Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

Textar, sau ATE daca se fabrica pt acest model.
    Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Unde-l pot gasi pe Andy (Musso), care se ocupa de instalatii GPL, la recomandarea unui coleg de pe pagina anterioara? :)

In legatura cu lichidul de servo, trebuie folosit unul anume si doar ala? Am citit ceva, dar nu mai tin minte exact ce lichid scria sa se foloseasca exclusiv ...
      In motor fostul proprietar i-a pus ultima data semi-sintetic mobil 10W40 parca (am un bidon in portbagaj). As vrea sa-i bag 0W40 Mobil 1 full sintetic. Uleiul asta il bagam la Cayenne Turbo, la recomandarea celor de la Porsche. Nu cred sa ii strice cu ceva Jeep-ului. Ce spuneti?

Comentariu

poti baga in el si ulei de la bunica,.......dar cel mai bine ar fi sa bagi uleiul pe care-l recomanda constructorul....

tu crezi ca motorul de jeep e la fel ca cel de Porsche?

in al meu am 10w40...si merge brici.....

Comentariu

Postat în original de LAwR Vezi post
          In legatura cu lichidul de servo, trebuie folosit unul anume si doar ala? Am citit ceva, dar nu mai tin minte exact ce lichid scria sa se foloseasca exclusiv ...
          Da, trebuie folosit unu, cu anume specificatii. Aici gasesti cam ce trebuie.
          Deci trebuie gasit un ulei care sa indeplineasca specificatiile tipului de ulei MS5931
          Si eu trebuie sa completez.Cand gasesc te anunt ce am luat iar daca gasesti tu inainte sa imi dai si mie informatia , te rog.

Azi se termina lucrarea de gaze pe masina. Revin cu impresii.
          Ca si date ar fi: Stag 300-8, injectoare AC W01 BFC, butelie toroidala (pt roata de rezerva ) de 69 litrii ( 720x220 mm ). Pret : 5100 lei ( cu garantie )
          Timp de montaj : 2 zile
          Ultima editare de danciucu; 29.aug.2014, 08:54. Motiv: cu gramatica mai greu
          XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

O varianta de ulei pt servodirectie am gasit de la 2+2:

http://www.accesoriiauto.ro/85-lichi...-directie.html

Unde ai montat GPL-ul?

PROBLEMA !!

Cat timp am fost plecat, am dat bornele jos de pe baterie. Acum la intoarcere dupa ce am cuplat bornele, CD-Player-ul imi cere cod. Stie cineva despre ce cod e vorba, unde il gasesc, cum il rezolv?

Comentariu

codul ar trebui sa-l ai in manualul utilizatorului

Comentariu

Nu am niciun manual ...
                Citisem pe net ca acest cod mai e trecut pe un sticker in zona torpedoului daca am inteles bine. Tocmai am venit de la masina, am demontat torpedoul, m-am uitat peste tot si nu am gasit niciun cod. Nici fostul proprietar nu stie nimic de acest cod.

Comentariu

Vezi pe forumurile de profil ... poate e vreun cod comun ... sau alti utilizatori de Cherokee ... sau depanatori de radio casetofoane ...
                  4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Eu la o masina l-am gasit scris cu carioca pe casetofon , pe carcasa lui metalica . Scoate-l afara si poate ai noroc si e scris pe el.

Legat de GPL, am facut numai 500 km pana acum, fara nici o problema in functionare, gen bec 'robinet' :)) aprins in bord, limitare( gatuire ), tremurat, etc. Acceasi putere am simtit si pe benzina si pe gpl.
                    De instalatie ( electronica ) sunt multumit, dar de montaj nu; in sensul ca au coborat rezervorul de benzina cu 3-4 cm. Sper sa ii conving cand merg la revizie sa gaseasca o solutie si sa il puna la loc. Sunt niste moldoveni pe Giurgiului.
                    Ultima editare de danciucu; 06.sep.2014, 21:26.
                    XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Postat în original de LAwR Vezi post
                      Nu am niciun manual ...
                      Citisem pe net ca acest cod mai e trecut pe un sticker in zona torpedoului daca am inteles bine. Tocmai am venit de la masina, am demontat torpedoul, m-am uitat peste tot si nu am gasit niciun cod. Nici fostul proprietar nu stie nimic de acest cod.

vezi la baietii care decodeaza telefoane...eu te rezolva si cu codul... da-i cautare pe google cu " decodari casetofoane auto" si sigur gasesti ... costul este de max 100 RON.
                      Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
                      Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
                      Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Postat în original de bradnik Vezi post
                        Problemele la caroserie sunt aproximativ la fel ca la motorina (clapete caldura, discuri/etriere frana, bucse si multe altele) iar despre motor si cutie cu un meserias bun in benzina (Marius Lupu) si o cautare de piese in State, la final, iesi la bani mult mai bine decat la intretinerea unui 2.7 crd (si un gpl e foarte indicat).
                        Apropo de GPL, eu am pe ML500 de aprox 25000km si nu am avut probleme, e drept instalatie secventiala, intrebarea mea este pe motoarele Chrysler de pe Jeep in special cele de 4.0 si 4.7 dar si pe cele mai mari de 5.2 si 5.9 sunt ceva probleme in timp? Mentionez ca eu am mai avut tangenta cu cel de 5.2 cu care am mers destul de mult tot pe gaz dar nu am sesizat probleme...

Comentariu

Pina acum nu pare sa cauzeze probleme GPL-ul acestor motoare,care ele in sine sunt destul de fiabile.
                          Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP

Comentariu

Eu am avut un scaun de la supapa sarit dar nu stiu daca e neaparat de la gaz sau de la o problema cu racirea motorului. Singura problema cu gazul ar putea proveni de la faptul ca arderea e "uscata" si nu provoaca ungerea in interiorul pistonului, dar s-a gasit rezolvare si la asta cu instalatia de ungere cu Duralube. In rest doar avantaje, am reusit de la o medie de 18-19 % benzina sa ajung, datorita gazului, la 10-11% benzina.

Comentariu

Postat în original de bradnik Vezi post
                              arderea e "uscata" si nu provoaca ungerea in interiorul pistonului,
                              La motoarele in 4 timpi ungerea nu se realizeaza prin combustibil. Deasemenea combustibilul ( in cazul nostru benzina ) spala filmul de ulei de pe cilindrii.
                              Ultima editare de danciucu; 15.sep.2014, 10:49.
                              XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Nu inteleg care e problema de am scurgerea asta de ulei in dreptul crucii cardanice ?

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20140914_155450_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	182,0 KB 
ID:	957237
                                XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Procesare...
                                X