Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie Viteza GC 5,2 L model ZJ , 1995 - nu mai intra in marsarier


RDJOHANN

Postări Recomandate

Am urmatoarea problema , Cutia nu mai schimba in marsarier ! :( fara nici un fel de fortare sau chinuiala , asa peste noapte !

Masina am achizitionat-o de ca. 3 saptamani !

astazi am schimbat uleiul din cutie in speranta ca asta ar fi motivul !?

din pacate nu mai stiu incotro ...Apelez la colegii mai in tema cu modelele jeep ZJ ..

daca a avut cineva asemenea probleme m-as bucura mult daca primesc ceva sfaturi ajutatoare !

Multumesc Anticipat !

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie Viteza GC 5,2 L model ZJ , 1995 - nu mai intra in marsarier

 

De obicei, simptome de genul asta ar indica o problema de soft... Nu stiu la grandul din 1995 cum e cu softul, eu la a mea (din 2002) am patit ceva asemanator, cand dintr-o data si fara alte semne cutia n-a mai vrut sa schimbe vitezele... Era din soft, cica ceva impuls al unui senzor care transforma semnalul anologic in digital si pe urma iar in analogic :hw

A durat mai mult sa (incerce) sa-mi explice motivul electronistu', decat reparatia in sine :ha:

Editat de SorinD

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie Viteza GC 5,2 L model ZJ , 1995 - nu mai intra in marsarier

 

De obicei, simptome de genul asta ar indica o problema de soft... Nu stiu la grandul din 1995 cum e cu softul, eu la a mea (din 2002) am patit ceva asemanator, cand dintr-o data si fara alte semne cutia n-a mai vrut sa schimbe vitezele... Era din soft, cica ceva impuls al unui senzor care transforma semnalul anologic in digital si pe urma iar in analogic :hw

A durat mai mult sa (incerce) sa-mi explice motivul electronistu', decat reparatia in sine :ha:

 

Daca a rezolvat este mare baiatu ' :grin: Mi-ar place sa-l cunosc .Presupun ca-i de pe langa noi .Pot afla cine este ?

 

Merci :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie Viteza GC 5,2 L model ZJ , 1995 - nu mai intra in marsarier

 

Am urmatoarea problema , Cutia nu mai schimba in marsarier ! :( fara nici un fel de fortare sau chinuiala , asa peste noapte !

Masina am achizitionat-o de ca. 3 saptamani !

astazi am schimbat uleiul din cutie in speranta ca asta ar fi motivul !?

din pacate nu mai stiu incotro ...Apelez la colegii mai in tema cu modelele jeep ZJ ..

daca a avut cineva asemenea probleme m-as bucura mult daca primesc ceva sfaturi ajutatoare !

Multumesc Anticipat !

 

Am avut si eu aceeasi problema la acelasi tip de masina si din pacate trebuia refacuta cutia, si costa destul de mult, asa ca am preferat sa cumpar o cutie la mana adoua si s-o inlocuiesc.

Oricum am pastrat cutia veche asa ca sunt curios daca este doar o problema de soft.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie Viteza GC 5,2 L model ZJ , 1995 - nu mai intra in marsarier

 

De obicei, simptome de genul asta ar indica o problema de soft... Nu stiu la grandul din 1995 cum e cu softul, eu la a mea (din 2002) am patit ceva asemanator, cand dintr-o data si fara alte semne cutia n-a mai vrut sa schimbe vitezele... Era din soft, cica ceva impuls al unui senzor care transforma semnalul anologic in digital si pe urma iar in analogic :hw

A durat mai mult sa (incerce) sa-mi explice motivul electronistu', decat reparatia in sine :ha:

 

In cazul de fata cutia schimba vitezele, in concluzie nu este nimic asemanator si nu are nici o legatura cu softul.

 

Din pacate colegul Adimusat are dreptate si este doar inceputul sfarsitului cutiei, trebuie complet refacuta sau alta sh/noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare