Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari

Cred ca o bara panhard de masina cu volan pe dreapta montata pe masina cu volan pe stanga atinge capacul grupului.
    '02 WG CRD - EGR delete
    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Postat în original de ssrli Vezi post
      Poti pune un cod te rog?
      ted89195
      XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Bara Panhard noua costa aprox .350 lei . Mie nu mi se pare a fi un pret mare .

Comentariu

Salutare dragi colegi am citit de la cap la coada tot topic-ul asta (mi-a luat cateva zile bune ) ca sa nu sara vreun coleg la mine daca pun si eu vreo intrebare legat de ceva ce s-a mai discutat,desi e greu de cautat ceva avand in vedere ca acest topic incet-incet depaseste 80 de pagini.
          Foarte util acest topic,de altfel.Am mai adunat niste informatii.
          Ce m-a deranjat era faptul ca desi unii colegi si-au documentat lucrarile cu poze multe si detaliate (probabil) si le-au incarcat aici pe forum ele (pozele) nu se vad. Cred ca site-ul de gazduire photobucket a sucombat si a inghitit cu el si pozele share-uite aici.Cred ca si site-ul imageshack a avut aceeasi soarta.Acum cativa ani am folosit acest site pana am observat ca nu mai merge.Acum folosesc postimage.org.Recomand.
          Dar sa ne intoarcem la oile noastre.Poate va intrebati de ce am citit cu atata sarguinta acest topic.Raspunsul e simplu:am cumparat si eu un WG din 2003 de cateva zile.Am sa fac o prezentare detaliata despre masina intr-un topic separat.
          Urasc gropile ca mi se varsa berea.

Comentariu

Postat în original de danciucu Vezi post
            ted89195
            Mersi! Sunt de poliuretan? Ca am avut de poliuretan si au tinut sub 20.000km
            '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Postat în original de lee99 Vezi post
              Ce m-a deranjat era faptul ca desi unii colegi si-au documentat lucrarile cu poze multe si detaliate (probabil) si le-au incarcat aici pe forum ele (pozele) nu se vad. Cred ca site-ul de gazduire photobucket a sucombat si a inghitit cu el si pozele share-uite aici.Cred ca si site-ul imageshack a avut aceeasi soarta.Acum cativa ani am folosit acest site pana am observat ca nu mai merge.Acum folosesc postimage.org.Recomand.
              Photobucket functioneaza si acum, numai ca iti cere abonament de 400 dolari pe an pentru share. Eu am sute de fotografii la ei. Chiar ma gandeam cu cine iau legatura de pe forum sa pot inlocui fotografiile postate. Cred ca va trebui sa am drept de admin pentru editare mesaje mai vechi. Oare se poate ?

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	tarif abonament.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	75,5 KB 
ID:	1005796

Comentariu

Postat în original de ssrli Vezi post
                Mersi! Sunt de poliuretan? Ca am avut de poliuretan si au tinut sub 20.000km

Nu stiu , eu am avut unele negre Moog, nu cred ca au tinut 2000 km, la mine e si putin puntea nealiniata, ea fiind data in fata 2-3cm.
                Am vazut solutii cu heim-joint-uri dar nu inteleg cum de nu trosneste rau, fiind 'fer' pe 'fer'.
                Totusi, cred ca o sa imi comand altele de peste garla ceva poliuretan. Daca gasesti ceva interesant, zi-mi si mie.
                Acum ma sacaie alea de la bara stabilizatoare, alea stoc, nu prea rezista la abuz de flexari. Am comandat ceva poliuretan sa vedem...
                XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7

Comentariu

Postat în original de alin-jeep Vezi post

Din autodata :

[ATTACH=CONFIG]275663[/ATTACH]
                  In poza in dreptul diferentialului spate e doar semnul exclamarii.Se pune acelasi ulei 75W140 ca si in diferentialul fata?
                  Ulei in motor de care se pune? In poza scrie 5W30 (climat rece) sau 10W40 (climat moderat),iar eu la masina am un cartonas cu ultimul schimb de ulei cand s-a pus 5W40.Sunt bagat in ceata.De care sa pun si ce marca?multumesc

Comentariu

La diferentialul spate se baga 75W140 la care se adauga un aditiv antifrictiune. Eu am bagat castrol, ulei cu alunecare limitata, care este foarte bun (este deja aditivat).

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	510.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	404,7 KB 
ID:	1006045

Comentariu

Am inteles,multumesc
                      Doar ca un litru nu ajunge parca la un singur diferential.Trebuie 1,2 litri parca,nu?Atunci se iau 3 litri in total si ramane ceva de rezerva

Comentariu

Pe spate intra mai mult, dar 3 litri iti ajung fata/spate.

Comentariu

De obicei 1.8 spate 1.2 fata, 3 l ajung.
                          Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Postat în original de lee99 Vezi post
                            In poza in dreptul diferentialului spate e doar semnul exclamarii.Se pune acelasi ulei 75W140 ca si in diferentialul fata?
                            Ulei in motor de care se pune? In poza scrie 5W30 (climat rece) sau 10W40 (climat moderat),iar eu la masina am un cartonas cu ultimul schimb de ulei cand s-a pus 5W40.Sunt bagat in ceata.De care sa pun si ce marca?multumesc
                            Eu tot 5w40 folosesc. Poti pune orice ulei cu aprobarea Mercedes 229.1, 229.3 sau 229.5.
                            '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

In motor eu am folosit ,folosesc si voi folosi doar 10W40 . In rest stiu multi care continua sa folosesca 5w40 dar se plang de probleme de presiune de ulei

Comentariu

Stii ca am incercat 10w40 si a fost identic comportamentul. Oricum la cald e tot la fel viscozitatea :D
                                '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection