Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SfATURI achizitie Jeep Grand Cherokee 4.0l

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• SfATURI achizitie Jeep Grand Cherokee 4.0l

Va salut dragi colegi de forum. As dori sa imi achizitionez un Jeep Grand Cherokee din 1997 4.0 pe gaz, ce sfaturi mi-ati putea da despre o astfel de masina. Care ar fi problemele care apar in mod regulat la o astfel de masina. Mentionez ca am gasit una cu 220.000 de km la bord.
    Va multumesc daca mi-ati putea raspunde!

Re: SfATURI achizitie Jeep Grand Cherokee 4.0l

Mare atentie daca are cutie automata ! care oricum se va duce naibii mai devreme sau mai tarziu (din pacate) .
    Motor -fara probleme de obicei
    In rest : ,,norocul sa fie bun " -BAFTA la achizitie

Comentariu

Salutari. G.C. 4.0 sunt dotate numai cu transmisie automata. Singura varianta de motorizare care vine impreuna cu transmisie manuala este cea de 2.5 diesel.

Comentariu

Orice masina Jeep ai lua, ia obligatoriu in calcul o revizuire completa.
        Cutiile sunt destul de pretentioase la intretinere. Sunt cutii bune dar au nevoie de atentie. Revizii la maxim 60.000km, cu ulei obligatoriu MOPAR si filtre bune. Incearca la schimb sa folosesti garnituri originale din pluta, nu vestitul silicon. Sunt foarte ieftine si e pacat.
        In general la vechimea asta este obligatoriu sa verifici racirea. (radiator, termostat, vasco si pompa de apa)
        Verifica crucile. La cel mai mic joc, le schimbi.
        Jeep-ul, daca nu are rotile din talon, omoara usor capetele de bara si duce repede amortizorul de directie.
        Cam astea asa, pe scurt la prima mana, indiferent de cat de bine arata, merge si schimba cutia.
        Daca are GPL, schimba bujiile. Nu sunt ieftine, si din cauza asta cei mai multi folosesc normale.
        Mie, dupa ce am pus bujii BOSCH IRIDIUM pentru GPL, mi-a scazut consumul cu 2 litri la suta si masina "trage" mai bine pe gaz. Cu bujii normale, cand trecea pe gaz se simtea diferenta la motor, acum nu simt diferenta intre benzina is gaz.
        Jeep-ul e o masina care necesita atentie, e foarte usor de intretinut, si care cere mereu bani. Nu multi, dar cere.
        Marele avantaj va fi insa felul in care se misca in teren, confortul din ZJ pe care nu-l bate nimeni, si motorul. In plus, vei gasi piese la preturi decente atat noi, cat si in dezmembrari, fara probleme.
        Mult succes.
        "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Procesare...
        X