Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Coroana Dana 30

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Coroana Dana 30

Dupa mai multe documentari se pare ca eu am coroana mancata,planetarele sunt ok,nu am dat capacul jos pt ca astept sa se indepte timpul sa schimb uleurie in grupuri si atunci am sa dau capcul jos,fuzeta de la diferential se invarte foarte ushor,din cate am citit si vazut pinionul de atac nu prea se duce,se mnaca dintii de la coroana mare si asta ar fi boala acestor punti
    Daca intradaar este coroana mancata,ce ma sfatiti sa fac,ce pret are una noua?sa pun alta mai hard,cam la ce pret sunt cele hard?
    Inca o data mentiniez ca sunt cam incepator in chestile astea cu 4x4...si orice info de la voi prinde bine.MS si sper ca am fost destul de explicit

Re: Coroana Dana 30

Postat în original de ARTHUNTER Vezi post
    Dupa mai multe documentari se pare ca eu am coroana mancata,planetarele sunt ok,nu am dat capacul jos pt ca astept sa se indepte timpul sa schimb uleurie in grupuri si atunci am sa dau capcul jos,fuzeta de la diferential se invarte foarte ushor,din cate am citit si vazut pinionul de atac nu prea se duce,se mnaca dintii de la coroana mare si asta ar fi boala acestor punti
    Daca intradaar este coroana mancata,ce ma sfatiti sa fac,ce pret are una noua?sa pun alta mai hard,cam la ce pret sunt cele hard?
    Inca o data mentiniez ca sunt cam incepator in chestile astea cu 4x4...si orice info de la voi prinde bine.MS si sper ca am fost destul de explicit

Din cate stiu eu se inlocuieste perechea : pinion +coroana +reglaj .

ALIN

Comentariu

pret ceva?stii cumva?

Comentariu

Prima oara se regleaza jocul, daca si asa nu scapi de problema atunci se schimba OBLIGATORIU pinion plus coroana.
        Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Postat în original de Flow Vezi post
          Prima oara se regleaza jocul, daca si asa nu scapi de problema atunci se schimba OBLIGATORIU pinion plus coroana.
          Culmea este ca nu am joc deloc.....asta e partea nasoala

Comentariu

Postat în original de macfero
            255 euro/perechea Tva inclus.
            Aha,ms,este stock sau ceva hard?

Comentariu

Pai bun, daca nu ai joc, atunci ce problema are?
              Coroana se poate strica doar daca i se sparge dantura sau se ascute foarte tare, in asa masura incat nu mai poate fi reglat jocul intre ea si pinion.
              Asta se poate constata doar cu capacul de la diferential dat jos.

Am recitit inca o data topicul si tot nu am inteles ce problema ai, sau ce simptome are aceasta coroana mancata atunci cand conduci.
              Cand conduci ce semne da?
              Ultima editare de Astral; 27.ian.2014, 16:45.

Comentariu

Pai bun, daca nu ai joc, atunci ce problema are?
                Coroana se poate strica doar daca i se sparge dantura sau se ascute foarte tare, in asa masura incat nu mai poate fi reglat jocul intre ea si pinion.
                Asta se poate constata doar cu capacul de la diferential dat jos.

Am recitit inca o data topicul si tot nu am inteles ce problema ai, sau ce simptome are aceasta coroana mancata atunci cand conduci.
                Cand conduci ce semne da?
                Diferentialul se invarte,e ok reductorul,se invarte in gol flansa din grup...nu am dat capacul jos pt ca am mers doar cu tractiue spate si am cam neglijat si acum aveniti si vremea rea..practic masina asa am luat o...planetarele sunt oky

Comentariu

Proprietarul,un tampit de fel,nu a umblat in grup,asa a mers si el doa rcu tractiune spate...am pus cardanul si nu am mai dat capacul jos pt cand se indreapta timpul o sa schimb uleiul si pe spate...nu are de ce sa se invarta in gol decat daca are dinti mancati ori din coroana ori din pinionul de atac sa zic asa....eu intrebam acum ca sa stiu cu ce bani ma pregatesc si poate schimb cu ceva mai hard...desi eu o sa o folosesc pt un off road mediu...

Comentariu

cand se invarte cardanul fata,nu se aude zgomot,harait,troscanit.
                    Spune mi te rog cum se regleaza jocul la pinion?posibil sa fie jos mare si eu sa nu imi fi dat seama sau mai bine zis sa nu fi stiut

Comentariu

Postat în original de ARTHUNTER Vezi post
                      Diferentialul se invarte,e ok reductorul,se invarte in gol flansa din grup...
                      Nu ai de unde sa sti ce se invarte si ce nu, da jos capacul si atunci vei vedea, cad bucati din coroana inseamna alt grup, nu cade nimic si dintii sunt ok la o inspectie vizuala atunci problema ta este din alta parte.
                      Nu vei putea regla tu jocul, oricum functionarea 4x4 nu este conditionata de acest joc (adica functioneaza 4x4 si cu joc prea mare sau prea mic).
                      Daca nu funtioneaza 4x4 la tine dar din cutia de transfer catre puntea fata se invarte cardanul problemele pot fi:
                      Pinion coroana duse
                      Planetara lunga (vacum disconect nu cupleaza) cred ca ai nu sunt sigur
                      Planetare rupte sau lipsa
                      Mlr uri cu probleme

Comentariu

Nu ai de unde sa sti ce se invarte si ce nu, da jos capacul si atunci vei vedea, cad bucati din coroana inseamna alt grup, nu cade nimic si dintii sunt ok la o inspectie vizuala atunci problema ta este din alta parte.
                        Nu vei putea regla tu jocul, oricum functionarea 4x4 nu este conditionata de acest joc (adica functioneaza 4x4 si cu joc prea mare sau prea mic).
                        Daca nu funtioneaza 4x4 la tine dar din cutia de transfer catre puntea fata se invarte cardanul problemele pot fi:
                        Pinion coroana duse
                        Planetara lunga (vacum disconect nu cupleaza) cred ca ai nu sunt sigur
                        Planetare rupte sau lipsa
                        Mlr uri cu probleme
                        Da stiu ca pana nu dau capacul jos nu rezolv problema,astept sa se faca timpul frumos si sunt sub ea....spune-mi cum sta treaba cu vacuum disconnect?
                        Cum imi pot da seama daca am?
                        Din grup pleaca un furtunas undeva la motor,dar ala cred ca este pt altceva,planetarele par ok,am ridicat masina de puntea fata o data repede si se aude ca se invart in grup....dar eu cred ca la cum se invarte fuzeta aia de la cardan de usor cred ca mai mult ca sigur am dinti mancati
                        Ultima editare de Astral; 28.ian.2014, 09:47.

Comentariu

si eu am dana 30 si nu am vacum disconect :) deci e posibil sa fie mai multe variante de punte
                          iar furtunasul respectiv de care zici daca e ca la mine e cel de aerisire carter adica acel furtunas care permite presiunii produsa de rotirea diferentialului sa iasa fara sa iti scuipe simeringurile pe afara sau sa borasca ulei aiurea :)
                          presupun ca nu stiu ce punte ai tu dar la mine nu am vazut cel putin pe aia pe care am dat-o jos nici un vacum disconect.

Comentariu

Dana 30 de pe ZJ nu are vacuum disconect,imi pare ca nici XJ ci doar YJ are.
                            Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP

Comentariu

Asta stiam si eu,furtunasul este aerisirea,iar puntile pe ZJ nu au vaccum disconect,dar am zis sa intreb,nu stiu inca foarte bine acest domeniu

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection