Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?


dac

Postări Recomandate

Salut,

Imi poate spune cineva ce dimensiuni sau marca de MT-uri a folosit pe un Grand Ch. fab 2002-2004 ?

As vrea sa trec la ceva mici expeditii si parca simt , asa , nevoia de ceva gume mai hard.

Am jante pe 16, iar anvelopele de strada au urmatoarele dimensiuni: 245/70/16.

Credeti ca pot folosi exact aceleasi dimensiuni?

Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat din experienta as aprecia!

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

Salut. Nu cred ca vei gasi MT-uri cu aceasta dimensiune, dar stiu ca exista diverse modele cu dimensiuni 245 75 16. Diferenta e mica asa ca nu afecteaza nimic. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

245/75/16 ar trebui sa mearga fara chit de suspensie.

 

In scurt timp dupa noroi si ceva chin vei ramaine fara cardanul fata ce are doua omocinetice scumpute nu cruci...

poti incerca un swap cu un cardan cu cruci....dar nimeni nu stie cu precizie ce prindere ai la iesirea din transfer la 2,7 CRD...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

RZV-ule...eu merg in teren cu gume de scandal maxim..ca profil....265.70.16....si nu o menajez deloc...si cardanul fata e bine mersi.

 

Indianul e inaltat 5 cm...si inca nu face scandal nimic pe ea...

 

faceau amortizoarele...da le-am schimbat si acum am si eu liniste in masina

 

Dacule...pune MT-uri cat mai apropiate ca dimensiune de anvelopele originale si nu ai bataie de cap

 

articulatiile homocinetice de la cardanul fata e bine o data pe an sa le desfaci sa le cureti si sa le ungi cu alifie de aia smechera...si le lungesti viata in mod considerabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

Cardanul meu a cedat nervos (nu si fizic inca) de la prima iesire cu MT-uri, la o fortare pe urcare in 4x4 greu. A inceput sa caraie si sa bata, desi deabia fusese servisat cand am montat kit-ul si MT-urile.

Va trebui sa fac conversia la cardan cu cruce dubla. Mai ales pentru V8.

Sfatul meu este sa-i pui macar 2" si roti pe 31" daca tot treci pe MT-uri.

La cutia de transfer de pe 2.7 Diesel ai aceiasi iesire ca si la cele pe benzina, din cate am citit.

Cele mai complete informatii le gasesti AICIhttp://wjjeeps.com/jmenu.htm

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

:grin:

 

Omul spune ca vrea ceva expeditii micute.pentru offroad are alta masina sigur.... :grin:

Va face ce fac si eu cu Grandul - plimbari ,concediu, o iesire la munte,mare-ceva aer de cort,ceva de plimbat-vizitat.

Asta la mine presupune guma aproape de standard.- ajuta la consum,setari/stres cutie,stres transmisie firava oricum.

 

Arata foarte bine cu suspensie si roti dar combinatia asta de silicoane fuste scurte si tocuri inseamna consum marit,instabilitate ,chiar daca sta mult mai bine pe curbe face tumba mult mai repede,roti mai mari ca intra si oricum cele standard dau rau, de aici stresul ala suplimentar gratuit din transmisia firava ....si alte chestii pe care unii le inteleg, unii nu vor si altii nu le recunosc-exact ca la silicoane fuste scurte si tocuri .

 

Hai la multi km.

Eu scot pe ruta Bucuresti-Constanta-Vadu cu pilot automat, clima si 120km/h un consum de 7,5-8% verificat la pompa.

Oricine are suspensie 2" si roti mari nu poate face asta.

Restul este can can, show ,portofel si moft.Pe unii ii tine, pe unii nu dar tot vor sa fie acolo.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

aici era vb de dimensiunile gumelor...nu de consum sau altele

 

dar daca asta ai priceput tu....e bine....

 

Dac nu are nevoie de Jeep ptr glume in teren...acolo se joaca cu Toyota

 

eu ma joc cu Indianul,...ca pe asta-l am....iar de consum...mai ales in teren....ma lasa rece

 

iar pe asfalt am consum mai mic decat al tau....si asta masurat in portofel :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

Marius, tu esti unicata, fata....:ha:

esti unul din putinii cu 4.0 pe Grand...compara-te cu un 4,7...plus investitia in gaz..plus... lasa mah,dau eu o bere.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

bine mai....numaram si km facuti?

 

singura dif la inst de gaz 4.0 vs 4.7 sunt exact doua injectoare de gaz...cu atasamentele de rigoare atat

 

si ca sa nu o mai lungim...as vrea sa mai vad un proprietar de WJ care merge in teren cum si pe unde merg eu te bagi?:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

Stii bine ca nu.Dar iar o dam in vs.

Si stii la fel de bine ca soferul conteaza 50%.....si viziunea astuia,soferul.dar asta-i deja din alt film.Cu ai buni si ailalti :grin:

 

 

Si eu am facut in 2 ani 15.000km. merita benzina-gaz? nu.....plus impozit la 4.0 sau 4.7? iar nu....

La tine este altfel,probabil....si daca faceai 15 mii iar nu merita...si uita asa, de la caz la caz fiecare cu dorintele proprii ca de aia nu sutem toti la fel.

Am facut praf dorinta omului si topicul.

Pariu ca am citit cel mai bine ce vrea - masina de off sigur are,am spus mai sus citeva posturi,inaintea ta chiar.Daca vroia benzinar,avea.Dar si-a luat si are diesel.

O sa vrea masina confortabila de plimbare,concediu,expeditie si ca sa nu ramana linga drum mai vrea si niste gume MT .restul este can -can.

Suspensie sigur nu intreba aici daca vraoia, lua,monta,avea deja .Se va uita la consum,si la cit mai putine modificari :grin:

 

Pentru ca masina nu i-ar rezista o iesire cu prietenii, pentru ca offroad ca la el in zona se face rar,si pentru ca masini si masini. PUNCT.

 

O sa vedem , zic eu ca am dreptate 90%......daca nu oricum am spus ca dau bere la Brasov

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: MT-uri pe Jeep Grand Cherokee

 

Salut,

Imi poate spune cineva ce dimensiuni sau marca de MT-uri a folosit pe un Grand Ch. fab 2002-2004 ?

As vrea sa trec la ceva mici expeditii si parca simt , asa , nevoia de ceva gume mai hard.

Am jante pe 16, iar anvelopele de strada au urmatoarele dimensiuni: 245/70/16.

Credeti ca pot folosi exact aceleasi dimensiuni?

Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat din experienta as aprecia!

 

Salut,eu am de aproape un an pe masina 235/85/16 de le Federal Couragia.Ating putin pe fata,dar sunt f multumit.GC 4,7 din 2001.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Dragilor,

Ati inteles perfect: vreau expeditii, ceva mai mult decit At-uri, adica n-as vrea sa stau cu sufa-n mina toata ziua. vreau concedii si cort in munti, as vrea ceva treceri si plimbari de creasta. Cind e de hard ma dau la Toyota :grin:.

Ma gindeam totusi ca niste Mt-uri ar veni tocmai bine, dar nu vrea sa modific masina. Va ramine de strada de zi cu zi !

Am verificat fara sa vreau deja cardanul fata si o sa-mi iau unul de rezerva :wink: (it`s a Jeep thing!), iar in ceea ce priveste MT urile, cred ca voi merge pe varianta 235/70/16 profil BF goodrich MK2 - producator Insa Turbo.

Am jante la schimb si vor servi cu drag patria si iarna.

A folosit cineva acest profil ?

Credeti ca e o idee buna ?

 

In alta ordine de idei, o spun foarte sigur ca nu voi face offroad cu Jeepul, doar de nevoie si impreuna cu prieteni care cu care vom merge si la o bere in munti si la un gratar si la o poza.

De altfel, nici nu sint sigur ca voi face mai mult de 5-6 iesiri de genul asta tot anul. in rest e pentru alta clasa :banana

Editat de dac
Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Dacule....am avut eu asa ceva la Luciada din 2012 pe Jeep...am mers surprinzator de bine...pe mocirla aia de la urcare in a doua zi......ptr ce vrei tu sa faci sunt ok...mai ales ca stii sa eviti capcanele din teren

 

nu stiu cum e cutia de la diesel dar la a mea i-am pocnit senzorul de turatie de ca cutia de viteze...si pana nu am pus altul....cutia nu a mai schimbat nimic:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

la 2.7 cutia e de la nemti!:grin:, reductorul de la Unchiul Sam , din cite stiu eu.

Cred cavarianta cu 235/70/16 cu profilul mentionat ar putea fi o solutie, dar pentru a fi sigur as vrea ceva opinii

Multumesc Marius!

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Salut! Sincer mai bine mergi pe o dimensiune putin mai mare, 245 75 16 asa cum am mentionat intr-un alt post. Vei creste putin garda la sol si te poti orienta catre alti fabricanti de anvelope, cum ar fi BF Goodrich sau Cooper. Eu am pe jante de 17 inch Cooper STT-uri (M/T-uri). Le tin pentru iarna. Au o compozitie de all season asa ca le poti folosi lejer tot timpul anului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Si eu iti recomand sa renunti la ideea de resapate MT pe asfalt.

Va fi extrem de greu sa gasesti 2 roti, nu mai spun 4, sa aiba greutati asemanatoare. Vor fi greu de echilibrat si se vor uza de doua ori mai repede pe asfalt fata de Cooper.

"Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Corect . Am avut aceasi problema cu Pneus . Dupa mai multe incercari de echilibrare cu mai multe schimburi de anvelope am renuntat si mi-au dat banii inapoi fara alte intrebari , eu preferand sa raman cu o paguba minora pe moment , fata de una majora pe viitor .

 

Poate alte resapate ar fi mai stralucite , dar nu cunosc ...Recomand oricand neresapate , in conditiile expuse in primul post , pe asfalt si la masina respectiva e destul de posibil sa se separe calea de rulare de carcasa . Nu-i convenabil nici vara la caldurile si 'drumurile' noastre , nici iarna ( ... la iernile si 'drumurile'...noastre ) . Desi a fost cam dublu , am ales KM2 . Juliturile adanci de pe laterale si taieturile in pietrele ascutite sunt suportate cu stoicism si sunt martori tacuti a situatiilor nasoale in care am fost idiot fara minte ... si totusi coafura rezista . Si rezista bine .

Inainte de asta am avut Cooper , s-au taiat pe flanc de parca erau samurai cu inclinatie spre harakiri - dar erau confortabile , Yokohama dar se uzau in ritm de F1 de parca erau din guma de mestecat , Matador care nu erau nimic altceva decat ieftine , nicidecum MT-uri ... .Si nu pot sa nu mentionez regretatele KM1 , un compromis bun , de nota 8,5 in scara mea de apreciere .

 

Chiar daca nu-s MT , merita luate in considerare si BFG AT, tinand cont de faptul ca masina e aia care e si face ce face . Va exista in considerare un risc de 1% de incotopenire in unele bizde umede , dar cu siguranta experienta de pe Toyota va fi hotaratoare si isi va gasi un aliat de nadejde in pedala mica de la gipulica care stie ture multe . Situatiile in care nu ajuta cele expuse mai sus pot fi negociate eficient cu o gura ( eventual de rachiu ) care trage o tigara la inceput si una lopata competenta pana la gura ( si de rachiu ) de la descotopenire . Asta daca nu vrei sa incerci mai mult decat niste d-alea mai linistite ... cu masina asta ? ... caz in acre trebe MT ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Dacule...la Luciada am avut BFG KM2 ...originale de la mama lor 245.70.16

 

nu stiu cum se comporta cele de la Insa ....insa cele originale au facut fata si in prima zi la urcarea aia pe bolovanii umezi si in cea de a doua zi in mocirla de pe celalalt versant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Saptamina viitoare va spun cum se vor comporta anvelopele! Va spun ce si care!

Multumiri la toti cei care s-au implicat in lamurirea situatiei.

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Si eu astept sa vad ce alegi.

un an m-am bucurat de niste gume noi noutze de strada - perfecte pentru asfalt-255/65/17

dupa o recunoastere apicola zileletrecute peste campuri ude,niste dealuri fortat urcat si coborat,sleauri si noroi parca as vrea ceva mai cramponat.....

 

PS: sunt foarte, foarte impresionat de capacitatea de urcare data de quadradrive si LSD-urile alea plus cutia automata chiar si cu gumele de strada noi....dupa mine un L200 cu MT nu a mai putut urca.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

de ce nu va orientati spre un Kumho KL71 deasta nou de tot il lauda unii?

va intreb nu sariti in capul meu

ce pot sa va spun din ceea ce ma priveste,este ca nu e bine sa te bagi la o guma resapata e grea si aduce alte inconveniente pe langa cele directe legate de echilibraj

eu am avut deastea si inca am un set dar pe o masina care nu face mai mult de 1000 km pe an asa ca pentru atat e ok

am avut si federal couragia,foarte ok la inceput dupa care se uzeaza marginile gumei se rotunjesc si nu mai agata.descarca calumea

am acum KM2 pe masina dar tot mi se pare ca nu descarca calumea,sau cum as vrea eu

mie mi-a placut KM1 de exemplu dar nu e cazul ca vorbim de el ca nu se mai fabrica

 

un profil care mie imi place sau care isi facea treaba foarte bine desi era resapat erau ziareli brutale,descarcau si sapau foarte bine dar erau extrem de zgomotoase si instabile si faceau parte din categoria gume de open :)

iara era un profil de la Maxis da nu mai stiu care eranumele care isi facea treaba destul de bine dar pe dimensiuni de guma peste 35

nu cred ca e cazul sa mergem la boogere ca e alta treaba,

 

dupa cum vad eu in cazul de fata trebuie sa stii clar ceea ce vrei adica

resapat sau normal

mt ca profil iar aici ai: bfg,kumho,federal,cooper,good year wrangler,general graber mt,hankook dynapro,

cel putin eu pe astea le vad ca brend :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

O sa merg destul de putin cu masina in teren. Doar plimbari urbo profilul MK2 de la BFg.

Sint echilibrate, merge masina pe strada fara probleme la directie, am facut o mica tura pe teren moale.

Dupa weekend va pot spune mai multe.

Pina acum par a fi OK, pret - calitate.

Nu sint foarte silentioase, dar nici nu pot face o comparatie. Pot vorbi la telefon :grin: !

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT pentru Grand Cherokee 2002-2004 ?

 

Si eu astept sa vad ce alegi.

un an m-am bucurat de niste gume noi noutze de strada - perfecte pentru asfalt-255/65/17

dupa o recunoastere apicola zileletrecute peste campuri ude,niste dealuri fortat urcat si coborat,sleauri si noroi parca as vrea ceva mai cramponat.....

 

PS: sunt foarte, foarte impresionat de capacitatea de urcare data de quadradrive si LSD-urile alea plus cutia automata chiar si cu gumele de strada noi....dupa mine un L200 cu MT nu a mai putut urca.

 

Razvan,

Am ales resapate Insa Turbo - Traction Track (MK2 BFgoodrich).

Dupa o zi de asfalt si un mic traseu in padure par a fi ce trebuie - pret/calitate.

Am pus anvelopele pe jentile de iarna si le voi folosi doar in expeditii si plimbari.

Cit mai aproape de imposibil !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare