Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.


atar

Postări Recomandate

Ca viitor posesor de WJ am cautat informatii despre acest model.

Asa mi-a venit idee sa centralizam informatiile dispersate intr-un singur topic despre problemele acestui model si rezolvarile lor.

Ideal ar fi sa posteze doar posesorii si cei ce s-au lovit direct de diverse situatii legate de WJ si nu din auzite.

Editat de Max
"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Am un WJ 4.7 , masina are 200.000km( eu o am de 2000km) , singura problema a fost un huruit la cutie in treapta a V-a la schimbare care a disparut o data cu inlocuirea filtrului de ulei si a uleiului. In rest masina merge bine , a primit roti de 33 si o suspensie de +50mm , pe care o voi schimba cu una de 4 inch .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Am un WJ 4.7 ' date=' masina are 200.000km( eu o am de 2000km) , singura problema a fost un huruit la cutie in treapta a V-a la schimbare care a disparut o data cu inlocuirea filtrului de ulei si a uleiului.[/quote']

E cu 5 trepte cutia ta?

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Problemele la caroserie sunt aproximativ la fel ca la motorina (clapete caldura, discuri/etriere frana, bucse si multe altele) iar despre motor si cutie cu un meserias bun in benzina (Marius Lupu) si o cautare de piese in State, la final, iesi la bani mult mai bine decat la intretinerea unui 2.7 crd (si un gpl e foarte indicat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

ai grija mare de oglinzile laterale...eu am trosnit una in padure...si pe la pravaliile noastre le-am gasit intre 1500 si 2100 ron :grin:

 

in rest apa paie si talpa...cu intetinerea de rigoare....

 

ps...inst cu GPL merge brici in teren :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

motorul de 4.7 are probleme cu 'lubrifierea cu ulei',de ale noastre au crapat 3 motoare toate din aceeasi cauza si intr-un termen scurt...intre timp s-a renuntat la motoarele de 4.7 si cei care cauta senzatii un pic mai tari opteaza pt.5.2 insa si acolo mai e de discutat...cel mai si cel mai fiabil ramane 4.0 litri.Stiu masina care a inceput sa umble la peste 400.000 km pe deal,mananca jar in continuu si inca merge brici!

Cand m-am trezit azi dimineata,mi-am dat seama ca sunt mai batran cu o zi!-nu e nimic,voi compensa prin comportamentul meu copilaresc:j... MASINI: Toyota Rav4 d-cat,Aro M461 '71 l27d,Jeep cherokee '94 4 l high output
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

motorul de 4.7 are probleme cu 'lubrifierea cu ulei',de ale noastre au crapat 3 motoare toate din aceeasi cauza si intr-un termen scurt...intre timp s-a renuntat la motoarele de 4.7 si cei care cauta senzatii un pic mai tari opteaza pt.5.2 insa si acolo mai e de discutat...cel mai si cel mai fiabil ramane 4.0 litri.Stiu masina care a inceput sa umble la peste 400.000 km pe deal,mananca jar in continuu si inca merge brici!

E prima data cand aud de problemele cu ungerea la 4,7V8.

Am citit pe forumuri in State ca modelele 1999-2000 cu motorul 4.7 au avut ceva probleme cu racirea, dar au fost remediate pe linia de productie din vara lui 2000, iar cele de pana atunci au avut rechemari la service. Problemele veneau de la radiator si circuitul lichidului, dar in afara motorului.

Poate de acolo au crapat, ca nu s-au racit, ma gandesc, nu ca nu s-au uns. E posibil?

De ce spui ca din cauza ungerii au crapat? Ce s-a intamplat exact cu cele 3 motoare?

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Am scris ceva dar m-am razgindit.astept si eu curios si eu explicatiile.

 

Ca o sinteza la ce am sters, exploatarea pe genul- apa, paie si bataie....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Motoarele astea mai mananca ulei pe la simeringurile de supapa . Exista posibilitatea sa fi ramas fara ulei . Am gasit tot pe un site de America . Dar in rest nu am gasit nimic rau , si nici de cutiile de viteza care se mai folosesc pe Ram

 

The V8 got the much-stronger 45RFE (and later, 545RFE) transmission which is still used today in the 390hp Hemi Ram. These rarely ever fail. In addition, they added a Dana 44a rear end which is not perfect, but is much stronger than the Dana 35 in the I6 models.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

pai da...raman fara ulei ca nu are cine se uita la joja de ulei :grin:

 

in alta ordine de idei...V8-rile de 4.7 sunt mai sensibile decal cel de 4.0....dar cu un grad minim de atentie ....previi marea majoritate a problemelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

numai de caterinca va tineti :)

nu stiu mare lucru despre WJ doar ca il consider cel mai frumos GC dupa al meu desigur ZJ :) dar ce stiu este ca Dan si Marius in campionat se dau cu un 4,7 pe masina lor de extrem si niciodata nu am auzit sa aiba probleme cu ungerea.

stiu ca a avut ceva probleme de alimentare care au zost rezolvate cu inca 3 pompe de benzina in rezervor dar atat :) oricum motorul trage foarte bine si cuplu asemenea mie imi place :)

au americani o vorba aia cu displacement dar nu mai stiu exact.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Karol...nu prea e caterinca.....

 

cat timp trebuie sa treaca...incat sa gripezi un motor din lipsa de ulei?

 

unii ar spune ca nu prea mult...in acest caz...nu au oglinda retrovizoare ...ca sa vada norul de fum albastru din urma lor...si plusez cu nestiinta lor in ce priveste cauza acelui nor de fum....albastru

 

la scoala de cond auto unele dintre primele lucruri pe care te invata oamenii aia de acolo sunt urmatoarele:

 

inainte de plecarea la drum se verifica cu atentie starea autovehicolului....se vor controla nivelul de ulei in motor...in CV automata....nivelul lichidului de racire....buna functionare a sistemuui de iluminat si semnalizare....presiunea in pneuri...iar pe timp nefavorabil...nivelul lichiduli in vasul spalatorlui de parbriz....sa mai spun...sau lumea crede ca ma tin de caterinca?

 

cati dintre noi fac acestea inainte de plecarea la drum?.....nu la drum lung....la drumurile cotidiene?

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

numai de caterinca va tineti :)

nu stiu mare lucru despre WJ doar ca il consider cel mai frumos GC dupa al meu desigur ZJ :) dar ce stiu este ca Dan si Marius in campionat se dau cu un 4,7 pe masina lor de extrem si niciodata nu am auzit sa aiba probleme cu ungerea.

stiu ca a avut ceva probleme de alimentare care au zost rezolvate cu inca 3 pompe de benzina in rezervor dar atat :) oricum motorul trage foarte bine si cuplu asemenea mie imi place :)

au americani o vorba aia cu displacement dar nu mai stiu exact.

:)

 

Plus pompa ulei mai speciala sau ceva ghidus pe acolo.Pe principul da-i ce-i trebuie benzina,ungere si racire....orice motor merge daca are asta.Restul depinde de birjar cum isi struneste caii :old

 

unii au cistigat campionatul cu motor de 2,8 diesel ceva dopat.....o mizerie....:ha:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Marius,RZV stiti bine ca sunt deacord cu voi si mai mult si eu sunt posesor de v8 de ceva timp si nu sunt chiar un farmacist :) desi am prieteni farmacisti care castiga de 5 ori mai bine ca mine :) dar asta e alta discutie :)

eu vad lucrurile astfel,daca se gripeaza un motor in general e din vina celui care sta cu pedala iar mai ras e o problema tehnica sau mai mult e o combinatie intre cele doua.

o spun din prisma faptului ca prin si pe la motorase ma joc cam de prin 96 si personal nu am gripat niciunul,e drept schimbul de ulei si filtru este teorema nu ceva optional asemenea si intervalul aferent daca producatorul zice 10 mii eu schimb la 8 ca exemplu daca ma dau cu masina in campionat si merg la o cursa fac in general sa spun cam 1 mie de km plec cu ulei proaspat schimbat si la intoarcere il schimb desigur cu filtru cu tot.

deci atata timp cat ceasul in bord iti indica presiunea aferenta deci nu e problema mecanica de circuit sau pompa,tii cont si schimbi la timp si cu ce trebuie si nu ai pierderi sau scurgeri de ulei in mod normal nu ai de ce sa se gripeze motorul.

au fost cazuri cu inclinari laterale unde stateam pe usa si desigur uleiul era prin pereti :) si am oprit motorul am tras cu troliul sa pus pe roti si apoi gaz,daca atunci in acea pozitie ii dadeam span ca disperatul nu cred ca mergea mai mult de 3-5 minute si gata :)

apropo de ce spunea RZV pentru situatiile aferente e foarte util sa ai un rezervos de ulei suplimentar din care sa se alimenteze pompa pentru a permite functionarea motorului in acea pozitie :) dar astea deja exista si exista de pe vremea celui de al doilea razboi de pe la avioane :) ca si halogenul de exemplu care initial a fost folosit in aviatie si abia prin 70 a aparut in civil :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Mda. nu a fost vorba de pana prostului in cazul celor trei motoare de care vorbeam,nici unul din ele nu a plecat la drum fara ulei...Explicatia finala a fost faptul ca v8-ul de 4.7 are deficiente in a asigura o ungere adecvata in cazurile in care masina este exploatata in conditii in care ruleaza la inclinatii mai severe si in sarcina.Sa fim realisti,aci vorbim de fiabilitatea unui motor iar fiabilitatea nu se calculeaza in primii 10000 km dupa ce ai cumparat masina din showroom-dar cati dintre noi cumpara masini din showroom si se apuca de facut offroad cu ele,nu cred ca multi...Si in cazul masinilor de care vorbeam in momentul in care au ajuns pe la noi si au urcat pe deal probabil ca erau trecute de prima tinerete!Idea este insa tocmai asta sa iei un motor care are deja cativa km,cativa proprietari pe care tu nu ii cunosti si sa ai totusi sigurana ca va percuta(ma rog sa ai sanse bune).

motorul de 4.7 este impresionant atunci cand este in parametri,percuteaza foarte ok si cu 35-uri dar discutia era alta...

Cand m-am trezit azi dimineata,mi-am dat seama ca sunt mai batran cu o zi!-nu e nimic,voi compensa prin comportamentul meu copilaresc:j... MASINI: Toyota Rav4 d-cat,Aro M461 '71 l27d,Jeep cherokee '94 4 l high output
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

...Sa fim realisti,aci vorbim de fiabilitatea unui motor iar fiabilitatea nu se calculeaza in primii 10000 km dupa ce ai cumparat masina din showroom-dar cati dintre noi cumpara masini din showroom si se apuca de facut offroad cu ele,nu cred ca multi...

 

Masina mea este fabricata in 2000. Am evidenta la orice interventie/reparatie de cand a fost fabricata. Acum are 121.530 km. Cand schimb uleiul la motor, pot spune ca atat cat bag atata scot (motor V8, 4,7 cm3). Eu sunt foarte multumit de masina. Daca asi aduna banii pe care i-am dat pentru reparatie/intretinere ar iesi o suma foarte mica raportata la numarul de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Masina mea este fabricata in 2000. Am evidenta la orice interventie/reparatie de cand a fost fabricata. Acum are 121.530 km. Cand schimb uleiul la motor, pot spune ca atat cat bag atata scot (motor V8, 4,7 cm3). Eu sunt foarte multumit de masina. Daca asi aduna banii pe care i-am dat pentru reparatie/intretinere ar iesi o suma foarte mica raportata la numarul de km.

 

Eu credeam ca masinile astea au motoare mai mari ...

 

@Marius, eu am vazut pe unul care a plecat din parcare pe pana si mai tarziu se vaita la un vecin ca ce cauciucuri proaste de iarna a luat ca unul s-a si taiat :ha:

 

Din discutiile cu Dan si Marius am inteles ca aste sunt cele mai fiabile V8 d-aia au si ales acest model pentru masina de concurs (bineinteles ca si pretul ...). Nu vorbim aici de HEMI sau alte avioane ...

Editat de stelea
4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Din discutiile cu Dan si Marius am inteles ca aste sunt cele mai fiabile V8 d-aia au si ales acest model pentru masina de concurs (bineinteles ca si pretul ...). Nu vorbim aici de HEMI sau alte avioane ...

 

ai uitat sa spui sau sa spuna ca si cel mai mic si usor dintre v8-uri ca lungime si latime si incape numai bine la el pe cascarabeta :) fiind un sasiu de wrangler :) dar care ca motor are aceleasi performante ca un 5,9 la o cilindree cu 1,2 litri mai mica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

M-am lamurit.

Cu exceptia trolilor, cam toata lumea lauda motorul V8.

Asa ca, in plin cod portocaliu, am luat-o.

Multumesc enorm lui Nike, Worldscape si Pitonul, fara de care as mai fi balaurit ceva vreme dupa masina.

Astept sa treaca codul, sa pot ajunge la Bucuresti si sa intru in posesia ei fizic.

Voi deschide un topic dedicat noului meu Jeep, cu modificarile si interventiile ce urmeaza.

Deocamdata am comandat doar kit-ul de 4", bieletele decuplabile si distantierii pentru roti.

Urmeaza GPL, inmatricularea in BG, si modificarile.

Deabia astept.

Editat de atar
"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

M-am lamurit.

Cu exceptia trolilor, cam toata lumea lauda motorul V8.

Asa ca, in plin cod portocaliu, am luat-o.

Multumesc enorm lui Nike, Worldscape si Pitonul, fara de care as mai fi balaurit ceva vreme dupa masina.

Astept sa treaca codul, sa pot ajunge la Bucuresti si sa intru in posesia ei fizic.

Voi deschide un topic dedicat noului meu Jeep, cu modificarile si interventiile ce urmeaza.

Deocamdata am comandat doar kit-ul de 4", bieletele decuplabile si distantierii pentru roti.

Urmeaza GPL, inmatricularea in BG, si modificarile.

Deabia astept.

 

 

Bravo ,ai scapat de cea mai nasoala treaba -achizitia .De-acu' BAGA MARE !

 

Sa te bucuri de ea .

 

ALIN :h5

 

p.s. O vedem la Lepsa ??????????//

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Grand Cherokee WJ (benzina) probleme si rezolvari.

 

Multumesc Alin.

Masina este inca in Bucuresti si nu o aduc acasa pana nu montez GPL si o inmatriculez in BG.

La Lepsa vin cu Pajero, daca nu-l vand pana atunci :).

Inca imi curg balele dupa bara aleia de la Mangalia. Sa vad cum fac si poate te conving sa lasi bara la Galati. ;)

Editat de atar
"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare