Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme Jeep Grand Cherokee 5.2 Limited

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Probleme Jeep Grand Cherokee 5.2 Limited

Salutare!
    Am si eu niste probleme cu acest jeep Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMAG1153.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	948,6 KB 
ID:	1026885
    de curand tot bate ceva pe sub el cand il fortez..cum da un pic de greu ceva bate urat...m-am uitat pe sub el..si cand incepe sa bata,cardanul din fata nu se mai invarte doar cel din spate..de aici am dedus ca ceva nu e bine la reductor..l-am desfacut si inauntru are un lant...acest lant ar putea fi problema? se poate gasi undeva unul nou?am cautat pe internet second tot reductoru..100-200 de euro..da nu as vrea sa dau atatia bani si sa patesc dupa la fel...ceva pareri? :D

Re: Probleme Jeep Grand Cherokee 5.2 Limited

Salut .

Presupun ca acel cardan nu se invatre in timpul mersului ??? In acest caz cauta problema in diferentialul fata .

Si inca ceva : spune-ne ce cutie de transfer(reductor) ai sau cate pozitii ai la maneta de reductor .
    Lantul este rupt ?
    Ultima editare de alin-jeep; 08.iun.2014, 21:56.

Comentariu

deci nu..cardanul din fata se invarte,merge bine...dar la forta,cand incepe sa trosneasca,cardanul din fata nu se mai invarte doar cel din spate..3 pozitii la reductor..mic mare si N el a fost modificat..nu stiu ce au modificat la el,ce au taiat..si nu pot sa misc de maneta aia..ii blocata pe mic...lantul nu nu este rupt..dar se observa ca este uzat..si cred ca de acolo este problema...la forta lantul scapa de pe pinioane..

Comentariu

desi vreau sa te ajut imi e foarte greu sa inteleg ce vrei sa scrii,
        cred ca tu le gandesti mult mai repede decat apuci sa le scrii si de aici nu inteleg eu
        legat de aceasta problema a ta eu suspectez ca ai ceva probleme cu sa ii spunem LSD-ul din cutia de transfer
        daca la sarcina normala fata iti merge si functioneaza ok atunci in sarcina mare ceva nu mai face fata si atunci pur si simplu sare sa ii spunem astfel
        eu tocmai am desfacut si demontat o CT de acest fel cu 4high/n/4low si ma uimit prezenta acestui gen de LSD.
        daca tu spui ca sare lantul de pe pinioane atunci e o mare problema care tine de rulmentii pe care stau cei doi arbori si nu cred ca e chiar atat de varza ca daca ar fi ceva de genul nu ti-ar merge nici cand mergi incet.
        mai e ceva ce poate fi o problema la tine si ar fi posibila,cei care au umblat la CT au dereglat tijele de cuplare de la cutia de transfer,si astfel cuplarea nu e facuta total ci doar partial si asta se traduce prin cuplarea cu zgomote de genul saritului de lant.
        incearca sa fii mai detaliat si mai explicit in descrierea fenomenului pentru a ne fi si noua mai usor sa te indrumam.
        spor la treaba

Comentariu

Doar pe LO iti face asa?..defapt daca CT este blocata pe Lo....e naspa treaba

Comentariu

Grup fata distrus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
            si nu mai bateti campii

Poate te ajuta @Arthunter cu informatii despre diagnoza grupului fata

Este o cauza si distrugerea vasco cuplajului din C.T. dar in acel caz cardanul in mers se invarte dar nu mai ai tractiune pe puntea fata .

SUCCES

Comentariu

nu are cum sa fie distrus grupu de pe fata...doar ce l-am schimbat..deoarece asa am patit cu celalalt..batea urat in fata si se simtea in mers normal...aici nu se simte nimic nici cand bate...

Comentariu

Postat în original de Adutz Vezi post
                nu are cum sa fie distrus grupu de pe fata...doar ce l-am schimbat..deoarece asa am patit cu celalalt..batea urat in fata si se simtea in mers normal...aici nu se simte nimic nici cand bate...
                Ai pus acelasi raport ?

Comentariu

asta nu stiu...trebuie sa verific...o sa revin cu un raspuns..:D

Comentariu

Daca nu ai pui ace;lasi raport, poti sa il uiti. Mai mult , daca nu o fost montat ca la manual, il barberesti de nici tu nu reusesti sa iti razi barba asa de bine

Comentariu

Ce oameni !!! Tu ai schimbat diferentialul si nici macar nu stii ce raport are ????
                      Nu era mai bine sa intrebi inainte de a face inlocuirea ,macar aflai ca sunt de mai multe feluri ...pacat de bani...
                      Sa nu zici ca ai facut toata treaba la ceva service
                      Cand dai jos capacul de la diferential sa faci ceva poze (oricum este mai usor decat sa dai jos si sa desfaci o cutie de transfer ,poate care era si nevinovata )
                      Daca ai nevoie de ajutor poti sa folosesti nr. meu de telefon 0744394934
                      Ultima editare de alin-jeep; 12.iun.2014, 19:32.

Comentariu

Vb lui alin...intreaba ma cu incredere de grupuri...ca eu i am disperat pe oamenii astia cu tot felul de intrebari pana sa imi dau seama cum se pune coada la pruna

Comentariu

Postat în original de ARTHUNTER Vezi post
                          Vb lui alin...intreaba ma cu incredere de grupuri...ca eu i am disperat pe oamenii astia cu tot felul de intrebari pana sa imi dau seama cum se pune coada la pruna
                          daca la coada la pruna te referi la deaia fiarta de doua ori vreau si eu sa verific :):):)
                          apropo mai am grupul fata,daca iti trebuie imi spui daca nu il dau la fier :)

pentru colegul cu lantul de la cutia de transfer scriu aici ca nu mai stiu prin ce topic a fost pusa intrebarea
                          l-am masurat si e mult mai mic iar de curbat se curbeaza si ala tot cam asa, asa ca de principiu teoretic nu se potrtiveste

Comentariu

nu l daaaa,traiti-ar familia tarin,ca il iau

Comentariu

Procesare...
                            X

Sqreen | Runtime Application Protection