Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

grand cherokee 5.2 v8 problema directie


white8snow

Postări Recomandate

as avea si eu o intrebare , pe drum drept trage putin dreapta . am verificat presiunea in roti si este egala si cat zice cartea , n-am luat gropi serioase cu el , offroad nu a fost asa ca nu tare imi explic , au fost totusi niste denivelari cum toarna astia asfaltul si gropi mai mici , oare aia sa afecteze ?

ce recomandati sa fac ? costa mult o reparatie la partea asta ? multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: grand cherokee 5.2 v8 problema directie

 

Buna seara !

 

 

La probleme de acest gen, inainte de a merge la un reglat de directie, trebuie sa te asiguri de urmatoarele:

 

1. Anvelopele sunt de aceeasi dimensiune, montate in sensul corect de rotatie si rotile echilibrate.

 

2. Starea de uzura a anvelopelor de pe aceeasi axa este aceeasi. In caz contrar, ai o roata mai mica si una mai mare, deci dezechilibru si la fortele de inaintare, si la cele de franare.

 

3. Sistemul de franare functioneaza corect. Daca pistonul dintr-un etrier nu se retrage destul la eliberarea pedalei de frana, acea roata va merge usor infranata, deci masina va trage in acea parte.

 

4. Capetele de bara si pivotii sunt OK, astfel incat un potential reglaj corect de directie sa dea rezultatele scontate.

 

5. Drumul pe care circuli cand simti aceasta manifestare nu este inclinat si el tot dreapta. Pentru ca ceea ce pare ca e un drum drept, poate fi cu totul altceva...

 

 

 

In caz ca masina a fost liftata sau coborata, si nu s-a facut ulterior un reglaj de directie, geometria nu mai este in parametri.

 

De obicei, un reglaj de directie incepe de la 75 RON, dar se duce mult in sus, (200 RON or more) daca tii neaparat sa-l faci la vreo reprezentanta Chrysler.

 

Si rezultatul reglajului depinde extrem de mult de factorii enumerati mai sus.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare