Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Grand Cherokee WJ - lift / dimensiune roti / suspensie.

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Grand Cherokee WJ - lift / dimensiune roti / suspensie.

Salut! De doua saptamani sunt posesorului un GC wj an 2003, 2.7 CRD. Am cautat destul de mult masina pana am gasit ceva multumitor, este import Italia pana acum am facut 1000 de km si nu am gasit probleme majore.

Voi folosi masina pentru plimbari pe drumuri de munte / padure si din cand in cand la vanatoare(overlanding). In privinta anvelopelor sunt destul de hotarat sa merg pe BFG KM3 dar masina a venit cu niste jante de aliaj pe 17 ceea ce ma forteaza probabil sa achizitionez si niste jante pe 16.
    Cu un lift +4cm OME si jante pe 16 ce dimensiune de anvelope as putea folosi fara alte modificari? 285/75/16 sunt prea mari pentru restul componentelor de pe masina? Vor solicita transmisia mai tare?
    Multumesc.

Salut, si eu la fel. Nu am vazut nici una cu jante pe 16.
    Sunt multe discutii despre asta pe toate forumurile. Din cautarile mele, am gasit aici o lista foarte usor de urmarit, ce roti suporta fiecare tip de modificare:

https://www.rustysoffroad.com/faq#2

Acolo zice ca la 3" poti pune roti de 32 si la 4" poti pune 33. Nu prea merge chiar asa, ai nevoie de taiat/indoit pentru asta. Din cate vad eu, fara nimic taiat, maxim ar fi 31" cu OME.

Tipurile de roti care exista le gasesti aici: http://www.wjjeeps.com/wheels.htm

Si eu am cautat de vreo 2 luni un set de jante de 16 originale si nu am gasit.
    Ultima editare de Hyadum; 08.feb.2021, 15:33.

Comentariu

Salut! Ce dimensiuni ai ales pana la urma?

Comentariu

vezi ca la lift mai mare de 31 ai nevoie de brate reglabile...cardan fata cu cruce dubla...distantier la A-frame-ul spate....taiat din bara fata....asta asa la prima strigare

eu am avut pe el si jante de 17 si jante de 16....si gume de strada 235 65 17 si de teren 32.10,5 16
        Ultima editare de Marius C alias Turagmes; 18.mar.2021, 17:00.

Comentariu

Postat în original de neamtu.bogdan Vezi post
          Salut! Ce dimensiuni ai ales pana la urma?
          Pana la urma am mers la sigur si am comandat 245/75R16 (Cooper STT Pro )
          Inca nu mi-am luat jante pe 16 dar sper sa se potriveasca pe masina fara modificari.

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection