Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ajutor! Vibratie violenta la trecerea peste denivelari.

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ajutor! Vibratie violenta la trecerea peste denivelari.

Va salut cu respect !

Am o mare problema la Wj-ul meu.Am pus flanse de 40 mm pe roti. Am circulat asa cateva luni..Apoi am inaltat masina 5 cm si totul parea ok. Masina ruleaza bine , fara nici un fel de trepedatii indiferent de viteza.
    Dar la trecerea peste denivelari de la 80 km/h in sus, masina intra intr-o vibratie excesiv de violenta.( Iti smulge volanul din mana). Aproape aceeasi senzatie am avut si azi iarna cand am iesit din zapada mare, dar atunci am dat vina pe zapada depusa pe interiorul de la jante.
    ce parere aveti??
    Ultima editare de Ciprian N; 01.iul.2019, 10:05.

Pivoti, capete de bara, amortizor directie. Cel mai probabil, pivotii...

LE: abia acum vad ca esti din Dej, salut! Saptamana trecuta am schimbat pivotii la Ingerashu', e dandana mare sa-i schimbi, dar Flaviu poate ;)
    Ultima editare de SorinD; 01.iul.2019, 10:47.

Comentariu

Nu am jocuri, nu bate nimic pe masina.. Si eu m-am gandit la amortizorul de directie, doar ca nu stiu cum se manifesta cand e defect.
      Oricum vibratia e excesiv de mare.Nu cred ca pivotii pot genera asa ceva..

Comentariu

https://www.youtube.com/results?sear...+death+wobble+
        Poate te ajuta. Din cate am vazut pe YouTube, cauza e compusa. Inaltare+Latire+Cauciucuri mai mari.... coroborat cu capete de bara si articulatii standard si putin uzate (nu neaparat cu joc vizibil). Unii fixat cu inlocuirea capetelor de bara/ articulatii cu unele standard... altii cu variate aftermarket, mai rigide (In State au multe optiuni)
        Ultima editare de cristianhaulica; 02.iul.2019, 07:31.
        Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998
        0745-009633
        cristianhaulica@yahoo.com

Comentariu

Postat în original de Ciprian N Vezi post
          Nu am jocuri, nu bate nimic pe masina.. Si eu m-am gandit la amortizorul de directie, doar ca nu stiu cum se manifesta cand e defect.
          Oricum vibratia e excesiv de mare.Nu cred ca pivotii pot genera asa ceva..
          Death wobble nu e un fleac, acum ca ai inaltat masina si ai pus si flanse pe roti, totul trebuie sa fie in stare buna.
          Daca mai mergi mult asa, vor ceda capetele de bara, apoi inclusiv gaura de montaj de pe punte se va ovaliza si va fi de lucru.

Verifici in ordine:
          1. Capete de bara
          2. Bucsi panhard si gaura de montaj de pe punte
          3. Bucsi brate fata, inclusiv cele superioare, de pe punte
          4. Pivoti
          '02 WG CRD - EGR delete
          '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Va multumesc mult pentru sfaturi !
            exact asa se comporta ca si "Death wobble".

Nu umblu mult cu masina, dar o sa verific tot ce mi-ati recomandat.
            O sa va tin la curent cu noutatile.

O zi frumoasa tuturor!

Comentariu

Va salut ,
              am rezolvat cu vibratia "Death wobble". :)
              Printre probleme gasite:
              1.Intradevar amortizorul de directie nu lucra pe toata cursa.
              2. Capetele de bara nu aveau joc, dar nu erau tari cand incercai sa le misti..asa ca le-am schimbat pe toate.

Ma bucur ca am rezolvat si va multumesc mult pentru assistenta acordata.
              o zi frumoasa tuturor!

Comentariu

Procesare...
              X