Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achizitionare jeep cherokee 2.5 MV. Pareri pro/ Contra


Papitarazvan

Postări Recomandate

Salut baieti.Sunt pasionat de offroad si la inceput am luat o Feroza, am bagat cativa bani in ea si tot nu ma tine.

la fiecare iesire mai hard rup grupul fata, de altfel am urcat si chestii imposibile.

vreau sa imi achizitionez o alta masina si imi face cu ochiul cherokee 2.5 td MV.

ce pareri aveti?

Mentionez ca am un buget pentru masina de maxim 2.500 de inceput si pe urma in decurs de un an sa ii fac toate modificarile necesare.( inaltata, gume , troliu, snorkel)

Cherokee, pajero, discovery?

Cam asta ar fi bugetul meu.

Mai mentionez ca am de asfalt un jeep grand cherojee wk si sunt fan jeep.

va rog sa ma ajutati sa imi iau cea mai fiabila masina.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

In primul rand ar trebui sa excluzi motorul 2.5 td VM daca vrei fiabilitate, are cateva probleme de care trebuie sa tii cont in exploatare. Pe langa faptul ca tre sa verifici inainte de cumparare daca motorul nu a fost supraincalzit, dupa cumparare tre sa te asiguri ca nu-l prajesti tu la chestii "hard".

In bugetul de 2500 te incadrezi la un XJ din 1996-1998 2.5i sau 4.0i. Consumul se poate rezolva cu instalatie GPL, 600 euro la 2.5, 900eu la 4.0. Inmatricularea la 4.0 numai BG 300 firma+300 inmatricularea.

Daca as putea da timpul inapoi as fi luat direct 4.0i automat, sa nu ma mai chinui 5 ani cu schimbatul vitezelor. Cam orce XJ din anii astia si mai vechi are AC si cam totul electric - confortul e la max in aceasta privinta(mai ales vara cand nu a plouat si mergi in card la padure). Are probleme cu puntea fata slaba ca se cam rupe ceva la ea, dar daca nu e folosita la chestii "hard" si roti mai mari de 31, nu se rupe nimic. Am avut 2.5i+5cm cu 31" si la chestii "medii" a rezistat. Oricum jeep are orce piesa in varianta medium, hard, very hard, super hard etc. :)) Bani sa ai si sa te imprietenesti cu un site de adus marfa din US.

 

Masina e fiabila, cat timp o intretii. Vechiturile peste 5-10-15 ani intotdeauna o sa se strice, important e cat bagi in intretinere si cat de bine cunosti masina.

Orce iei, vine si cu avantaje si dezavantaje.

Daca vrei strict offroad, poate un TJ ar fi mai potrivit, dar vine la alt pret. YJ-ul e foarte spartan, dar daca e pe gustul tau, tot e o masina buna de ceva mai hard.

Mie imi place Pajero Sport, ca poti dormi in el si are motoar de 3.0 v6 benzina f bun. Are si 2.5 diesel pentru iubitori de diesel.

DIscovery nu imi place, deci tre sa-ti zica altii avantajele lui.

 

Bafta!

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare