Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

probleme cu vitezometrul

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• probleme cu vitezometrul

Salutari tuturor,

De cateva zile am o problema cu vitezometrul. Indica normal, apoi brusc cade la 0 sau mai sus, de cele mai multe ori in frana de motor. Apoi revine la normal.

La service Hyundai din b-dul Expozitiei, au schimbat pinionul de pe cutie, dar problema persista.

Azi au zis sa inlocuim si senzorul....Am inlocuit si senzorul de la cutie si tot face probleme.

Varianta urmatoare este inlocuirea vitezometrului, adica tot ce tine de ceasuri si indicatoare de bord, fiind si cea mai costisitoare varianta.

Am 127.000 km, si vechime 7 ani.

Poate aveti alte solutii si sugestii.

O zi buna
    Multumesc

Re: probleme cu vitezometrul

eu am o sugestie.nu mai merge la reprezentanta.ca asa pe elimiunari poate merge oricine.daca ai mers acolo cu prima piesa schimbata de ei trebuie sa fie rezolvata si problema,altfel nu achiti devizul.gaseste o masina din dezmembrai si mergi prin eliminari.asta ar fi cea mai ieftina solutie zic eu
    Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Comentariu

Salut Catalin,

Multumesc pentru raspuns. Mai nou cei de la reprezentanta au spus ca ar trebui desfacuta cutia de viteze sa vada ce se intampla acolo.
      Dar nu o sa fac acest lucru. Odata umblat acolo cine stie ce se mai intampla.

Mai astept ceva sugestii de la un mecanic, apoi mai vedem.

O zi buna
      Costi

Comentariu

este ciudat totusi ca nici cei care reprezinta fabricantul nu stiu cu ce se manca.oricum eu am evitat intotdeauna reprezentantele.iti iau un purcoi de bani si nici nu rezolva problema.daca ai fi din cj as avea la cine te trimite...
        Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Comentariu

-Problema ta este de natura electrica/electronica de la cluster(ceasuri) 99,99%

-In prima instanta se demonteaza clusterul se curata contactele apoi se remonteaza si se face un test pentru ceasuri daca are priza OBD pentru ceasuri,daca este tip vechi posibil sa nu aiba asa ceva,poti avea o surpriza placuta dupa remontare.
          In orice caz un cluster sh rezolva problema.Din cate inteleg se gasesc piese usor ptr modelul acesta prin dezmembrari.

-Cum sa schimbi pinionul de pe cutie ?
          Acel pinion are si alte functii,ai fi avut si alte probleme prin cutie.
          Ultima editare de munchen_rosen; 31.oct.2014, 22:57.

Comentariu

Am si eu o coreean (Hyundai Santa Fe) in batatura si anul trecut m-a mancat in anus sa schimb becurile din itnerior (cu filament) cu unele pe leduri....dupa care a inceput distractia. In prima vaza, cand puneam contactul, vitezometrul facea o cursa completa catre maxim, precum la motociclete. Dupa asta, indicatorul de combustibil in rezervor imi pastra nivelul, chiar si cu contactul luat. Schimbatul becurilor nu a ajutat cu nimic, dar am gasit o siguranta arsa in bord, nu retin insa ce a fost (le-am luat pe toate la rand). Verifica-le si tu, s-ar putea sa ai o surpriza....
            NADS Fitted
            Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
            Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Procesare...
            X