Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Limited sau Overland


adrianix

Postări Recomandate

Salut tuturor. Intentionez sa-mi cumpar un Grand Cherokee cu motorul de 2,7 de la mercedes. Problema e ca nu stiu care e diferenta dintre un Limited si un Overland. Aici cunostintele voastre mi-ar fi de mare ajutor si va rog sa ma luminati ca sunt intr-o bezna totala. Mentionez ca masina o voi folosi,zi de zi,voi iesi cu prietenii in off road usor,uneori va trebui sa suporte greutatea unei platforme si a unei barci. Cu ceva timp in urma am avut un Grand Cherochee,mai vechi,cu motorul de 4.0,de care am fost multumit,dar la vremea aceea nu stiam ca sunt mai multe variante. Deci care-i diferenta?:ang3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Limited sau Overland

 

Din ce am citit eu aici http://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_Grand_Cherokee imi dau seama ca este vorba despre o echpare.

Adica Limited ar fi gama de lux iar Overland este o editie limitata ce a aparut intre anii 2002-2004

 

S-auzim de bine

:cl 4x4 fun for all :h5

RR Classic 1986 - 200Tdi

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Limited sau Overland

 

Buna ziua !

 

 

Ordinea fireasca e Laredo, Limited si apoi Overland. Dar, trebuie luate in considerare urmatoarele:

 

- nu intotdeauna o versiune de dotare americana este aceeasi versiune in Europa. Cu alte cuvinte, ca exemplu, Overland USA poate fi diferit de Overland Europa, lipsind unele, existand altele din dotare.

 

- in functie de versiune, poate diferi si trenul de rulare sau alte componente din lantul cinematic. Iar aici se aplica pe deasupra si regula de mai sus.

 

- cei de la Jeep mai au talentul de a "construi" cate o masina cu ce le mai ramane prin magazii pe la sfasit de saptamana sau cand nu gasesc ce ar trebui prin depozite, inlocuind piesa respectiva cu alta compatibila, dar oficial non-prezenta pe acel model vreodata. Uneori sa fac modificari si la elementele celelalte, pentru ca montajul piesei "alien" sa nu le dea cu virgula...

 

Regula de baza este: judeca clar ce vrei sa aiba masina la bord, si apoi casca ochii la ce are ea de fapt. Si daca se muleaza pe bugetul alocat, go for it, indiferent de ce scrie pe ea ca ar avea.

 

 

Succes la achizitie !

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Limited sau Overland

 

Cum a zis si Dragos - este discutabila diferenta

Ideea este ca amandoua sunt modele de top - cu mici diferente de look

Nu stiu daca am voie dar este tot un forum de jeep :

http://www.wjjeeps.com/differences.htm

Astia dau despre modelele americane .. dar in fine

 

Cum iti spuneam - acolo zice ca modele de lemn la limited sunt n/a dar eu le am si am limited, mai difera si culorile la tapiterie - am un prieten cu oveland si are interiorul in 2 culori hehe - pe cand la mine este totul crem

 

Mai bine vezi masina - cum s-a mai spus mai sus si vezi daca si cum iti place - asta e cea mai buna varianta

 

Parerea mea este ca modelele sunt aproape identice

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Limited sau Overland

 

Salutare tuturor si multumesc. Deci nu exista numic care chiar sa faca diferenta si chiar daca ar fi,nu s-ar vedea si numai Dumnezeu ar putea sti,ei cu siguranta nu ar fi siguri.Laredo am inteles ca este clasa cea mai de jos in ce priveste dotarile,prefer o varianta mai dotata,cu multe accesorii fiindca masina o voi folosi zilnic si mai potin in noroi. Dar nu scapa ea de noroiala. Nu am vazut niciuna cu troliu. Am inteles ca e mai complicat de montat iar baietii de la Galati,Cos si Dulceanu Ionel sunt mai specializati pe Patroale si Suzuki,motiv pentru care nu prea au stiut ce sa-mi zica.Se poate monta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Limited sau Overland

 

Da , se poate . Cu elemente suplimentare , dar asta e o situatie intilnita si la alte marci/modele .Am vazut ca pretul pentru ranforsarile in cauza e relativ mare , iar troliu sta cam jos .

De cind ne-am vazut ultima data au venit doua masini asemanatoare cu ce discutam aici . Cam problematic cu spatiul in fata . Domnii respectivi au spus ca se mai gindesc si asteapta pina ciupesc la bordura bara fata / pina nu mai au senzatia de masina noua .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Limited sau Overland

 

Salut Cos. Te cred ca se poate,dar nu am vazut nici o masina si vroiam sa stiu ce solutii au gasit altii.Cele discutate de noi au fost pe 'nevazute' si erau cam inestetice.Nu ma intelege gresit,am incredere in tine,dar nu stiam ca intre timp te-ai mai confruntat cu aceasta problema si am ramas in minte cu ce am discutat atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare