Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"


Mike_D

Postări Recomandate

Salutare!

 

Am un GC din 2002,motor de Mercedes-Benz 2.7,si m-am cam apucat sa-l pun la punct.

Ca sa incepem,am schimbat amortizoarele(toate 4) si arcurile.Pe spate am pus unele mai rigide(sunt deocamdata in asteptarea carligului)

Schimbat amortizorul de directie si capete de bara,bielete anti-ruliu,si cam atat a fost nevoie sa fac la partea de suspensii.

La motor,am schimbat cureaua si rolele(cele 2 pe care calca spatele curelei,si aceea cu caneluri) si intinzatorul+pompa de apa.

Aici mai am o problema....sus,in partea stanga a motorului(cum stai in fata motorului,cu capota ridicata)este o pompa,acea pompa are un cuplaj electric,asemanator cu cel de la compresorul de a/c.Problema ar fi ca rulmentul fuliei(banuiesc ca este decat unul) exterioare,scoate un zgomot suparator,si are un joc considerabil.Intrebarea ar fi cum se schimba?

Continuand,am schimbat si caseta de directie(am luat una sh,cu 300 de ron,de la un necunoscator probabil)in stare foarte buna,a mea curgea si avea joc mare in ax.

Momentan,caut tripla spate-stanga, am reusit s-o sparg,am dat barile fata-spate la vopsit,si astept sa-mi vina si rolele de la curea,ca sa pot pune radiatoarele si celelalte componente la loc.

O sa am nevoie de ulei de servo,si nu stiu de unde sa iau ulei Mopar(o recomandare?)

 

Si mai am o problema la instalatia de clima.La vechea aeroterma mi s-au rupt clapetele,si am cumparat alta buna,dar cand am pus-o,comanda(care este in mijlocul bordului,cea cu rotite) in partea pasagerului(dreapta) cand indica LO baga cald,si pe HI baga rece!Pe partea soferului,merge normal.Erorile din cate imi aduc aminte sunt 15,52,si 56.In rest merge tot(recirculare,a/c,comutarea locului pe unde sa bage aer).

 

Alta dandana e cu rulmentii spate,care,trebuie schimbati.Nu am mai desfacut pana acum asa ceva,si nu stiu cu ce se mananca.

 

 

Orice sfat e bine primit!

Ar mai fi de adaugat....masina are 270.000 km,si as vrea o diagnoza completa la motor.Nu stiu pe nimeni in craiova care poate face asta.

 

 

Numai bine!

Editat de Mike_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Spor!

Rulmentii spate -punte semifloating se da jos capacul si rulmentii sunt indesati :grin:pe planetare...mai ai nevoie sigur si de semeringuri-simeringuri..... PLM....desfaci puntea spate,intr-un cuvint,pt doi rulmenti amariti...

Ulei Mopar sau alternativa- Tudor 0747060934 are un magazin online si este super ok.

Tester la reprezentata Mercedes sau echivalent.Daca nu,la Bucuresti .

 

Mai departe mai intreaba.Ai sintetizat asa multa imformatie ca m-ai pierdut pe drum :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Deci...sa inteleg ca trebuie sa scot planetarele ca sa scot rulmentii?

Chestia cu clima banuiesc ca o rezolv tot la Mercedes.

Editat de Mike_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

se scot planetarele,da.se desface grupul, scoti sigurantele de la planetare,si se scot planetarele.dupa se poate schimba rulmentul care-i pe planetara.....spor.

Parte aa doua, cauta pe forum au mai fost probleme pe care userii le-au rezovat singuri.mai gasesti si pe afara tot pe forumuri, operatia pas cu pas si chiar cu detalii foto la jeepforum.com

 

Ia spune, te rog, cureaua si rolele citi bani au fost ? de curiozitate...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

http://www.youtube.com/watch?list=FL77pke9Qre9Y1eaWc4nu67g&v=w_Dfc8ixQDM&feature=player_detailpage

Sunt si eu curios daca planetarele au siguranta in capat, sunt unii care spun ca nu trebuie desfacut grupul, trebuiesc doar scoase planetarele fara a deschide capacul grupului...

  • Like 1

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

M-am uitat si eu la videoclipul postat.Nea ala trage planetara fara jena.Eu sunt in situatia in care am un semering cu guler -in clip nu vad nimic de genul :g -si un rulment.Tablita aia ce o arunca nenea ala nu am cumparat-o...:ha1

 

Si urmeaza sa desfac mantucaria......dau un tel la GTC sa se lamureasca Alex.....si unu la Jeepmania sa se hotarasca oamenii cu siemeringul-semeringul vietii.

Ai puncte Sorin pt filmuletul asta.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

100 de lei cureaua Gates

intinzatorul 250 gates

Rola canelata vreo 65(pe febi)

Rolele pe care calca cureaua pe spate au fost 130/buc(2x) alea le-am luat Crown,ca altcineva nu mai face(sau mopar,dar sunt 250 pe original parca)

 

Foate fain face tipul ala in videoclip,daca ar fi asa si la mine as fi super fericit,desi nu vad de ce ar fi diferit...cat costa setul ala de simering-rulment-bucse?! rulmentul nu l-as lua pe original,as pune un SKF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Sunt doua probleme app de setul de reparatie cu rument-din ce stiu eu

Doua feluri de punti Dana 35 si Dana 44

nu stiu ce punte are nea ala....

Rumenti plus un semeringX2 ~550lei cu rulmenti Timken

problema mea acum este semeringul-eu am luat un semering mai mare si cu un guler de 1-2 cm care in filmulet nu arata asa :hl deci..... nu stiu daca merge sau nu. Si eu am Dana44 pe spate....

Inca astept sa vad ce zic baietii de la jeepmania app de semering si filmulet......

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Bun,si cum as putea sa aflu ce punte am? scrie ceva pe ea(cod,serie)? ca m-as incumeta sa fac ce a facut nenea ala in clip.

Cand spui 550 lei,e pretul pe set ptr. ambele roti? sau numai una?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

De azi dimineata ma chinui si eu....pentru ambele punti Dana35 sau Dana44 este acelasi chit de reparatie rulment + semering

Am platit cam 550 pentru ambele roti,din ce-mi aduc aminte.

Problema mea acum este ca nu am piesele fizic (sunt in portbagaj la Jeep in parcare acasa) sa compar codurile :grin:

 

Codurile sunt 5012825AA si 5012824AA unu-i rulment celalalt semeringul,repet identic pentru Dana35 sau Dana44.

 

De vazut ce punte ai ,dupa ce ti-a recomandat Teodor4x4 sau dupa cod sasiu.Mai ai si varianta in care carcasa puntii este in stare impecabila si ai o eticheta mica acolo,se poate citi din spate.....la mine scrie Dana.....blonda:ha: si atit

Editat de RZV
  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Am rezolvat cu semeringurile- am primit din viteza semeringurile pt puntea fata.Acum urmeaza sa le schimb si totu-i ok,sau ma rog sper ca va fi....

Joi este programata la schimbat,va spun atunci care-i treaba.

 

Din ce am inteles eu:

daca puntea are in spatele talerelor de protectie pt disc cele 4 suruburi de la inceputul filmuletului, se scoate planetara direct, respectiv daca nu are cele 4 suruburi, atunci trebuie desfacut grupul si scoase sigurantele ce tin planetara.

Pt linistea mea sufleteasca sper sa aiba suruburi....este mai sigur in exploatare.

Daca are sigurante si ai rupt o planetara spate sau ai busit ceva la grup,este deranj ca ajungi acasa cu platforma,altfel la un rulaj cu 5-10-15 km /H la primul viraj ai pierdut roata...

 

Vezi cazul documentat de cei de la Discovery si episodul cu "Doi nebuni pe patru roti" parca cu vulcanul....au rupt ceva la grup la un Wrangler si le iesea roata pe spate la fiecare metru....

 

Ma-sa si eu imi iubeam Patrolul :banana

Il stiu pe unu Yonut care acum stie ca are dreptate si ride cu lacrimi :ha:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Vreau si eu un kit din asta,daca zici ca e pana in 600 de lei stg+dr.De unde pot sa iau?

 

Acum,pusei bateria pe masina,ca sa ma uit la erorile care apar(pus de 3x contactul) si zice P0703(cica e switch frana) si P1499,(care cica e - Hydraulic Fan Solenoid Circuit Fault)

Acum,in starea in care este masina(fara radiatoare,si implicit fara lichid de racire,fara tot botul si fara lichid de directie) mi se aprinde check engine-ul(martorul galben) banuiesc ca e normal.

Deabia acum observ chestia ca,atunci cand pun pozitiile,pe spate,cand apas frana mi se stinge lampa steanga(centralul si dreapta merg cum trebuie) cred ca e de la eroare de switch(p0703).

Unde naiba e comutatorul ala?

 

Mi-am luat si amortizoare,toate 4 noi,cu 2 inch mai mari(rugged ridge),si o sa mai iau si niste flanse ptr. roti(32/38mm)

As vrea si niste arcuri mai tari,masina poate sa traga 3.5 tone,si chiar vreau s-o intrebuintez la capacitatea nominala :D.

 

Tot sunt nelamurit cu carligul ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Ia inalt-o tu si sa dai detalii ca-s curios....

Si eu treb sa schimb amortizoare ca-s obosite.

 

Pt chit de rulmenti spate, vorbeste cu Laur la Jeepmania.Au tot ce trebuie si inca cald dupa experienta cu mine.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Norocos tare cu caseta de directie!NOROCIS MARE frate

eu am dat 200 de euroi dupa ce cheltuisem ceva incercvand sa o re[par pe a mea

bvvvv.

bafta in continuare

CREDENDO VIDES
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Norocos tare cu caseta de directie!NOROCIS MARE frate

eu am dat 200 de euroi dupa ce cheltuisem ceva incercvand sa o re[par pe a mea

bvvvv.

bafta in continuare

 

Da! sunt clar-convins ca a fost noroc prostesc,dar e bine ca a fost.

 

Tot astept dupa rola aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Da! sunt clar-convins ca a fost noroc prostesc,dar e bine ca a fost.

 

Tot astept dupa rola aia...

 

ce rola ai nevoie?

CREDENDO VIDES
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Una din rolele pe care calca cureaua de transmisie pe spate(partea necanelata).

Una a fost in romania,mi-a ajuns repede,iar a doua cica au facut comanda nu-stiu-unde dupa ea,si tot astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD-intrat in "renovare"

 

Una din rolele pe care calca cureaua de transmisie pe spate(partea necanelata).

Una a fost in romania,mi-a ajuns repede,iar a doua cica au facut comanda nu-stiu-unde dupa ea,si tot astept.

 

daca nu reusesti sa faci rost de ea si iei in considerare o varianta second hand da-mi de stire ca am dat peste cineva care are cateva GC WJ in curte la dezmembrat.

in rest bafta multa

CREDENDO VIDES
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare