Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Isuzu Dmax 2014 versus Ford Ranger 2014


focile

Postări Recomandate

Buna seara

Ma numesc Florin si postez pentru prima data aici pe forumul d-voastra .

As dori parerile dvoastra in privinta achizitionarii unui Isuzu Dmax 2014 sau a unui Ford Ranger .

Nu ma intereseaza alte marci , cam acestea 2 au ramas in finala .

Am condus saptamana trecuta la drive test cu Isuzu Dmax cutie manula productie 2012 noiembrie .

AM fost plecut impresionat de consumul in oras de aprox 9,5 l si de cum trage motorul .

Pretul este aproximativ 30000 euro cu TVA ( varianta culoare rosie , cutie automata , protectie bena plastic si carlig )

Azi am avut ocazia sa vad uo brosur cu noul Ford Ranger . Nu l-am condus deoarece de abia de marti au unul la drive test .

Am fost placut surprins de multitudinea de dotari standard iar ca pret 34500 euro cu TVA ( rosu , cutie automata , protectie bena platic , carlig )

Vrem sa folosim masina atat pentru firma cat si pentru uzul domestic .

Vreau neaparat cutie automata deoarece fac aproximativ 1500 km saptamanal .

Incalzirea in scaune o consider esentiala , mai ales ca am inceput sa am si mici probleme cu spatele .

Masina o va conduce si sotia .

Isuzu arata mai profi , mai de munca, dar Rangerul e " mai ochios " !

Inclinam mult spre Isuzu dar dupa ce am vazut Rangerul nu stiu ce sa mai spun .

La Ranger am intrbat un amic de la Eon ( au Ranger cutie Manuala ) si a zis ca in oras ia un 16 l si ca la 10000 km au picat ambreiajele plus o gramda de senzori aprinsi .

De Isuzu nu am auzit nimic rau plus ca ei au experienta cu motoarele diesel .

Isuzu-ul are 2,5 - 163 cp , cutie automata cu 5 trepte iar Rangerul are 2,2 - 150 cp , cutie utomata cu 6 trepte .

Astept parerile d-vaostra .

Va multumesc .

Editat de focile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Isuzu Dmax 2014 sau Ford Ranger 2014

 

La pretul de 34500 E poti lua o Toyota Hilux virful de gama cu motor de 3 L si cutie automata,e drept fara protectia benei si cirlig de remorcare.Am facut drive test cu Ford Ranger 2.2 L manual si nu m-a impresionat cu nimic.In schimb cind am intrebat agentul cu care am facut testul daca motorul de pe Ranger e cel de Peugeot Boxer a schimbat subtil discutia preferind sa nu raspunda.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu Dmax 2014 sau Ford Ranger 2014

 

salve ,

 

fiindca nu vrei sa auzi de alte marci , o sa tac oarecum din gura , desi consider ca gresesti grav

Dar cred ca ar trebui sa tii cont ( si sa te interesezi ) si de alte aspecte in cumpararea unei masini

Este greu de gasit in zilele noastre o masina atat de fiabila ca pe vremuri ....unii zic ca la aia pica ambreiajele , ca la aia motoarele , ca la aia adiverse electronice , etc....este si mult folclor , dar este si adevar , dar in opinia mea conteaza si urmatoarele :

 

- pt marca respectiva ai service autorizat in zona ? - pt garantie - sau trebuie sa faci 300 km ?

- garantiile cum functioneaza? - aspect f important si greu de aflat , probabil numai de la alti utilizatori

- daca ai o dauna ( sper sa nu ) , in cat timp vin piesele ???

- aleg o masina pe care poate o duc 1/luna in service ca se aprinde 1 bec si se rezolva sau una pe care nu o duc lunar , dar peste 1 an am nevoie de radiator sa zicem si stau 3 luni pana vine ????

am scris pe scurt , sper ca intelegi la ce ma refer

oricum , bafta !

 

stima

 

Patriciu

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu Dmax 2014 sau Ford Ranger 2014

 

Mergi pe Ford , optiune sigura , bine conceputa , construita ; Confortabila la drum , si al draq de descurcareata in off-road. La Eon cred ca au modelul vechi de Ranger, eu n-am avut asemenea probleme si mai am un amic care are un 2.2 XLT peste 15.000km cara si il foloseste zi si noapte . (anumite piese is aproape ca cele de transit , in cadrul companiei folosim doar transituri , merg sute de mii fara prea multe batai de cap. astea care vin la noi is fabricate in Tailanda in principiu , altele , multe dintre cele destinate la WEST vin din Africa de sud - nu stiu sigur care is mai bune.)

Editat de ediflorianus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu Dmax 2014 versus Ford Ranger 2014

 

Cred ca ar trebui sa ai in vedere urmatoarele modele, ordinea in care le scriu mai jos fiind absolut aleatorie:

 

1.Isuzu Dmax

2.Ford Ranger

3.Mitsubishi L200

4.Nissan Navara

5.VW Amarok

6.Mazda BT50

 

Dintre toate sincer Fordul mi se pare cel mai slab. Am mers cu un 2.2 si nu m-a impresionat in vreun fel. In schimb cu un 3.2 deja esti in cu totul alt film.

Criteriilor pe care foarte pertinent le-a sugerat domnul Patriciu as adauga si pretul de achizitie. Mai departe ...te mai desparte doar un testdrive de viitoarea masina... :ha1

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Isuzu Dmax 2014 versus Ford Ranger 2014

 

Am fost cu Hilux in testdrive si abia am reusit sa stau semi/comod pe scaunele cele mai scumpe( piele si reglaje electrice)de pe V6 , pe cel de baza nu era reglaj la volan sa il ridic sau sa cobor scaunul , din acest motiv atingeau coapsele volanul :no era incomod.

Nu mai zic ca se schimba modeul in urmatoarea perioada , la fel si mitsubishi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare