Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Isuzu tfs


yknot

Postări Recomandate

Imi cer scuze daca nu e locul potrivit sa-l postez, insa am gasit in Braila un isuzu de vanzare, cu ceva probleme la motor, iar pretul este de aprox 75-80mil din 1989 cu 2.3 benzina... ce stiti de modelul asta?
4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

Din experienta mea am costatat ca se gasesc greu piese de Isuzu, iar modelul asta e super rar.

Cat despre motor, eu am mers cu Trooper de 2.6 si nu mi se parea prea sprinten, cred ca cel de 2.3 e foarte puturos pe o masina mare si grea.

1984 Stangul si Dreptul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

Din experienta mea am costatat ca se gasesc greu piese de Isuzu, iar modelul asta e super rar.

Cat despre motor, eu am mers cu Trooper de 2.6 si nu mi se parea prea sprinten, cred ca cel de 2.3 e foarte puturos pe o masina mare si grea.

 

subscriu si eu in ceea ce priveste raritatea pieselor chiar la modelele mai noi de Isuzu

Patroll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

Eu am un Trooper II din 96 si pana acum am gasit cu mare usurinta(subliniat) :grin: ,de-a lungul celor trei ani de exploatare , urmatoarele piese(noi) : Cruci cardanice , placute frana , garnituri etrieri , cateva componente din alternator (nu mai stiu exact :P ) , garnituri pompa servodirectie , niscai furtune (exact ca cele de pe masina , nu improvizatii)si maruntisuri gen buton reglare oglinzi , oglinda cu sistemul de incalzire , ete , etc...

Acum nu stiu la acest model , care o fi situatia , cert e ca nu piesele ar trebui sa te preocupe cel mai tare in aceasta faza , ci pretul :hi , nu crezi ?

Oricum , bafta :h5

Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

:hi este normal sa gasesti piesele mai greu, din cauza domnilor de la GM :uameni ,care au stabilit embargo pentru acesta marca pe piata din Europa. Vezi doamne ca din aceasta cauza nu ar mai fi putut vinde Opel (stiau ei ce stiau).

Mie insa nu mi s-a intamplat sa astept mai mult de 10 zile pentru nici o piesa, si am masini din aceasta marca de prin 1995 incoace....

Intr-adevar motorizarile mai mici de 2,4 litrii sunt foarte lente, dar chiar si asa nu te lasa in drum. Cea prezentata de tine este 2,3 l cu carburator dublu corp. Daca carburatorul este ok nu sunt probleme, altfel este lenta si poate consuma mult, nu ne-ai spus insa pentru ce vrei sa o folosesti.

Eu am experimentat si o motorizare super rara pe Isuzu, 2,0 litrii cu carburator. Chiar daca simtea panta de la Sinaia, inca de la Ploiesti :ha: :ha: :ha: , am facut cu el Transalpina, Transfagarasanul, Iezer-Papusa si alte cateva urcusuri demne.

Acuma incerc sa-mi lamuresc un aspect mentionat in acest post. Mai domnu' Shadow, daca mataluta, care te dai cu un 2,2 td, spui de 2,6 i ca este puturos, inseamna:

-ori ca te-ai dat cu o petarda si nu cu un 2,6 i :sr

-ori propietarul grijuliu cu masina lui, a lasat trasa frana de mana :p

 

 

Acum lasand gluma la o parte, cei ce vor sa vada si sa simta ce inseamna un 2,6 i in mintile lui si sunt prin Bucuresti, dati un telefon si se aranjeaza.

 

Pentru a impartasi din experientele noastre cu aceasta marca, v-am propus sa facem cate o iesire monomarca. Din nefericire in 2009 nu s-a prea inghesuit nimeni sa raspunda propunerilor mele. Si apropo de ce poate masina, road-boock-ul traseului Cupei Kamikaze l-am facut integral si fara folosirea troliului cu un 2,6i standard (pardon, cu cauciucuri Malatesta Kaiman 32"/R16...)

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

Vorbesc in cunostiinta de cauza,am avut 2 trooper dintre care una 2,3 benzina si pot spune ca face fata destul de bine dar despre pretul la asta care are nu stiu ce probleme... e cam mult,la banii astia iei unul bun dar nu cu bena ci normal,astea cu bena sunt cam rare iar despre piese chiar nu am intampinat mari probleme,se gasesc,uneori putin mai greu dar gasesti

GEPETTO mi-a adus unele piese noi si la pret bun.

🏁-Fără un 4x4 ,,viața e pustiu”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

Eu am cautat esapamentul la doua magazine de piese care se alimenteaza de la Meteor si ambele mi-au spus ca nu se aduce in Romania esapament pentru masina mea. Sau ca s-ar aduce pe comanda speciala originale bla bla si platesc pe ele jumate din cat face masina.

1984 Stangul si Dreptul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Isuzu tfs

 

Dupa parerea mea o masina offroad excelenta nu este atat de lunga si atat de joasa. Acest Isuzu este masina de lucru in care poti cara oameni si echipament pe teren de dificultate cel mult medie. Daca vrei modificari si off-road suparat ai nevoie de o masina scurta si inalta.

1984 Stangul si Dreptul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Isuzu tfs

 

motorul de 2.8 pe motorina este suficient de puternic?

 

are probleme cunoscute? si mai ales consuma cat un tanc? :tk

 

motorul de 2,8 td are cuplu bun, dar numai 100 CP...

 

probleme? nu am prea auzit, poate numai din cele uzuale cand mecanicul Gica, atotstiutor a umblat pe unde nu trebuie.... Atentie mare, nu umbla sa rectifici arborele cotit. Nu stiu ce soi de tratament are, dar daca nu este facut la un atelier specializat (nu orice strungarie) ai toate sansele sa se foarfece....

consum? depinde de ce talpa ai..., la 90 - 100 km/h consuma intre 9,5 si 11 % iar in oras aprox.14%.

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

motorul de 2,8 td are cuplu bun, dar numai 100 CP...

 

probleme? nu am prea auzit, poate numai din cele uzuale cand mecanicul Gica, atotstiutor a umblat pe unde nu trebuie.... Atentie mare, nu umbla sa rectifici arborele cotit. Nu stiu ce soi de tratament are, dar daca nu este facut la un atelier specializat (nu orice strungarie) ai toate sansele sa se foarfece....

consum? depinde de ce talpa ai..., la 90 - 100 km/h consuma intre 9,5 si 11 % iar in oras aprox.14%.

 

la ce altceva ar trebui sa mai uit daca vreau sa cumpar asa ceva?

 

rugina are ... stiu deja :) , dar ce probleme pot fi, care sa ma determine sa nu cumpar masina?

 

mai exact ... ce defect as putea gasi, prea scump sau prea greu de remediat ... incat sa contraindice achizitia unui trooper? e din '98 ... old boys

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

la ce altceva ar trebui sa mai uit daca vreau sa cumpar asa ceva?

 

rugina are ... stiu deja :) , dar ce probleme pot fi, care sa ma determine sa nu cumpar masina?

 

mai exact ... ce defect as putea gasi, prea scump sau prea greu de remediat ... incat sa contraindice achizitia unui trooper? e din '98 ... old boys

 

multumesc

 

Este '98 sau '89?

Daca este din '98 nu are motor de 2,8 td, ci de 3,1td...

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu tfs

 

posesori de isuzu trooper din bucuresti?

 

welcome Ionut.

 

Daca te uiti la avatarul fiecaruia dintre cei care posteaza pe forum :cl, gasesti locatia de unde este cel in cauza. Sa-ti raspund la intrebare, da suntem destul de multi din Bucuresti.

 

Inscrie-te in lista cu posesorii de Isuzu, pentru a te putea anunta de cele ce le intreprindem.

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare