Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Discovery versus Cherokee


pacaliciossu

Postări Recomandate

Va salut.

Sper sa nu fi gresit sectiunea......

Dupa mai multe experiente neplacute cu autoturismele mele prin drumurile/coclaurile patriei , m-am decis ca trebuie sa fac o schimbare radicala....asa ca m-am hotarat sa-mi achizitionez un 4x4

Necesitati : 2-4 adulti + 2 shoricei + sifonierul de haine, aragaz, biciclete,...bombe si altele, la care se adauga o rulota.

Am studiat cam toate ofertele posibile precum si forumurile aferente si m-am oprit la cherokee sau lr descovery.

Ca bani ma incadrez undeva la 3-4000 euro asta inseamna ceva din 94-2000 ...la ambele modele( evident cu inmatriculare pe bg )

Acum....nu sunt absurd si sunt constient ca o sa iau o masina sh, cu problemele si kilometrii aferenti.

Intrebarea este ....totusi din punct de vedere al intretinerii...care este mai destoinica?

Ca optiuni, ..ca deh sunt meltean si nu practic offroad , pe primul loc ar fi confortul adica Grand C., apoi Cherokee, si apoi LR Discovery.

Am avut nesansa la serviciu sa ma urc intr-un LR Discovery....si m-am bulversat...nu stiu unde sa ma mai opresc.

 

Mentionez ca am un voyager cu motorul de 2.5 de vm si ar fi un punct in plus ( ca piese ) pt jeep.( ca de vandut masina ....am hartanit-o prea mult )

Pentru mine , visul suprem ar fi fost un Mitsubishi Space Gear dar ma depaseste .....

Deci....ma puteti ajuta sa inclin ballanta undeva ?

Cu respect .Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Pai succes la achizitie oricare ar fi ea,dar aici pe aceasta arie ca sfaturi crezi ca ai primi altele decat pro Jeep.

Jeep este o masina buna care pe mine unul m-a impresionat in off-road chiar si asa nepregatita,de ex. a mea nu are nimic in plus fata de cum a iesit pe poarta fabricii,are o varsta si niste km,dar cu toate astea nu am ramas inpotmolit nicaieri,asta pt ca nici nu ma hazardez prosteste,dar pe drumuri cu zapada de 1m nu am ramas cu ea.

La piese nu stiu cum sunt alte marci dar Jeep nu imi pare scumpa,daca mai ales esti familiarizat cu 2.5td vm atunci il recomand pt ca motorl dupa cum sti trage foarte bine,are un cuplu bun daca vrei sa tractezi o rulota,dar ca fiecare are bune si rele,si la Jeep problema sunt motoarele diesel care se sparg chiuloasele,dar nu sunt foarte costisitoare,se pot chiar achizitiona chiuloase rinfortate la un pret atractiv si asa ai scapt de stresul chiuloaselor.

 

Acum intre cele 2 modele,Grand Cherokee ZJ si Cherokee XJ,iti spun ca eu l-am ales pe cel din urma pt ca imi pare ca are portbagajul mai incapator,ca si comoditate amandoua sunt la fel,senzatia de confort ti-o da bordul pt ca este mai amplu la ZJ,daca vb de Grand cherokee WJ(99-04)atunci confortul este total altul,portbagajul este aproximativ acelasi(ochiometric)problema lor este ca fiind mai noi sunt mai pline de electronica si senzori care de multe ori dau batai de cap,iar daca vrei sa il mai mopdifici plaja de optiuni este mai restransa si mai costisitoare fata de celelalte 2 care au mult mai multe posibilitati de modificare la preturi mai decente.

 

Eu am ales Cherokee xj si datorita faptului ca mi-a placut designul mai spartan pe care il are,mai patratos.

 

Eu il am pe al meu la vanzare si il vand doar pt ca vreau sa imi fac una mai pt teren si doresc cu motor 4.0L si automata altfel nu l-as fi vandut,in cazul in care te intereseaza il poti vedea macar sa il ghidonezi putin sa iti faci o idee,mai ales ca ai spus ca LRover ai probat deja,asa poti face o diferenta,cu a mea practic trebuie doar sa vezi cum se comporta in teren,4x4,pe strada pt ca motor doar sti cum trage.

 

Eu unul oricat m-as informa si cat mi-ar spune alti tot ceea ce imi place cumpar,cand am plecat sa imi cautr masina,am probat de toate si parca nu ma simteam bine in niciuna,ba in unele nici nu mai vroiam sa mai merg,imi era de ajuns cand ma suiam in ea,si pt asta am batut drumul pina la clij si m-am intalnit cu persoana in gara aproape de miezul noptii,cum a aparut pe starda ma atras fara macar sa ma fi suit in ea,am mers cca 5km prin oras,am suti un deal cu zapada de 1m dar nu pe drum ci asa pe aratura,dupa care am fost la o benzinarie sa o vad putin la lumina cu toate ca eram demult decis,asa am ales eu masina dupa feeling,chiar daca Jeep nu era una dintre primele variante dupa indemnul multora,acum ma declar mutumit,cu toate ca batai de cap si probleme mi-a dat dar astea sunt inevitabile la masini sh.

Editat de hdragos
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discovery sau Cherokee ?

 

Salut, ce pot eu sa-ti spun e ca nu cred ca aici te va indruma cineva spre Jeep .... cum nici la sectiunea Jeep spre L.R.:wink:

 

singura afirmatie care ma bulverseaza este asta: "...ar fi un punct in plus ( ca piese ) pt jeep." caci ceea ce pot afirma cu siguranta e ca la L.R. piesele sunt sigur mai ieftine... cand spun asta ma refer la undeva jumatate din pret.... iar la banii pe care vrei sa-i aloci ar fi Discovery 1 care intretinut bine va supravietui oricarui Jeep la orice ora... parerea mea ...in rest decizia iti apartine.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Nu pot sa te contrazic cu nimic...pentru ca in general dupa ''feeling'' mi-am cumparat ultimile 20-30 masini...( toate autoturisme ) si nu prea am dat gres.

Mentionez ca toate le-am cumparat pentru UZ PROPRIU - 90% japoneze(nu sunt samsar.....dar bulgaria ofera sansa de a schimba masina cand te plictiseti de ea )

In schimb, un 4x4 mi-asi dori sa-l tin cativa ani... si sunt absolut berbec in privinta aceea ce inseamna piese schimb, fiabilitate,intretinere ...etc...de aceea am si deschis acest topic.

De fel sunt benzinar ....dar am constatat ca nu prea are legatura ( cel putin la noi in tara ) benzinarul cu offroad-ul, oricare ar fi el( soft/hard )

Ce ma intereseaza este ...ca dupa achizitionare, si evident dupa o revizie completa , sa nu am surprize , cu copii, cu catzel si purcel , ca ma lasa agregatul prin mai stiu eu ce coclauri.

Evident sh = loterie....dar mai sunt multe aspecte generate de fabrica , care prin bunavointza voastra si a experientei voastre, pot fi evitate de unu ''parlit''' ca mine.Iar eu cum nu le stiu,....intreb.

De asemenea , poti sa-mi faci o oferta aici sau pe PM ( in functie de reguament )

 

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discovery sau Cherokee ?

 

Salut, ce pot eu sa-ti spun e ca nu cred ca aici te va indruma cineva spre Jeep .... cum nici la sectiunea Jeep spre L.R.:wink:

 

singura afirmatie care ma bulverseaza este asta: "...ar fi un punct in plus ( ca piese ) pt jeep." caci ceea ce pot afirma cu siguranta e ca la L.R. piesele sunt sigur mai ieftine... cand spun asta ma refer la undeva jumatate din pret.... iar la banii pe care vrei sa-i aloci ar fi Discovery 1 care intretinut bine va supravietui oricarui Jeep la orice ora... parerea mea ...in rest decizia iti apartine.

 

Evident nu-mi doresc o polemica de x versus y

Tot ce-mi doresc este sa am o imagine de ansamblu cat mai detaliata in ceea ce priveste fiabilitatea , costurile, exploatarea, unui model....in speta LR D sau JG

SH = o loterie....asa ca nu pot invinui pe nimeni....dar ma pot invinui pe mine ca nu m-am interesat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Nu ai pt ce,cat despre siguranta si eu pun accent pe ea ca am 2 copii,dar cu toate astea mi-sa intamplat ca la Bran sa ma lase pompa de apa,dar e o piesa care te lasa fara sa iti dea de stire,am dat o fuga la brasov am luat o pompa si am rezolvat probleama,am pierdut 1/2 zi din concediu dar asta se poate intampla si la masini mult mai noi si scumpe.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discovery sau Cherokee ?

 

Vezi ca este un Discovery 1 in sectiunea de vanzari aproape de bugetul tau.

 

Eu am Disco 2 - intretinerea pentru masina e mea o pot considera ieftina in comparatie cu alte masini si nu se compara din punct de vedere al accesibilitatii cu un Disco 1. Piata aftermarket e incredibila in UK!

Presupun ca in ceea ce te priveste e vorba de ce masina poti sa iei, care sa se incadreze in buget si parametrii necesitatilor tale si sa fie decenta din punct de vedere tehnic...

 

Bafta cu achizitia sau "succesuri" cum se mai ureaza prin cercurile inalte...

"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Salut,

 

In aceeasi dilema am fost si eu in urma cu 2 ani , varianta pe care am ales-o a fost Cherokee cutie manuala 2,5 l VM Motori - cel cu 2 axe cu came.

Bun , Discovery poate oferi un spatiu mai mare - pana la 7 locuri , are mai multe dotari de comfort motiv pentru care pretul de achizitie este mai mare - sansa sa iei o masina "obosita"creste semnificativ. In general toate LR au foarte multi KM . De asemenea si la capitolul consum nu stau extraordinar vs Cherokee la aceeasi motorizare. Pentru mine a mai contat si plusul de putere dat de motorul de pe al meu Cherokee.

 

Cherokee este mai "spartan" in ceea ce privesc gadget-uri de comfort , in schimb suspensia independenta de pe fata (la varianta KJ pe care eu o am )ofera un comportament foarte apropiat de cel al turismelor cand te deplasezi in afara localitatilor .

 

Eu , personal, sunt foarte multumit de alegerea facuta si o recomand.

Editat de dragosh16z
Jeep Wrangler TJ 2006 , 2"lift , Dynapro MT , 33"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

LR-urile au multi km pentru ca pot.:grin:

Disco trage 3,5 tone,ai spatiu si consum decent.

Nu cunosc Jeep si nu ma pronunt.

Bugetul e la limita chiar si pentru un Disco 1 in mintile lui.

Piesele sunt cel putin la fel de ieftine ca la Jeep.

Contrar folclorului LR sunt masini bune.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

LR-urile au multi km pentru ca pot.:grin:

 

Orice masina poate daca e intretinuta , nu are nici o legatura cu marcile in discutie afirmatia ta.

 

In ceea ce priveste consumul , recomand cu caldura sa te "inspiri"de aici

http://www.automobile-catalog.com/

 

Mai este un aspect pe care il poti lua in seama cand alegi:

Discovery este 4x4 permanent pe cand GC sau Cherokee nu , tractiunea in regimul 4x2 este spate.

 

Discovery il mai poti gasi cu 2 variante de motorizare diesel de 2,5 - unul de 113 CP si altul de 136CP - dar aici cred ca mai multe informatii ti le pot furniza colegii LR

 

Bafta!

Editat de dragosh16z
Jeep Wrangler TJ 2006 , 2"lift , Dynapro MT , 33"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Ai dreptate cu intretinerea intr-o anumita masura si pana la un anumit punct.

In privinta consumului la LR nu am nevoie de statistici,vorbesc dintr-o oarecare experienta de utilizator al D1,D4 si Defender (am zis ca e decent nu ca e mai mic decat la altele).

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

 

In ceea ce priveste consumul , recomand cu caldura sa te "inspiri"de aici

http://www.automobile-catalog.com/

 

Mai este un aspect pe care il poti lua in seama cand alegi:

Discovery este 4x4 permanent pe cand GC sau Cherokee nu , tractiunea in regimul 4x2 este spate.

 

Bafta!

 

Din pura curiozitate, am ales la intamplare un Disco 1 din '97 si un Jeep Cherokee tot din '97, aceeasi capacitate cilindrica (2,5) si acelasi tip de motor (turbo diesel cu intercooler). Rezultatele pot fi vizionate aici: http://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php

Nu comentez in nici un fel comparatia, fiecare stie sa citeasca :wink:

Iar ca un comentariu personal: am avut "ocazia" sa circul vreo 1000km cu al meu Disco 1 doar cu tractiune fata (diferential spate rupt)! Am observat doua "amanunte" in acest drum: primul, consumul a fost aproximativ acelasi (9,5%), iar al doilea, masina sensibil mai instabila (avand in vedere ca cea mai mare parte a drumului a fost pe sosea si pe "uscat"). Dar, fiind un caz particular, nu prea merita luate in seama concluziile mele.

O zi buna.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Din pura curiozitate, am ales la intamplare un Disco 1 din '97 si un Jeep Cherokee tot din '97, aceeasi capacitate cilindrica (2,5) si acelasi tip de motor (turbo diesel cu intercooler). Rezultatele pot fi vizionate aici: http://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php

Nu comentez in nici un fel comparatia, fiecare stie sa citeasca :wink:

Iar ca un comentariu personal: am avut "ocazia" sa circul vreo 1000km cu al meu Disco 1 doar cu tractiune fata (diferential spate rupt)! Am observat doua "amanunte" in acest drum: primul, consumul a fost aproximativ acelasi (9,5%), iar al doilea, masina sensibil mai instabila (avand in vedere ca cea mai mare parte a drumului a fost pe sosea si pe "uscat"). Dar, fiind un caz particular, nu prea merita luate in seama concluziile mele.

O zi buna.

 

Tabelul e gol. MAi tre` sa fac eu ceva?

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Hello,

 

Daca o sa mergi mult pe asfalt, iti recomand GC.

Eu am XJ din '96 si viteza de croaziera este 90km/h (aerodinamica de dulap pe roti). De la 80km/h AT-urile incep sa acopere sunetul motorului, iar dupa 100 incepe veselia: tipat unul la altul, muzica la maxim, la 120-130 incepi sa te pregatesti de decolare :D

 

GC-ul este izolat fonic un mult mai bine, masina este mai grea si aerodinamica, deci sta mai bine pe sosea => viteza de coaziera + maxima mai mare.

 

Eu sunt adeptul benzinei+gpl, deaceea motorul de 4L( + cutie autmata:D ) imi pare cel mai bun compromis: viteza buna on-road+depasiri, bun la tractat, bun in offroad.

Pretul unei instalatii gpl pentru 6 cilindri este de 1000 eu, tre sa o iei in calcul, daca iei benzina. Butelia trebuie instalata longitudinal, pentru a avea loc in portbagaj de ea (BG permite).

 

Costul intretinerii mi se pare decent, piese se gasesc si in RO la preturi ok.

La consum pe GPL iesi mai ok decat la diesel.

Motorul pe benzina este de fiabil, agregatele dau semne de oboseala inainte sa te lase (cel putin la mine asa au facut si pompa de apa si radiatorul, dupa ce am mers jumate de an cu apa de rau de munte in instalatie :D )

 

Spor la ales! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Nu contest faptul ca Gc este mai aerodinamic dar in acelasi timp este mai greu,daca e sa iei in considerare aceeasi motorizare atunci nu este nici o diferenta la putere si consum,intradevar poate sta ceva mai bine pe sosea dar asta doar la viteze mari,si nici aici diferenta nu este prea mare pt ca aparte masca fata foarte putin inclinata in rest nu este nici o diferenta,Wrangler-ul este mult mai patratos ca si aerodinamica si sta pe sosea fara problema.

 

@Misca,te invit la o croaziera cu indianul meu la 140km/h,fara sa se chiniue,cu anvelope de iarna putin zgomotoase dar nu in halul in care spui tu,nu e nici BMW dar hai sa fim seriosi,daca vrem masini de sosea silentioase la peste 120km/h atunci nu pe acest forum ne este locul.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

@Pacaliciosu

Daca vrei Jeep, ia GC benzina+GPL. , la care mai faci ceva 'intariri' si iese ceva fain ( si pentru asfalt si pentru mediu off-road)

 

Frumoase si bune sunt amandoua ( si GC si LR) , eventual una nevasta si aialalta amanta :ha1

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Mama ma-sii. Am scris 2 pagini si cand sa trimit am sters.

Reluam pe scurt:

 

 

Am avut un XJ 2001 2.5 VM, de la 70. La 150 k km. Full options

 

Plusuri

Motor vioi. Ai grija de el, are grija de tine. Cuplu si putere f bune, combinate cu greutatea usoara ( 1700 kg) da reprize incredibile. Am dat-o de vreo 2 ori cu 4L 180 Cp si eram pe acolo

 

Intretinere usoara. Ulei filtre si eventual niste bucsi.

Arata bine, mai ales faceliftul dupa 97

Consum de 9,5 mixt in toata periada asta. Adica 9 afara si un 10-12 la oras

In offroad merge incredibil de bine.

Se conduce misto.

 

Minusuri

Confort pasageri, mai ales in spate. Groaznic.

Scurgeri ulei. Plange masina asta peste tot.

Frane extrem de slabe. Orice am facut si schimbat tot la fel a ramas

Bucsaraia. Cade cam repede fata, si iti da impresia de dezmembrare.

Directie imprecisa pe asfalt

Bord care scartaie

Caroseria nu are sasiu , e autoportanta. Flexeaza f mult sandramaua mai ales in teren, daca tii mana intre usa si muchia plafonului risti sa ramai fata deget :-)

 

O varianta de luat in calcul este si motorul de 4000 benzina cu GPL. Si scoasa de la Fisc sau inmatriculata la bulgari.

 

 

Discovery n-am avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

@hdragos Nu contest, probabil modelul de XJ dupa '97 e mai antifonat si e mai putin zgomotos la viteze mai mari.

Adevarat si cu cauciucurile: cu alea de iarna e mai putin zgomot si "trage" cu mult mai usor fata de AT-uri/MT-uri.

Sa vezi cum e cu jante de 17 si cauciucuri cu talon mic :)

 

Nu am pretentia sa fie masina de sosea si stabila si selintioasa....dar uneori, cand mergi la mare, la munte, la bulgari din bucuresti, ai drumuri care permit rularea cu viteze mai mari, si mai ales la intoarcere vrei sa ii cam dai gaz :) Oricum, cu 4 oameni si full de bagaje, la viteze mai mari e mai putin zgomot si sta mai bine masina pe drum.

 

Revenind la tema topicului, intretinerea unui motor L6 sau v6 va fi cu 10-40% mai scumpa decat unul L4 (mai mult ulei, antigel, bujii, fise, consum, taxe etc.)

PS. avand deja un motor VM si ceva experienta cu el, s-ar putea sa economisesti mult timp si bani cu o masina sh cu acelasi motor :)

Editat de misca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Domnilor....

Deja ....:hl prea multa informatie dintr-un foc....

Daca stau sa inclin balanta in favoarea familiei....atunci iese un GC

Daca ar fi dupa mine...ar fi un doar un Cerokee.

Dupa cum va spuneam ....am avut ocazia sa merg si cu un LR-D si ramane oarecum in carti

O intrebare simpla...GC merge si 2x4 sau doar 4x4 cu H si L ?....(pt ca se preteaza mai bine la melteanul din mine...:banana )

Ofroad adevarat...pentru mine ca si conditie financiara ...cred ca putin mai greu....din fire sunt vitezoman....

Mai pe scurt, ...trebuie sa fiu in stare sa trag o rulota pana pe malul marii , sau pana pe malul dunarii, si sa pot trece acolo de 2 copacei si o frunza( maxim 120/h).....in rest asfalt ca doar atat i-mi permite serviciul....ceea ce implica absolut nici o modificare asupra trenului de rulare.

 

Pt vitezomanul gica care este...avem benzinare....la care nu renunt... :old

In consecinta, ca si criterii primeaza comfortul, consumul si apoi abilitatile ofroad.

Ca sa zic asa ...m-am decis oarecum la un GC ...ramane doar sa gasesc ceva la un pret decent si evident lhd.

Va multumesc tuturor pentru suflet si implicare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Le deosebesti usor dupa pozitiile levierul reductorului.

 

ZJ 1992-1998

 

1. NV231 sau NP231 s-a pus pe motoarele diesel 2.5 si pe motorul de 4L benzina intre '93-'95.

command-tracNP231.jpg.cfcd328c8d3e6b1291813825bf5037b1.jpg

 

2. NP242 s-a pus pe motor de 4L

select-tracNP242.jpg.016fb4cda512e2b9adb8dbd2fc3817d4.jpg

 

3. NV249 s-a pus pe motor v8 si L6 de 4L pana in 1996. Dupa 1996 NV249OD (on-demand, in regim normal da 95% putere pe puntea spate).

249shift.jpg.aedad50c92f190a355659e03ec2b54cd.jpg

 

WJ 1999-2004

1. NP242 s-a pus pe toate motoarele (pentru 4.7L s-a pus optional doar din 2000)

select-tracNP242.jpg.016fb4cda512e2b9adb8dbd2fc3817d4.jpg

 

2. NV247 s-a pus pe toate motoarele

247shift.jpg.39b65341ba63a61fab6805e72ff9494a.jpg

 

 

Pentru ce o sa folosesti tu masina, merge oricare.

 

Cea mai completa cutie transfer este NP242 - buna si in offroad si on-road.

 

Atentie la NP231: pe sosea se merge doar in 2H. Daca mergi cu 4H pe drum cu aderenta, se tocesc cauciucurile, uzezi transmisia si cutia de transfer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Am masina mea si ma mandresc cu ea,e si normal doar nu o sa ridic in slavi samuraiul.

Dar cu toate aste sunt onest si pot spune ca @Insane are dreptate cind face referire la bord,scartaie la toate chiar si la ZJ,si cu pierderile de ulei are dreptate,bucsile nu imi par ca se uzeaza repede mai ales cand pun in balanta pretul unei bucsi si cat de repede o poti schimba,nu stiu la alte masini dar la ce am avut pina acum(non 4x4) ca sa schimbi o bucse te lua toti draci,costa destul dar si tine mai multi km cei drept.

 

Despre cutiile de transfer nu stiu ce sa spun,eu am NP231 si la inceput nu imi placea dar dupa ce am vazut ca toata lumea o lauda si are ffedback foarte bun am vazut-o cu alti ochi,cei drept trebuie sa faci atenti sa nu o folosesti 4x4 decat pe teren cu aderenta scazuta,atita tot.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Si eu sunt la al doilea XJ... Deci recomand si eu masina :)

Tot NP231. Bordul nu scartie. Scatie doar spatarul banchetei spate si arcurile spate cu masina goala.

 

In banii astia cu greu te incadrezi la un ZJ... am vazut unul cu interior frumos pe autovit la 1400eu pe langa Satu Mare, adus de acolo, inmatriculare + gaz = deja depasesti lejer 3500 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: achizitie cherokee sau discovery ?

 

Si eu am trecut prin dilema ta acum 4 ani.

Am cautat intre Cherokee si Disco2.

Am venit acasa cu Grand ZJ.

Disco 2 - Plusuri: mare, incapator, motor ok. Minusuri: consola spate mare (unghi de degajare mic), specialisti putini, grea, pret mare la achizitie, 4x4 permanent.

Cherokee - Plusuri: Usoara, motor ok, capabila in off-road. Minusuri: nu am incaput comod la volan (eu am 1.95m inaltime), galagioasa in interior, instabila pe sosea, arcuri foi, planetare si cardane fragile.

Grand ZJ: Plusuri: Bine insonorizata, confortabila la volan si nu numai, stabila, capabila, dotari(clima, piele, scaune electrice cu memorie, pilot automat, computer, etc) Minusuri: diesel pretentios, planetare si cardane fragile.

 

Asta a fost experienta mea care m-a facut sa iau ZJ. Pana acum, din 2009 nu am avut niciodata probleme cu motorul, dar trebuie sa-l tii din scurt. Nu am rupt nici o planetara, dar la primele semne de oboseala am schimbat crucile.

Succes.

Editat de atar
"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Discovery sau Cherokee ?

 

eu am ajuns posesor de disco1 pritr o conjuctura de kkt ....acu vreo 3 ani am avut un accident urat cu masina(un scenic rx4) si am ramas pieton- am distrus scenicul......in perioada asta un amic vindea discoul asta pe care il am acum ....masina era intr o stare destul de buna proaspat adusa din italia si inmatriculata etc ....aveam ceva pus deoparte si omul a zis ca o vinde in rate... zic e bine asta e.. o cumpar o achit candva (cand intra banii de la sigurari) si daca nu mi place o vand ............in fine

in aeeasi perioada un alt prieten face schimburi face el ce face si se improprietaraste cu un GC din 96-97

 

 

de cand am masina eu am schimbat motorul( pt ca am avut o ciudatenie de 2 litri benzina ) 2 capete de bara 2 capete de planetara si arcurile (erau lasate de cand am luat masina ) o cruce cardanica un ax in CV cuplajul din CT si consumabile

la grand : motorul (l au lasat chiulasele) cardanele amandoua cutia de transfer diferentialele fata si acu ala de spate huruie ambreiajul arcuri si amortizoare si ceva planetare si maruntisuri

la grand piesele au fost puse sh la a mea noi ....si am iesit mai ieftin

figura cu 4x4 permanent la disco imi place de crap ma doare n cot ce e sub roti iarna ..... si apoi nu cu GC sa tinut cammel trophy:grin:

lasand gluma cel putin in cazul meu toate GC care mi au trecut prin mana- vorbesc de cele pana prin 2000- erau niste ruini ambulante ....

 

pana la urma cumpara ce ti place si ce crezi ca ti se potriveste ...la mine intalnirea dintre sac si petec a avut loc si nu mi pare rau am condus si reparat destule cazane cu pretentii de offroad toate au plusuri si minusuri

deocamdata lr ul meu nu m a lasat cu fundu-n balta si imi ofera ceva confort ceva performante offroad la pachet cu o intretinere decenta....si cel mai important.. un zambet pe toata mutra de cate ori il conduc (e masina de zi cu zi )

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare