriri...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

Cel mai evident "semn" de dotare LSD este eticheta portocalie de pe stalpu' usii la sofer. Al doilea,la motor,langa farul din stanga,al treilea pe puntea spate langa buson - Use LSD oil only.

Cat despre dotare nu stiu daca are vreo legatura cu clinometrul.

Eu am Galloper de 2 ani si sunt foarte multumit de el dar - atentie - trebuie ingrijita,verificata si intretinuta corespunzator altfel la remat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

Va multumesc pentru explicatii. Cat priveste punctul "c."(daca LSD-ul actioneaza doar aspra puntii spate, atat in mod de lucru 4x4H cat si 4x4L), ma voi lamuri prin viu grai la intalnirea Galoperistilor, pentru ca voi fi si eu acolo (cu sau fara "agregat").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

Va multumesc pentru explicatii. Cat priveste punctul "c."(daca LSD-ul actioneaza doar aspra puntii spate, atat in mod de lucru 4x4H cat si 4x4L), ma voi lamuri prin viu grai la intalnirea Galoperistilor, pentru ca voi fi si eu acolo (cu sau fara "agregat").

 

LSD-ul "lucreaza" doar atunci cand o roata se invarte de 2 ori mai tare ca cealalta (puntea spate). Nu are legatura cu fata,el lucreaza indiferent ca-i 4x4 sau 2x4 ,orice mod. Poti vira linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

M-am lamurit! Dar, iertati-mi pisalogeala, mai am o intrebare: la Galloper, intrarea in functiune a LSD-ului isi face simtita prezenta si prin vreun martor in bord (un led care se aprinde sau altceva...)? Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

M-am lamurit! Dar, iertati-mi pisalogeala, mai am o intrebare: la Galloper, intrarea in functiune a LSD-ului isi face simtita prezenta si prin vreun martor in bord (un led care se aprinde sau altceva...)? Multumesc anticipat.

 

Nu este nimic electronic,doar mecanic. Isi face simtita prezenta cand iti patineaza o roata,Ii dai gaz si incepe cealalta sa se invarta.

Poti sa intrebi orice fara probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: despre LSD la Galloper

 

Cu respect si umilinta celui patit si tepuit o singura data - nu accepta varianta : ' este numai la bidon de 20 l , dar zice baiatul ca va da de acolo si va face pretul la litru' .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei pt LSD

 

spuneti-mi, va rog, de unde cumpar 4L de ulei pt LSD?

 

am incercat in ct si ma plimba de o saptamana, ca aduc azi, maine, etc.

 

 

md

 

Reprezentanta Hyundai foloseste mult ulei de LSD la Santa Fe,Tucson,aia noua (ix7) la transmisii si la mai ales la Terracan (are LSD pe spate). Poti sa cumperi de la ei fara griji si te duce in jur de 40ron litrul. Daca ai Diesel,in puntea spate intra in jur de 3L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ulei pt LSD

 

acum 2 saptamani am fost la casa auto mb, dealer mitsu, hyun, etc.

 

am intrebat de ulei LSD si SEFUL DE SERVICE m-a trimis la plimbare cu umatoarele explicatii:

citez:

- "nu avem in stoc"

- "nu se mai foloseste de mult timp"

- "noi punem 80w-90 in diferentiale"

- "LSD oil este identic cu 80w-90"

 

f. convingator SEFUL DE SERVICE!

 

am plecat pt ca ma enervam si-i spargeam capul!

 

 

 

deci, de unde cumpar?

 

md

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ulei pt LSD

 

acum 2 saptamani am fost la casa auto mb, dealer mitsu, hyun, etc.

 

am intrebat de ulei LSD si SEFUL DE SERVICE m-a trimis la plimbare cu umatoarele explicatii:

citez:

- "nu avem in stoc"

- "nu se mai foloseste de mult timp"

- "noi punem 80w-90 in diferentiale"

- "LSD oil este identic cu 80w-90"

 

f. convingator SEFUL DE SERVICE!

 

am plecat pt ca ma enervam si-i spargeam capul!

 

 

 

deci, de unde cumpar?

 

md

 

:uameni ala nu cred ca stia nici cu ce se mananca LSD.

 

Cauta la Al Padrino ulei 80w-90 LSD GL5

Daca gasesti mai ieftin de Motul,cumpara-l. Motul-ul e pe la 70ron litrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

Cum s-amai scris mai sus - de la reprezentanta la litru. Nu este deloc mai scump fata de magazin - ba in Bucuresti chiar mai ieftin.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: despre LSD la Galloper

 

am reusit sa cumpar motul 90PA pt LSD, cu 89 lei/2L.

pe ambalaj scrie ca e fabricat in 2006.

 

voi ati folosi la masinile voastre ulei din 2006?

stie cineva cat timp sunt valabile (in ambalajul original) uleiurile auto in general?

 

 

md

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: despre LSD la Galloper

 

Pana la urma de unde ai achizitionat uleiul? Daca era sigilat nu ai nici o problema cu el! Este mai rar folosit si probabil de aia era productie mai veche.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: ulei pt LSD

 

cam la toate modelele am vazut sa aibe LSD. exista si modele fara aceasta optiune?

 

 

nu au toate - sunt multe fara LSD

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: despre LSD la Galloper

 

eu am pus la grup spate ulei valvoline 80w90 LS scrie si pe bidon limited slip..era undeva la 30lei litrul parca

 

cam asa arata

DSC00499.thumb.jpg.2d1da39d0729b3fdf830d7ab858d1acf.jpg

Editat de Astral

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare