Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

superselect galloper


ghostface

Postări Recomandate

salutare! am probleme la reductorul de pe galloperul benzina...m-am gandit daca tot il schimb sa pun reductor cu superselect! a mai facut cineva miscarea? am inteles ca ar trebui data o gaura la prinderea cutiei de reductor...nu sunt lamurit cu compatibilitatile dintre cutiile de viteze si reductoare... eu de ex pe galloper am motor de mitsu(6g72) si cutie+reductor din cate am inteles tot de mitsu(nu sunt sigur)... am gasit la cineva un reductor de pajero din 1997 cu motor de 2.8td si s-ar parea ca e cu superselect(are piele, multe optiuni si blocant la buton pe spate)si e cu volan pe stg,cutie manuala...zilele urmatoare aflu daca e sau nu cu superselect...nu sunt convins daca e compatibila cutia mea de viteze cu acel reductor....orice parere/idee/sfat e bineprimit(a)! multumesc

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

am fost, am vazut, am incercat maneta reductorului in toate pozitiile si e cu superselect:banana; am platit avans, maine sau poimaine voi intra in posesia reductorului...sper sa se potriveasca pe cutie fara modificari majore...:sc

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

chiar nu are nimeni superselect pe galloper sau pe pajero mk1 ? am nevoie de niste detalii legate de aceasta modificare.

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

E mai lunga decat cea clasica cu cativa cm in spate. In fata nu cred ca e vreo diferenta. Ia si cardanul de 2.8 daca poti cu tot cu flansa de la grup. Nici ala de fata n-ar strica sa-l iei, nu stii daca are alta canelura la SuperSelect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

pe fostul meu galloper sta superselect. Este acum la userul emicos. Cum a fost facut transplantul intreaba-l pe Cristiblondu.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: superselect galloper

 

revin cu nelamurirea legata de reductoarele cu superselect de pajero... voi atasa niste poze cu ce am gasit eu la cineva - este de pe un pajero 2.8td nu stiu anul(undeva 1997 nu sunt f sigur); mi se pare prinderea de cutie diferita(mai mare si cu mult mai multe gauri) fata de ce am eu pe masina...

DSC00664.thumb.jpg.382403311c5a0b15c185e18d5c591703.jpgDSC00665.thumb.jpg.bc16e651d22fe85cfbfce588cc16229b.jpgDSC00663.thumb.jpg.f21751016bd1fba32d90ce65a8fe6dfe.jpgDSC00666.thumb.jpg.6a621a6fadf9be27f1d2cdfe582180c9.jpg

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

asta stiu ca nu se potriveste cutia (carcasa ambreiajului) de 2.8td pe 3.0v6; ma intereseza doar reductorul de pe cutia respectiva daca s-ar potrivi pe cutiile de galloper/pajero mk1...dar cred ca voi renunta la ideea superselectului si voi ramane pe clasic:cnnu ma exprimasem corect eu ...scuze:grin:

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

Desfa reductorul tau, roaga respectivul sa desfaca reductorul si vezi daca sunt identice sau nu. Eu m-as uita atent la numarul canelurilor de pe ax, nu doar la gauri. E pacat sa renunti daca tot te-ai apucat! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

astazi am dat reductorul jos! am fost cu el la cineva care avea vreo 3 cutii de viteze cu reductoarele pe ele (2din ele de pajero II 2.5 cu superselect si unul de galloper 2.5 fara superselect-evident) si am studiat putin problema si ar parea ca se potriveau pe cutia mea...cele 2 cutii de pajero erau manuale si erau de anglia si aveau pozitionate manetele invers...nu ar fi nici o problema faptul ca sunt inversate doar ca nu stiu daca nu mai trebuie largita(modificata) gaura caroseriei de la manete...

dupa aceea am mers la alt nene care imi promisese un reductor de pajero mk2 2.8 ---> eu din punctul meu de vedere nu se pupa superselectul de 2.8 cu cutiile de galloper(nici benzina nici diesel)-este mult mai mare flansa de prindere cu cutia pe reductorul de 2.8 fata de ce am vazut la cele de 2.5 tot superselect; in concluzie parerea mea este ca reductoarele de 2.8 cu superselect nu se potrivesc pe cutiile de galloper;

DSC00673.thumb.jpg.a51d376482e5fd1e5b869b7093c7b3be.jpg

cum spunea si @sefulik cel mai bine ar fi cu reductoarele date jos si facut comparatie ...eventual cuplat reductorul meu clasic pe o cutie de viteze care a avut atasat superselect... dar din pacate traim in Romania si multi nu sunt de acord cu aceasta operatiune deoarece se gandesc ca daca nu mai cumpar piesa - in primul rand ei vor munci degeaba la demontat si in al doilea rand daca cineva cumpara complet cutia + reductor sa nu se vada ca a fost umblat....cumva pe buna dreptate...de asta incerc sa obtin informatii cat mai precise legate de aceste mecanisme...cei mai in masura sa dea detalii sunt cei care au facut aceasta operatiune....si stiu ca sunt cateva gallopere care au superselect...

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

la galloperul meu 3000 benzina am pus o cutie de viteze de mitu 3000 benzina manuala duar cutia fara reductor fara modificari s-a potrivit perfect iar cu alta ocazie am pus o cutie de mitu anglia am decupat putin podeaua si am schimbat priza de 2500 diesel cele de 2.8 nu se potrivesc de loc merg pe mitu si galloper de 3000 benzina si 2.5 diesel pe reductor nu am vrut sa il inlocuiesc avind ger=master dar cred ca merge

ANDI

CLUBUL SPORTIV

OFF ROAD ADVENTURE ROMANIA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

astazi am fost la cineva care dezmebreaza pajero 2.5 LWB automat din 1994... omul a fost binevoitor si a dat reductorul de pe cutie jos si surpriza....nu se potriveste deloc nici la priza cu cutia(axul cu caneluri care iese din cutie si intra in reductor mai mare)...incep sa imi pierd sperantele cu superselectul pe galloper:cr1....banuiesc ca daca nu merge reductorul de pe automata de 2.5, nu merge nici cel de pe manuala(or avea aceleasi prize)... mai am o singura varianta --->reductor cu superselect de pajero 3.0 v6 ...

Pt @aja multumesc pt sfat dar poti sa fii putin mai explicit?

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

...incep sa imi pierd sperantele cu superselectul pe galloper:cr1....

 

 

nu-ti pierde, cu riscul de a ma repeta - pe galloperul meu a fost pus superselect de cristiblondu care merge perfect, cauta-l si sunt convins ca te ajuta. Eu stiu de pe forumul galloper.ru 4 gallopere cu superselect.... deci se poate. Nu ma intreba detalii tehnice pentru ca nu am participat la operatiune, dar se poate SIGUR!!!

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

multumesc pt incurajare @vitalies...am vb telefonic cu cristi si i-am povestit si lui toate incercarile de pana acum...e clar superselect de 2.5 nu merge-->nu se potriveste deloc la canelurile de la priza cu cutia (de pe automata cel putin dar banuiesc ca e acelasi reductor cu cel pus pe cutiile manuale), de 2.8 nu merge...a ramas doar cel de 3.0 12v care din pacate prin zona mea(moldova) nu prea sunt...mai astept ceva raspunsuri de la niste baieti de pe forum...

 

@vitalies -->va cred, dar mi-ar fi fost de ajutor exact ce reductor(de pe ce motorizare/cutie viteze) a fost pus pe galloperul pe care l-ati avut...

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

Pai cristi nu stie de pe ce a fost reductorul? eu nu mai stiu din pacate

 

uite o poza de la rusi cu reductorul SS de pajero 2,5 si cel PT de galloper 2,5

 

http://chim.users.photofile.ru/photo/chim/3130643/xlarge/83111448.jpg

 

si ce a trebuit facut pe flansa cutiei de viteza de galloper ca sa intre SS de pajero

 

http://chim.users.photofile.ru/photo/chim/3130643/xlarge/83111449.jpg

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

da intr-adevar e o nimik toata gaura aceea...dar au pus superselect de pe un pajero de 2.5mk2 pe un galloper de 2.5... am vazut cutiile astea date jos puse una langa alta --->sunt identice si din aceasta cauza cred ca vine fara modificari majore...si eu trebuie sa caut un superselect de 3.0 12v clar e singura sansa sa se potriveasca...

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

Galloperul meu este V6 3l si s-a potrivit superselect-ul, inseamna ca vei reusi si tu in final.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

gata am reusit!!! am luat reductor cu superselect care este compatibil cu cutia de viteze... din ce am vazut/testat/probat pana acum,concluzia pe care am tras-o e f. simpla... daca vrei superselect pe galloper 2.5 cauti reductor de pajero 2.5 -- daca vrei superselect pe galloper 3.0 cauti reductor de pajero 3.0(12valve eventual); pajero 2.8 si cel 3.5 ies din calcul total; voi incerca sa detaliez operatiunea cand ma voi apuca de montat!!!

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

astazi am montat reductorul cu superselect...maine urmeaza cardanele si manetele....sper sa fie totul ok! ceva poze ...

 

DSC00685.thumb.jpg.098a9fbd035dfa10b408330d9125878c.jpg

 

si cu gaura ce a trebuit data in cutie...

DSC00686.thumb.jpg.ff8d9c91fe7f830d9a888163b8a36388.jpgDSC00687.thumb.jpg.5a01818594dc54125e98d5df6c812379.jpg

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

am terminat totul ... merge superselect fara probleme pe galloper...din pacate eu am avut ghinion (reductorul cu superselect pe care l-am cumparat si montat pe masina este defect)...sper sa imi returneze omu' banii ca sa imi pot achizitiona altul si sa imi termin masina care sta desfacuta de ceva saptamani...

cam asa arata montat pe masina...

DSC00689.thumb.jpg.416616180c25c4e15e696eb30bfe899b.jpgDSC00688.thumb.jpg.9c04450dd5f2f940bedb3f23b2933e8c.jpg

 

si flansa la cardanul pe fata - trebuia cardan mai lung, dar m-am saturat sa dau bani pe lucruri stricate...si cardanul de pe spate care l-am luat odata cu reductorul avea o cruce praf...

DSC00690.thumb.jpg.137404ef5896545e32d258dd2cdd4ec9.jpg

zilele astea incerc sa recuperez banii pe reductor si sa vad de unde iau altul functional...

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: superselect galloper

 

prin urmare am nevoie de reductor.... deci cine are unul sau stie pe cineva care are unul dar sa fie si functional, sunt interesat sa-l cumpar! multumesc!

PS : poate fi si cu superselect si fara superselect(masina poate fi configurata oricum am tot ce-mi trebuie pt ambele variante), doar sa fie pt benzinare 3.0 v6(12valve eventual nu stiu cel cu 24valve cum e) de pajero sau de galloper;

Editat de ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare