Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inmatriculare Wrangler ca autoutilitara


hdragos

Postări Recomandate

Unde as putea sa ma adresez si eu pt omologarea unui Wrangler ca si autoutilitara?

In cazul acestei masini modificarile nu sunt majore,ea plecand de la fabricant cu caroserie multifunctionala,doar ca din america si pina aici devine yacht de lux cu elicopter.

Cred ca ar fi deajuns sa dau jos hardtop-ul si sa ai montez un cabtop din prelata,practic nu este nici o inselaciune masina fiind proiectata si pt folosirea ca si autoutilitara.

In romania sunt deja multe asemenea masini trecute autoutilitare si am si o serie de omologare de la cineva,deci precedent exista,nu inteleg dece daca au fost deja facute astfel de modificari pe un anumit de model,fiind si un precedent nu inlesneste procedura.

Am nevoie doar de o firma care sa se ocupe de omologare.

 

ar fi Jeepcomservice doar ca tariful lor pt acest demers este prohibitiv,nici nu isi mai are rost trecerea.

Editat de hdragos
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Wrangler ca si autoutilitara

 

Unde as putea sa ma adresez si eu pt omologarea unui Wrangler ca si autoutilitara?

In cazul acestei masini modificarile nu sunt majore,ea plecand de la fabricant cu caroserie multifunctionala,doar ca din america si pina aici devine yacht de lux cu elicopter.

Cred ca ar fi deajuns sa dau jos hardtop-ul si sa ai montez un cabtop din prelata,practic nu este nici o inselaciune masina fiind proiectata si pt folosirea ca si autoutilitara.

In romania sunt deja multe asemenea masini trecute autoutilitare si am si o serie de omologare de la cineva,deci precedent exista,nu inteleg dece daca au fost deja facute astfel de modificari pe un anumit de model,fiind si un precedent nu inlesneste procedura.

Am nevoie doar de o firma care sa se ocupe de omologare.

 

ar fi Jeepcomservice doar ca tariful lor pt acest demers este prohibitiv,nici nu isi mai are rost trecerea.

 

Salut ! si pe mine m-ar tenta aceasta conversie daca gasim o oferta buna.

Jeep Wrangler TJ 4.0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Inmatriculare Wrangler ca si autoutilitara

 

dar mare atentie este foarte greu la masinile cu cutie automata

 

ce legatura are cutia automata cu transformarea in autoutilitara?

nu am mai auzit asta pana acum si mi-ai facut curios, poti da mai multe info?

merci.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Wrangler ca si autoutilitara

 

am vrut sa fac acelasi lucru cu un mitsubishi si prima intrebare care mi s-a pus de reprezentantul service-ului a fost tipul de cutie

nu stiu sa iti spun mai multe dar probabil ca automatele nu se comporta prea bine ca si autoutilitare si atunci bate la ochi sa ai cutie automata pe o masina pe care vrei sa o faci autoutilitara

spre exemplu nu este recomandat de producatori sa remorchezi cu automata sarcini grele fara dispozitiv de franare din cauza "suturilor" pe care cutia le primeste la franare

daca nu este multumitoare explicatia maine ma interesez si iti spun exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Wrangler ca si autoutilitara

 

Din ambele puncte de vedere,si cel mecanic si cel legal este o prostie,nu exista o baza legala pentru a-ti refuza o masina la conversie doar pt ca este cu transmisie automata,o masina are aceeasi masa maxima de tractre indiferent ca este autoutilitara sau nu.

 

Eu am fost chiar ieri la RAR cu masina in vederea converiei ca si autoutilitara,problema nu este la RAR,ei iti fac conversia fara probleme dar regulile s-au modificat in ultimul timp si la aceasta ora se lucreaza la ulterioare modificari ale regulamentului privind aceasta conversie.

 

Problema este ca iti trebuie un dosar cu proiect,facturi si tot restul precum ca conversia a fost facuta de un caroserier omologat RAR,parte din aceste caroserii nu se baga pt ca ei lucreaza mult pe dube si microbuze iar daca dai peste o caroserier care este dispus sa iti faca aceasta lucrare sau doar dosarul iti cere un pret de te dor maselele,eu sub 4000ron nu am gasit,si asta in situatia in care la masina nu mai trebuie sa-i puna nici macar o saiba pt ca toate modificarile i le-am facut eu,la a mea ca are motor de 2.5L imi pare exagerat de scump,nu se justifica+ ca ma simt furat,prostit sa scot atitia bani pt nimic,eu platesc banii dar sa vad ca se face ceva pt ei ca se muncesc acei bani la fel cum fac si eu,nu imi da nimeni bani daca nu produc ceva,daca nu fac nimic.

Editat de Astral
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare