Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Vasco comutator Galloper

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Vasco comutator Galloper

Salutare
    Am o problema cu vasco comutatorul (bimetalul) de la un Galloper v6 3000 (evident benzina) din 2000. Stiti cumva daca se potriveste de la alt model sau daca aveti cumva de vanzare?
    Multumesc anticipat
    P.S. nr de telefon in cazul in care ma puteti ajuta in timp mai scurt e 0736.405.947 sau id mess rares_ares
    We are not doing these things to escape from life, but to prevent life escaping from us!
    NAUI Instructor no. #52723

Re: Vasco comutator Galloper

eu la galloper diesel, am dat 250lei pe vasco nou de la japanparts...
    "don't get scared, be prepared for the worst"
    frontera pregatita de razboi

Comentariu

intrebarea era daca se potriveste cel de la diesel pe motorul meu, dar intre timp am cumparat unul nou de la al padrino...
      We are not doing these things to escape from life, but to prevent life escaping from us!
      NAUI Instructor no. #52723

Comentariu

problema se putea rezolva f simplu si low cost. solutia consta in 2 surubuiri de 6 mai lungi , 2 saibe groover si 2 piulite autoblocante( niciodata nu poti fi 100% sigur) cost total -mai putin decit o cutie de cola. eu asa ma facut la multe motoare:D

Comentariu

Solutia de care zici este una temporara - ai blocat vascocuplajul si fortezi ventilatorul sa mearga permanent.

Dezavantaje (pe care le stiu eu)

- in timp se duce mai repede pompa de apa - vasco si ventilatorul fiind pe axul acesteia (din mai multe cauze)
          - iarna motorul nu reuseste sa atinga temperatura de lucru normala pentru ca ventilatorul baga aer in radiator mai mult decat trebuie - prin urmare motorul lucrand la rece se uzeaza mai mult, consuma mai mult. Pe de alta parte nici caldura pentru interior nu face suficienta - deci mai frig in masina.

Avantaje

- costuri de 3 lei
          - vara racirea fortata - ajuta motorul dar si instalatia de AC

Or mai di si alte +/- dar si astea sunt suficiente pentru a pune in balanta de exemplu costul unei pompe de apa si manopera! cu costul unui vasco nou care il schimbi in fata blocului in juma de ora.
          Nu sunt trist - doar treaz...
          "Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Comentariu

ar ma fi o solutie ...una termocupla si un ,sau 2 electroventilatoare pe radiator:D ...cele de pe iveco sint mai mult decit suficiente:D pt moment chestia cu blocatul visco-ului merge...pina ajungi acasa.
            inca nu s-a intimplat sa ramin cu masina in drum ,indiferent de situatie( sint un soi de mekanicus:)) ) de citeva sapt am trecut si pe 4x4.pina acum -masini si motociclete:D

Comentariu

Postat în original de vitalies Vezi post
              Solutia de care zici este una temporara - ai blocat vascocuplajul si fortezi ventilatorul sa mearga permanent.

Dezavantaje (pe care le stiu eu)

- in timp se duce mai repede pompa de apa - vasco si ventilatorul fiind pe axul acesteia (din mai multe cauze)
              - iarna motorul nu reuseste sa atinga temperatura de lucru normala pentru ca ventilatorul baga aer in radiator mai mult decat trebuie - prin urmare motorul lucrand la rece se uzeaza mai mult, consuma mai mult. Pe de alta parte nici caldura pentru interior nu face suficienta - deci mai frig in masina.

Avantaje

- costuri de 3 lei
              - vara racirea fortata - ajuta motorul dar si instalatia de AC

Or mai di si alte +/- dar si astea sunt suficiente pentru a pune in balanta de exemplu costul unei pompe de apa si manopera! cu costul unui vasco nou care il schimbi in fata blocului in juma de ora.
              Un alt dezavantaj: in timp dupa ce il blochezi, incepe sa capete joc in ax si la un moment dat va "pleca" in radiator... Am patit asta de curand si am stricat un radiator nou!
              www.singapura-cat.ro

T44

Comentariu

Procesare...
              X