Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum se manifesta in teren Grand-ul ZJ de 4,0 sau 5,2 pregatit de off road ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Cum se manifesta in teren Grand-ul ZJ de 4,0 sau 5,2 pregatit de off road ?

La fel ca in titlu .... Cum se manifesta in teren ZJ-ul de 4,0 sau 5,2 inaltat si incaltat cu simex 31"? Ce slabiciuni are ? Se rupe ceva la el ? Planetarele sunt tot pe cruci ca la XJ ? Se poate inalta 3" fara SYE?

Multumesc anticipat !

Re: Cum se manifesta in teren Grand-ul ZJ de 4,0 sau 5,2 pregatit de off road ?

Eu il am 2" fara SYE si cu 31". La e asteptari am avut de la masina asta sunt mai mult decat satisfacut.
    E absolut ok.
    Parerea mea e ca pt 31 e suficient 4l, pt. 5.2l merita 32" sau 33" dar asta inseamna deja peste 4" inaltarea.
    Intra pe www.Jeepforum.com sau http://www.nagca.com/forum/ si ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile.
    Masina merita, e smechera, dar ai de schimbat pe la ea ca sa iasa ceva calumea.
    "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Eu cred ca se comporta destul de bine , planetarele nu sunt pe cruci ca la XJ dar se pot schimba, de inaltat se poate inalta mult, dar pana la 4,5" nu necesita SYE . O zi buna
      Just Love Nature , Love 4x4
      [/COLOR][/SIZE][/B][/COLOR]
      [/SIZE]

Comentariu

Eu am avut 31 pe el....si putin freca la incrucisari si la bratele care tin puntea...dar in rest super super masina..un power,pfffff mii dor de el:(
        0720059999
        0756545953

Comentariu

Postat în original de atar Vezi post
          Eu il am 2" fara SYE si cu 31". La e asteptari am avut de la masina asta sunt mai mult decat satisfacut.
          E absolut ok.
          Parerea mea e ca pt 31 e suficient 4l, pt. 5.2l merita 32" sau 33" dar asta inseamna deja peste 4" inaltarea.
          Intra pe www.Jeepforum.com sau http://www.nagca.com/forum/ si ai sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile.
          Masina merita, e smechera, dar ai de schimbat pe la ea ca sa iasa ceva calumea.
          Ca sa nu frece la viraj maxim trebuie flanse? Se pare ca tu ai jantele cu et-ul negativ.

Comentariu

Postat în original de cristi 1 Vezi post
            Ca sa nu frece la viraj maxim trebuie flanse? Se pare ca tu ai jantele cu et-ul negativ.
            Eu am jante Dotz ET-30, flanse de 1.25" si a trebuit sa bag flexul in fata la coltul barii (cam 4-5cm) si in coltul din spate al aripii fata cam 3cm. Asa a fost tot pe fata.
            La flexari mari freca roata un "buza" superioara a aripii spate (1cm). Un tinichigiu maiastru a tras de aripa si a mai bombat-o putin, fara sa pocneasca vopseaua, si acum intra bine roata sub aripa spate.
            Asta e tot pt 31. Imi pare rau totusi ca nu am pus din prima 3", dar pana la toamna poate il schimbam.
            Aaa. ca sfat , pune arcuri mai lungi pe spate macar, si pe fata daca pui quick disconecter, in loc de distantiere.

Comentariu

spuneti mi si mie ,la un zj din95 ce distanta e intre prezoane, tot 5x4.5 ca la wrangler?

si la 3'' lift pe el si jante cu et negativ , intra 32 fara sa frece la flexari ?...si poate se baga si flexu calumea in aripi fata si spate..

ps . si daca se baga sye pe el , e ca la wrangler trebuie pus si cardan cv cu cruce dubla pe el sau se pune tot cel vechi , ca nu prea am gasit cardan CV pt ele...
              Ultima editare de mickey'3; 09.mar.2010, 21:46.

Comentariu

Distanta intre prezoane e aceeasi cu cea de la Wrangler Yj si TJ.
                Din ce stiu, la 3" nu trebuie SYE.
                La roti de 32 clar trebuie flex dar nu mult. Nu va freca la flexari daca tai din aripi.
                Imi place cum flexeaza. Cu 31" nu am pus opritoarele la arcurile spate si la o incrucisare masiva, acum 2 saptamani, a flexat fara sa frece nicaieri, pana a iesit arcul de pe locasul lui.

Comentariu

ok am inteles ..si ar mai fi ceva , intra pe el jante de 15 sau freaca pe undeva in etrieri ?

Comentariu

Intra 15". Am acelasi model de flanse si jante care l-am avut si pe TJ.

Comentariu

super atunci ...s ar putea sa mi fac vreo surpriza in vreo saptamana

Comentariu

Eu am V8 5,2 cu kitul Trail Master de 3" si 31 booger resapate (aproape 32") freca putin si se rezolva cu flexu usor,
                        la 3" nu ai nevoie de SYE, este recomandabil dar nu obligator.
                        de asemena are nevoie de repozitionare panhard de pe fata dand o gaura in suport de pe punte cam 1,7cm mai la drepta de aia prima (pe spate vine piesa in kit)
                        planetare de pe fata sunt cu homocinetica nu cu cruce, dar se poate schimba, eu am pus niste planetare sh de ciruchi luate de la J.T. si este ok, dar am perdut ABS-ul (nu prea conteace pt mine),
                        punte de pe fata (Dana 30) este cam slabut, merita investit in planetare cromaly (eu inca nu am facut)

La grand-uri cu transfer 249 (4x4 permanent) este interesant un schimb cu transfer 242 sa ai fata decuplabila, eu o sa fac in curand...

In rest masina este cele mai frumoasa "bestia" care am avut
                        Open mind for a diferent view.... and nothing else matters

Comentariu

da daca il lasi cu omocinetice pe fata ,ce are ? sunt mai solide crucile?

Comentariu

Daca ai planetare cu cruce si rupi la teren se poate schimba cruce respectiva "in situ", homocinetica daca rupe nu ai ce se face decat sa schimb planetara completa....
                            Open mind for a diferent view.... and nothing else matters

Comentariu

Postat în original de ALF-DMAX Vezi post
                              Daca ai planetare cu cruce si rupi la teren se poate schimba cruce respectiva "in situ", homocinetica daca rupe nu ai ce se face decat sa schimb planetara completa....
                              am inteles..!

de unde ai luat boggerele resapate pe 31?

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection