Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

O problema ce a mai fost relatata: blocarea partiala sau totala a culisantelor etrierilor mai ales daca se intra prin noroaie.
    Azi am incercat masina prin noroaie dealea mari. Pe o coborare, unde am folosit si frana de serviciu probabil au gripat usor culisantele deoarece la asfalt masina a inceput sa traga stanga, iar la franare spre dreapta.
    Am mers la spalatorie, unde dupa 'clatirea' masinii cca 30 min, am luat jetul si am spalat foarte bine etrierii si suspensia.
    Problema s-a rezolvat.
    Deci atentie la frane sa fie curatate cu prima ocazie cand se iese la asfalt.
    " Nu mai lua viata asa in serios - la urma urmei, oricum nu scapi viu din ea !!! "

Comentariu

exact lucrul acesta l-am evidentiat eu mai sus...acum am alte probleme...masina merge in trei...patru...cinci cilindrii....rateuri garla....

pe diagnoza nu-mi apare decat multiple misfire.....

pana acum am inlocuit senzorul de la axa cu came si bobinele

motorul inca nu a aflat ....si merge la fel...cu rateuri dupa rateuri

mai ramane de verificat senzorul de la volanta(ginecologie maxima) si ECU

Comentariu

Asa e Marius, tu ai mai zis de necesitatea intretinerii etrierilor.
        Cat despre motor...nush ce sa zic...
        Ieri am fortat motorul intr-o coasta unde trebuia turatie si s-a facut ceva presiune in galeria de evacuare. Prima sonda lambda a fost aruncata afara din teava de esapament si a ramas atarnata in cablurile ei electrice.
        Am lasat asa ca se si auzea mai mult sound si am zis ca o sa vad eu pe parcurs ce fac. A doua zi, dupa primii 10 km motorul a inceput sa 'se innece' si ceva rateuri, apoi parca nu se mai alimenta...si totul asa, din mers...
        In urmatorii 7 km a fost un chin. Am ajuns la o ruda ce mi-a dat 3 puncte de sudura si am 'instalat' la loc sonda lambda care nu mai avea filet.
        Motorul a intrat iar in parametrii nominali de lucru...
        " Nu mai lua viata asa in serios - la urma urmei, oricum nu scapi viu din ea !!! "

Comentariu

Sonda lambda "bank 1" e vitala pt amestec.
          In schimb poti scoate sonda bank 2 care nu afecteaza mersul in "rau". Eu asa am facut la a mea , dupa ce i-am facut de-cat, adica am eliminat catalizatorul si i-am facut si o resoftare.
          Toata treaba asta o sa iti aprinda din cand in cand "check engine-ul" insa doar pt ca vede codul de eroare "bank 2" . Insa masina merge altfel dupa operatiunea asta. Pt detalii va stau la dispozitie.

Comentariu

Am.si eu nevoie de un cod de piesa pt " tampon motor stanga" pt Wj 4.7 benzina de america. Nu gasesc nicaieri codul . Careva binevoitor ?

Comentariu

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	100,0 KB 
ID:	968217
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	89,8 KB 
ID:	968218

Comentariu

Care din " insulated mount" sau " bracket"? Sau ambele?

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                  Care din " insulated mount" sau " bracket"? Sau ambele?
                  Cred ca 4 iti trebuie , fiind cu cauciuc de pe partea stanga
                  Ultima editare de danciucu; 02.feb.2015, 21:49.
                  XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Nu inteleg din schema postata care anume sunt cele de pe stanga. Ma interesa sa vad cat costa de pe ebay luat cu tot cu transport. sa compar cu ce am gasit aici.

Comentariu

In poza nr1 scrie "Insulator engine mount left" - piesa cu nr 4 din poza 1 codul 52058937ac
                      pe ebay:
                      http://www.ebay.com/itm/MOTORGUMMI-A...item460a92f45a
                      XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

multumesc , raman dator.oare sa cumpar si bracketul ala?o fi nevoie si el schimbat? Desi ala cred ca e ok.

Comentariu

le demontezi si vezi in ce stare sunt...e mai simplu

Comentariu

Nu sunt mecanic, nu ma pricep si nici nu am scule. Si sa o duc la service sa dau 2- 3 sute de ron sa o demonteze si sa o monteze la loc..

Comentariu

fara suparare daca nu te pricepi...nu ai scule...si nici nu vrei sa o duci la service....cum vrei sa rezolvi problema?

Comentariu

Marius, eu il inteleg foarte bine. Prin asa ceva am trecut si eu pana sa ma apuc sa imi repar singur, ce se poate. Avand in vedere ca pt masinile astea nu gasesti piese la preturi decente in RO ( vama+tva), si sa nu fie si pe stoc, ci numai daca iei pe ebay sau altceva, e normal sa te intrebi cum faci sa o faci ieftin.
                                Dar !!! Cosmin, Marius are dreptate, daca nu te apuci de mecanica ( munca la tastatura e buna dar nu completa ) , trebuie sa ai venituri suficiente sa stai cu gulerul alb si sa te plimbi cu masina asta( in speta WJ ).

Marius te invata de bine ;)

Pana una alta lamureste-ma de ce vrei sa schimbi tamponul, ca sa intelegem daca ar trebui si tablia aia ambutisata schimbata. Asta e important.
                                XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Procesare...
                                X