Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ulei grup si cutie grand cherokee wg 2.7 CRD, 2004

Adună
Acest topic este închis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ulei grup si cutie grand cherokee wg 2.7 CRD, 2004

Stie cineva ce fel de ulei trebuie pentru grup si cutie grand cherokee wg 2004 motor 2.7 CRD? Am revizia de 80.000 km si se pare ca trebuie schimbate toate fluidele. Pentru motor cei de la reprezentanta au indicat Mobil 1 ESP 5W30. Ce parere aveti? e k?
    (pote stie cineva si pretul aproximativ al acestor fluide)

Inca o chestiune: as vrea un bull bar, praguri si jante pe 16'-poate stie cineva un furnizor.
    TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
    TV D 14 F

Re: Ulei grup si cutie grand cherokee wg 2004

Uleiul motor nu stiu ce sa ti spun despre el dar cel de la grup mare atentie cu el ,este un ATF special pt el ,intra 4 litri ,costa 140 lei litrul la reprezentanta(la magazin am gasit si mai scump de atat)si in afara de ulei se mai adauga 300 g de aditiv special pt grup.peste cateva zile am si eu revizia de 130000 km si intreb mai multe de treaba asta si te anunt.

Comentariu

in grupuri pe spate am pus 75w140 iar pe fata am pus 80w90
      Intrebare: Cum pot afla daca puntea are Vari Lok (atunci trebuie pus si aditiv antifrictiune)?
      TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
      TV D 14 F

Comentariu

Pune aditiv, nu o sa strice daca nu ai diferential cu alunecare limitata (vari-lok, trak-lok sau alte denumiri date de jeep).
        '02 WG CRD - EGR delete
        '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Sa pun ceva poze poate le cunoaste cineva:
          La puntea fata eu zic ca nu are nici un LSD (Vari Lok sau cum se mai numeste)
          TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
          TV D 14 F

Comentariu

Pe spate nu stiu daca are sau nu. Poate recunoaste cineva tipul de punte.
            TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
            TV D 14 F

Comentariu

Fata pare sa fie fara lsd.
              '02 WG CRD - EGR delete
              '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Postat în original de Cris
                Pe spate nu stiu daca are sau nu. Poate recunoaste cineva tipul de punte.
                Nu poti sa-ti dai seama dupa punte daca aceasta are Vari Lok sau nu. Toate puntile sunt la fel. Trebuie sa desfaci capacul de la punte si sa te uiti inauntru. O persoana fara experienta, pe acest tip de masina, nu-si va da seama la prima vedere. Eu am schimbat (la service) tot ce exista in interiorul grupului spate de la Grand Cherokee si am cateva fotografi care te pot ajuta. Pot spune ca autoblocantul de la grupul spate costa aproximativ 1200 euro (nou), iar second 500 euro. In mod normal, la grup spate se defecteaza doar acele discuri (ambreiaje). In Romania nu gasesti doar ambreiajele ci tot angrenajul. Daca ai un prieten in America poti comanda acele discuri (ambreiaje) (kit reparatie). Simptomele atunci cind se defecteaza grupul spate cu autoblocant este ca in viraje, maxim stanga sau dreapta, se va bloca (ai impresia ca se rupe masina). De ce se defecteaza ? Pentru ca nu se baga aditiv antifrictiune. Postez 2 fotografi cu autoblocantul, vei vedea ca cel cu Vari Lok are gaura mai mica. Mentionez ca aceste explicati si fotografii sunt pentru profani.

In grupul spate cu Vari Lok se introduce ulei Castrol SAF-X SAE 75W-140. Se adauga un flacon de aditiv antifrictiune MOPAR (flaconul are 120 ml). Pe spate intra aprox. 2 litri ulei iar in fata intra 1 litru ulei. Un litru ulei Castrol SAF-X SAE 75W-140 costa 90 lei, iar un flacon de lichid antifrictiune costa 35 lei. Acesta se va schimba dupa 50.000 Km. Am sa-ti raspund ce ulei sa bagi in motor, indicativul pentru ulei motor este 5W-30. Poti pune Mopar, dar eu am bagat Castrol TXT SOFTEC PLUS SAE 5W-30. Pot spune ca, de la schimb la schimb, (15.0000 km) motorul nu a mancat nimic, cat am bagat atat am scos. Un litru de ulei castrol pentru motor costa aprox. 45 lei. Am sa mai afisez cateva fotografii cu grupul spate, demontat, pentru cei care doresc sa-l cunoasca mai bine.

Comentariu

Excelenta explicatie.

Voi incerca sa vb din nou cu cei de la reprezentanta sa vad daca seriile scrise pe capacele de la punti nu indica tipul de punte (in pricipiu ar trebui sa indice).
                  Puntile Dana banuiesc ca sunt produse de o firma independenta (ar trebui sa intreb la ei)-poate stie cineva cine le produce.
                  TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
                  TV D 14 F

Comentariu

Am gasit si o poza in sectiune cu lsd-ul
                    TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
                    TV D 14 F

Comentariu

Stanga ar fi fara lsd si dreapta cu lsd (varilock carrier is similar to the track-lock)
                      Fișiere atașate
                      TOYOTA HILUX 2.5 D-4D
                      TV D 14 F

Comentariu

salut. spune-mi te rog cum sa caut pe ebay sau unde sa caut acel kit de reparatie.

multumesc

Comentariu

Buna seara !

Seturi de reparatie Trac-Lock gasesti aici:

www.asp-eberle.de

Sau pe ebay aici:

http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trks...All-Categories

Nu comanda tot cosul purtator, iti ajung doar placile...

Sau poti sa-i intrebi pe Hodea4x4 sau pe worldscape, care sunt vanzatori autorizati, aici, pe forum.

Stima,

Dragos

Comentariu

Postat în original de Heavy D. Vezi post
                            Buna seara !

Seturi de reparatie Trac-Lock gasesti aici:

www.asp-eberle.de

Sau pe ebay aici:

http://shop.ebay.de/?_from=R40&_trks...All-Categories

Nu comanda tot cosul purtator, iti ajung doar placile...

Sau poti sa-i intrebi pe Hodea4x4 sau pe worldscape, care sunt vanzatori autorizati, aici, pe forum.

Stima,

Dragos
                            multumesc mult.

Comentariu

Re: Ulei grup si cutie grand cherokee wg 2.7 CRD, 2004

chiar daca este un post vechi am sa adaug cate ceva poate o fi de folos cuiva...-gc 2.7 crd 2002-2005 -grupul fata nu are lsd in schimb cel spate da.ca ulei se poate folosi cu toata increderea CASTROL SINTRAX LIMITED SLIP care are deja aditiv nu mai trebuie adaugat nimic, intra cam 2 litri pe spate si 1,6-1,7 l pe fata.aici adresa de unde se poate cumpara (mai sunt si altii dar eu sincer de aici l-am luat) -- http://www.ebay.it/itm/10-40-l-Castr...ht_1004wt_1163 -- pentru cutie recomandat ar fi shell 3403 pentru ca e un diesel de orig. mercedes (e indicat in manual si se gaseste cred doar in mercedes ) dar se poate folosi chiar si mopar atf+4 (pe ebay vanzator ato24 )chiar daca in manualul gc2002 scrie ca e folosit doar pt versiunile benzina (o confirma cei de la chrysler ).mentionez ca trebuie schimbate inclusiv garnitura , filtrul de ulei cat si o garnitura distantial de pe conectorul care intra in cutie la nivelul baii de ulei se gasesc toate trei in mercedes la preturi zic eu ok( recomand schimbarea garniturii conectorului intrucat e cauzatoare de pierderi de ulei la nivelul capacului- eu am omis acest lucru cand am schimbat uleiul la al meu si acum tre sa dau iar tot jos pt ca pierde-pt motor e indicat un ulei SAE 5w30 ACEEA B4 indicativ mobil1 sau castrol magnatec....pentru transfer case cel mai indicat e mopar nv247 l-am gasit pe e-bay la 19 euro l .sper sa fi fost de ajutor daca am omis ceva sau am scris ceva eronat astept corecturi , precizez ca adresa si vanzatorul postat nu sunt in scop publicitar ci sunt cei de unde eu am cumparat atunci cand am avut nevoie e posibil sa fie oferte mult mai bune pe net sau mai stiu eu unde . bafta si spor la 4x4

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection