Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diverse probleme la Jeep GC 2.5 TD,1998


daryus27

Postări Recomandate

Re: Sfat achizitie Jeep Grand Cherokee 2.5 TD din 1998

 

Buna ziua !

 

 

In sfarsit, cu prezentarea facuta, adica asa cum trebuia s-o faci de la inceput...

 

Daca esti sigur ca injectorul unu face probleme, curata-i contactele din mufa si/sau fa rost de unul de imprumut, pentru teste. Si asa o sa stii sigur care-i treaba acolo, si daca va trebui sa cauti unul nou sau macar bun.

 

Indiferent daca ai electroventilator sau ventilator cu viscocuplaj, acesta nu trebuie sa functioneze in permanenta. Daca ai chestie electrica, probabil e senzorul de temperatura defect sau cineva, inainte de a ajunge masina la tine, a pus ventilatorul pe direct.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Editat de Heavy D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jeep Grand Cherokee 2.5 TD din 1998

 

Buna ziua !

 

 

In primul rand, in acest forum nu se accepta scrisul cu prescurtari de mIRC sau messenger, tip "k" sau "mn", asa cum folosesti tu. Deci, scrie corect, foloseste cuvinte intregi.

 

In al doilea rand, la inceput vorbeai de un electroventilator, iar acum scrii ca nu este electric, Deci, hotaraste-te ce ai pe masina, si apoi descrie aici. Pana la urma ce ai, electroventilator sau ventilator cu cuplaj visco ?

 

Cum probabil ai visco, poate s-a defectat cu alta ocazie, nemainvartind-se cat trebuie de repede, si proprietarul anterior l-a blocat cumva pe direct, pentru ca 2.5TD de la VM se incinge repede de tot in sarcina.

 

Probabil va trebui sa-ti cauti un visco nou/functional, sau sa treci pe ventilator electric, cu termocupla sau switch la indemana in cabina.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jeep Grand Cherokee 2.5 TD din 1998

 

buna seara... am si eu un prieten care are un jeep grand cherokee 2,5 td din 1999 si are mici probleme cu ea. 1 a schimbat semeringu de la palier dintre cutie si motor ca avea scurgeri de ulei pe acolo. Si acum curge pe la carter. A fost la un service si a spus ca trebuie sa desfaca aproape tot motoru. Petru a schimba garnitura sau ce are acolo trebuie desfacut aproape tot motoru... CARE CUNOSTE MECANICA SI A TRECUT PRIN PROBLEME DASTEA VA ROG SA MA AJUTATI SI PE MINE va multumesc

 

 

RESPECT

 

Daryus

Editat de daryus27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Jeep Grand Cherokee 2.5 TD din 1998

 

Buna seara !

 

 

Piese pentru Jeep-uri gasesti la vanzatorii autorizati de aici de pe forum. Cauta-i pe worldscape, macfero, etc, ei sigur te vor putea ajuta.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua! am si eu o problema la un jeep grand cherokee 2,5 td an 1998. Daca trec prin lacuri cu viteza sa uda podeaua in partea dreapta si pica apa de sub bord. Am verificato pe elevator nu este mancata podeaua dedasupt este OK. Dar din ce cauza sa ude mocheta jos va multumesc pentru intelegere

 

respect daryus:wink:

 

buna seara ! Care imi da si mie un sfat ce sa fac la masina mea.Am un jeep grand cherockee 2,5 td an 1998 am o problema la frane. Cand puneam frana ramaneau blocate pistonasele pe fata. Dupa ce opream motoru si o lasam putin incepea sa trozneasca la roata. Adica incepea sa slabeasca frana si sa misca masina si am schimbat pistonasele si garniturile pe fata, si pe spate doar garnituri k pistonasele sunt bune.Si acum face la fel dar foarte putin. O fii furtunele de vina va rog mult sa ma ajutati si pe mn va multumesc mult pentru intelegere:wink: cu respect daryus

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare