Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inlocuire bucșă/jug motor la Jeep Renegade

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Inlocuire bucșă/jug motor la Jeep Renegade

Salutare,

am un Jeep Renegade din 2015, 4X4, și am fost mulțumit de el până am pățit o chestie cam neplăcuta.

De vreo lună am remarcat un zgomot la demarare si la schimbarea in viteza a doua dar și în mers, la vitee mici.
    Am fost la constatare și mi s-a spus că de vină este o bucșă stricată la jugul motor. Nu ar fi o chestie gravă, bucșele se mai strică, doar că:
    - garanția extinsă nu acoperă genul acesta de piese care sunt făcute din plastic sau cauciuc
    - nu se poate schimba bucșa separat ci doar tot jugul, operație care costa vreo 1600 de euro.

Mă simt păcălit și nu știu de cine - de cei care asigură garanția sau de fabricantul autoturismului care nu a permis înlocuirea unei piese consumabile fără a înlocui tot ansamblul.

A mai pățit cineva ceva de genul ăsta?

Re: Inlocuire bucșă/jug motor la Jeep Renegade

Postat în original de merluciu Vezi post
    Salutare,

am un Jeep Renegade din 2015, 4X4, și am fost mulțumit de el până am pățit o chestie cam neplăcuta.

De vreo lună am remarcat un zgomot la demarare si la schimbarea in viteza a doua dar și în mers, la vitee mici.
    Am fost la constatare și mi s-a spus că de vină este o bucșă stricată la jugul motor. Nu ar fi o chestie gravă, bucșele se mai strică, doar că:
    - garanția extinsă nu acoperă genul acesta de piese care sunt făcute din plastic sau cauciuc
    - nu se poate schimba bucșa separat ci doar tot jugul, operație care costa vreo 1600 de euro.

Mă simt păcălit și nu știu de cine - de cei care asigură garanția sau de fabricantul autoturismului care nu a permis înlocuirea unei piese consumabile fără a înlocui tot ansamblul.

A mai pățit cineva ceva de genul ăsta?
    Mai conteaza cine te-a pacalit ? Deocamdata cred ca este prea devreme sa fie produse chiar toate piesele aftermarket pentru masina asta. Daca tu ai intrebat la reprezentanta daca au piesa respectiva sunt sanse sa primesti acel raspuns idiot . De curand a mai intrebat cineva pretul la o cutie de viteze automata si era undeva spre 10.000 euro .
    ...cat despre treaba cu garantia extinsa ....bla...bla...bla... nu ai citit contractul atunci ,entuziasmul te-a facut sa nu analizezi corect oferta lor si acum vei observa ca mare lucru nu se incadreaza la garantia extinsa .

Stai linistit ca nu esti singurul pacalit (daca te incalzeste cu ceva )

Pregateste-te sufleteste sa inlocuiesti in curand toate bucsele pentru ca si celelalte vor ceda in curand

Bafta

p.s. Bucsa respectiva nu se incadreaza la ,,consumabile"
    Ultima editare de alin-jeep; 29.aug.2017, 22:55.

Comentariu

Procesare...
    X