Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

termocupla


mackie

Postări Recomandate

Vreau sa imi pun ventilator electric, in locul vascocuplei , nu mai am difuzorul de aer si a ramas paleta ”in aer”.

Termostatul meu deschide la 77 grade, am un ventilator in 2 trepte , cam de aceeasi dimensiune cu paletele originale.

intrebari:

 

1. la ce temperatura ar trebui sa lucreze termocupla?

2. as putea gasi termocupla cu 2 ”pozitii” , sau nu are rost?

Editat de mackie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: termocupla

 

Dupa parerea mea ar trebui sa fie suficienta termocupla cu o singura pozitie. Cea pe care spui ca o ai, care deschide la 77 de grade, este ok pt un singur electroventilator.

In mod normal termocupla cu 2 trepte de deschidere se foloseste pentru varianta cu 2 electroventilatoare, folosite in cascada.

 

Revenind la varianta simpla, cu un singur electroventilator, trebuie sa ai grija ca elicea sa fie cat mai aproape de radiator (daca nu ai difuzor) si, de preferat, sa fie cat mai mare in diametru.

 

Spor la treaba

most sports require only one ball, real sports require two....

www.corb44.ro

[www.corb44.ro/challenge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: termocupla

 

Salut, Mackie !

 

In masura posibiltatilor tale, fa tot posibilul si concepe un ghid de aer (difuzor) in jurul elicei. Se poate executa din mai multe materiale care iti vin la indemana, tabla aluminiu, tabla subtire inox, fibra de sticla.

 

Poti face initial un sablon din hartie mai tare sau carton mai subtire, dupa care transpui pe tabla sablonul obtinut. Si daca nu ai aparat de sudura la indemana, tai sablonul mai mare si suprapui ceva muchii, astfel incat sa incapa pocnituri acolo. Burghiu, pocnituri si clestele aferent sunt mai la indemana sau se pot imprumuta mai usor.

 

Face o mare diferenta intre situatii, adica fara vs. cu difuzor, am trecut odata prin experienta asta.

 

Si treaba cu elicea mare e extrem de adevarata...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare