Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Unde gasesc piese de Grand Cherokee WJ? (noi sau sh)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Unde gasesc piese de Grand Cherokee WJ? (noi sau sh)

Salut,
    sunt posesor de Grand Cherokee WJ, mi s-a blocat frana spate dreapta (probabil garniturile de la etrier sau pistonasele nu mai culiseaza) si as vrea sa stiu in primul rand daca se gaseste separat la vanzare setul de garnituri frana, si daca da, unde si la ce pret, sau recomandati-mi niste magazine care vand piese de schimb pt Jeep (Chrysler) la preturi omenesti. Totodata as vrea sa schimb si placutele de frana.
    Ma intereseaza sa stiu si locuri unde se dezmembreaza si se vand piese second hand pt Jeep pe viitor pt orice eventualitate, in cazul in care am nevoie de un etrier complet si mai am nevoie de 4 piulite de prezon roata ca am renuntat la antifurturi care erau praf si am ramas fara 1 pe fiecare roata...
    Deci cei care stiti magazine de piese noi si locuri unde se vand piese din dezmembrari pt Jeep va rog luminati-ma si pe mine sau daca cineva de pe forum dezmembreaza vreun Grand Cherokee 1999-2005.
    Multumesc anticipat.

Re: Unde gasesc piese de Grand Cherokee WJ? (noi sau sh)

Nimeni? Nimic?
    N-a vazut nimeni pe nicaieri GC-uri la dezmembrat?
    Ma intereseaza mai multe piese...

Comentariu

Buna seara, Sarpe !

Referitor la piese SH, gasesti relativ greu, pentru ca in general nu se prea strica chestiile pe Jeep.

Acum, in caz ca un anumit motor s-a montat si pe altceva decat Jeep, ai sanse mai bune (motorul 2.1TD Renault, 2.5TD VM, 3.1TD VM).

Cum tu zici ca ai stres cu franele, ar trebui sa cauti exclusiv piese noi, zic eu... In primul rand pentru ca e vorba de frane, in al doilea rand pentru ca nu stii cat te va servi corect un etrier deja uzat.

Pentru piese, eu colaborez de vreo patru ani cu 4x4garage.de. Pana acum, am gasit absolut tot ce am avut nevoie la preturi bune. Chrysler/Jeep in Romania vroiau la un moment dat 65 Euro pentru un furtun de frana fata OEM.

Prin 4x4garage.de am adus un set complet de furtune Goodridge trase in tesatura de otel si cu teflon la interior, la lungimea necesara liftului de pe Jeep, la un pret de 165 Euro. Ceea ce mi s-a parut extrem de rezonabil...

Intre timp, 4x4garage s-a extins si in afara Germaniei (Austria, Franta si Romania). Cauta la www.4x4-garage.com si selecteaza partea romana, si vezi cu ce te poate ajuta. Cred ca merge si direct www.4x4-garage.ro.

O seara buna !

Stima,

Dragos

Comentariu

Postat în original de sarpe Vezi post
        ...mi s-a blocat frana spate dreapta (probabil garniturile de la etrier sau pistonasele nu mai culiseaza) si as vrea sa stiu in primul rand daca se gaseste separat la vanzare setul de garnituri frana, si daca da, unde si la ce pret, sau recomandati-mi niste magazine care vand piese de schimb pt Jeep (Chrysler) la preturi omenesti.
        Nu te uita la bani daca vrei sa schimbi ceva la sistemul de franare. Garniturile sa le cumperi noi, originale. Oricum nu este un pret asa mare, dar ai linistea ca ai pus ceva nou pe masina si frana nu va ceda cand o vei forta. Pe langa garnituri este posibil sa schimbi si pistonasul de la etrierul de frana. Se intampla ca datorita deteriorarii garnituri de protectie a pistonasului, acesta sa fi prins puncte de rugina, iar acesta ramane blocat.

Postat în original de sarpe Vezi post
        ...Totodata as vrea sa schimb si placutele de frana.Ma intereseaza sa stiu si locuri unde se dezmembreaza si se vand piese second hand pt Jeep pe viitor pt orice eventualitate, in cazul in care am nevoie de un etrier complet si mai am nevoie de 4 piulite de prezon roata ca am renuntat la antifurturi care erau praf si am ramas fara 1 pe fiecare roata...
        Deci cei care stiti magazine de piese noi si locuri unde se vand piese din dezmembrari pt Jeep va rog luminati-ma si pe mine sau daca cineva de pe forum dezmembreaza vreun Grand Cherokee 1999-2005.
        Cat priveste piese din dezmembrari ai trei variante :
        1. sunt persoane care fac afaceri cu piese pentru Jeep Grand, cum ar fi Horatiu din Bucuresti (s-a scris de el pe acest forum), Dragos din Ploiesti. Preturile sunt cam maricele.
        2. intri pe net si gasesti 2-3 situri specializate in dezmembrari auto. Acestea au contracte cu anumite parcuri de dezmembrari. Ceri sa ti se gaseasca o anumita piesa. Vei primi diverse oferte de pret pentru acele piese de la parcurile de dezmembrari din tara.
        3. Varianta cea mai buna este sa gasesti pe cineva care si-a lovit masina (sau a rasturnat-o) si doreste sa o dezmembreze. Aici vei gasi cele mai mici preturi.

Daca doresti piese noi poti cere oferte de pret de la mai multe firme cum ar fi Augsburg, Tiriac auto, sau cum spunea colegul mai devreme, 4X4-garage. Vei lua in calcul cea mai buna oferta de pret.

Dintre firmele care au fost enuntate mai sus m-am inteles bine cu Augsburg. Acestia iti fac oferta de pret, atat pentru piesa originala, cat si pentru piesa recomandata de producator. Mai mult, la acestia am gasit anumite componente banale cum ar fi "ormament usa" (un dop banal de plastic care masca un surub de la usa), sau nituri plastic (nituri de plastic de unica folosinta care se monteaza la paranoroi pe contraaripa).

Cat priveste placutele de frana, poti gasi ceva de calitate la un pret mic. Cu ceva timp in urma am cerut oferte de pret pentru o serie de piese, printre care si placute de frana. La Tiriac preturile au fost exagerate, la Augsburg am gasit la 600 lei pe original (adica Mopar) doar pe fata, iar recomandat de producator la 180 lei, doar pe fata (adica Lucas). Intamplator am gasit, la un magazin micut, placute originale Mopar, fata si spate la 350 lei. Mult sub pretul altor comercianti. Fiind o ocazie am cumparat cate 2 seturi din fiecare (fata si spate) - acestea sunt consumabile si sigur am sa le folosesc. Daca doresti numarul de telefon al celui care le vinde da-mi un P.M. si til trimit.

Comentariu

Multumesc f mult Heavy D si octaviannus.
          Am sa cumpar setul de garnituri noi pt frana dar mai intati trebuie sa-mi fac timp sa ma uit daca e nevoie si de pistonase in cazul in care au defecte sa le schimb si p'alea. O sa ma uit dupa piese in locurile pe care le-ati recomandat. Am sa revin cu info in functie de cum evolueaza situatia sau daca nu ma descurc am sa revin cu intrebari. Multumesc

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection