Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???


vitalies

Postări Recomandate

Am inceput un topic cu acest subiect dupa indelungi cautari pe net a raspunsului corect.

 

ce am gasit - cam 50/50

 

- Mopar

- Mercedes

 

fiecare cu "spume la gura" isi tine partea - e Jip domle si trebe Mopar....altii da, dar motorul si cutia e mercedes deci lichid mercedes....ma doare capul.

 

Cert e ca toata lumea nu recomanda sa folosesti altceva.

 

Lamuriti-ma si pe mine ce sa bag in Jip fratilor :hl

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Fuchs Titan 4134 respecta norma 236.14 si e accesibil ca pret.

In urma cu aprox 3000 km am schimbat ce era in baia de ulei si totul e ok.

E simplu, cutia si motorul sunt Mercedes deci orice e pe bevolisten pentru 236.14 e ok.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Specificatia trebuie sa fie 236.10 sau 236.14 - conform MB. Teoretic 236.14 inlocuieste 236.10.

 

http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?entercustomer=true&language_id=1

 

http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&blatt=236.10&content_action=show

 

http://bevo.mercedes-benz.com/bevolistenmain.php?navigation_path=bevolisten&blatt=236.13&content_action=show

 

Pentru service fill iti trebuie ~6 litri. Pentru overhaul (inclusiv uleiul din convertizor) trebuiesc ~8 litri. La Casa Auto e 75 RON / litru - dar trebuie verificat / comandat cu cateva zile inainte, ca nu il au tot timpul pe stoc.

 

Aici cate ceva despre transmisie http://www.benzworld.org/forums/w210-e-class/1463460-mercedes-benz-722-6-transmission-faq.html#post3647154

 

A se vedea din thread-ul "Jeep Grand Cherokee WG 2.7 CRD -probleme si rezolvari".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Daca ai aceeasi cutie ca si a mea la 3.0 crd, adica 5wa580 trebuie atf +4.

Eu am folosit Mopar ATF+4 si merge brici.

71ZFjOh2b4L._SL1500_.thumb.jpg.dcae40416c7c6fd55a6258ac06191ad2.jpg

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

E cutie de Benz, trebuie ulei de Benz :) WK si WJ au aceeasi cutie, 722.6 sau NAG1 sau W5A400 sau W5A580 cum i-o mai fi zicand.

 

Am mai citit un caz in care Mopar ATF+4 merge ok, dar cu toate astea prefer sa am uleiul corect in cutie :)

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

http://mbworld.org/forums/e-class-w210/113583-mercedes-special-transmission-fluid-chrysler-atf-4-a.html

 

Eu zic ca merita citit.

 

Spor

:h5

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

E bine de stiut ca sunt compatibile. Dupa cum ziceam...postul tau era al doilea care il citeam legat de ATF+4 in 722.6.

 

http://www.ebay.de/itm/Fuchs-Titan-ATF-4134-2x4-Liter-Automatik-Getriebeol-MB-236-14-NAG-2-Mercedes-/390851086857?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5b008a4a09

 

Mai pui 10-15 euro pentru transport si ai 8 litri de ulei pentru 60-65 de euro. Hai sa zicem 300 de lei. Pe autojeep e 124 de lei un singur litru de Mopar ATF+4. Nu vad ce fel de avantaj are uleiul de la Mopar in fata Fuchs-ului.

 

Poate faptul ca e disponibil de pe o zi pe alta, dar la un pret triplu...

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Si eu stiam ca-s compatibile. In schimb sa pare ca daca o incinzi bine bine cu ulei Mopar mai pica cite ceva valve,chestii,la cel de mercedes nu s-a intamplat sa se incalzeasca sa dea eroare .......

Asta asa, din auzite prin service.....din doua locuri diferite.

Eu am pus Mercedes pana acum. Am facut rost de distantierii de care aveam nevoie,o sa fac un schimb cu Mercedes pentru ca mai am 3 bidoane si 1/2 .....completarea este mai ieftina decat Fuchs.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Multumesc - stiu ca s-a discutat la probleme si rezolvare - am vrut un topic dedicat acestei probleme. Ca sa fie gasit mai usor ulterior. Marius si eu inclin spre ulei mercedes - nu vad ce legatura ar avea uleiul mopar la motor mercedes.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

eu intotdeuna in masinile pe care le-am avut am folosit zemuri si alifii recomandate de constructor...pana acum nu am avut nici o problema idiferent de marca pe care am avut-o in ograda :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Nu stiu ce atatea discutii ...

Ai motor si transmisie Mercedes, pui uleiurile de la Mercedes.

Ai motor si cutie americana, pui Mopar.

Cat despre echivalente ... n-as folosi decat daca n-as mai avea niciun fel de alternativa. Ca si exemplu, il dau pe cel de la Ford :grin: unde cei de peste ocean, in loc de Motorcraft 5W-20 au folosit Castrol 5W-20 si, desi erau echivalente pe hartie, in practica le-au picat motoarele. Nu la fel s-a intamplat cu Mobil 1, care se pare ca este compatibil.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Eu cred ca ori ca bagi mopar ori MB tot un drac este. NU cred ca greseste nimeni ori bagand unu ori celalalt.

Nici Chrysler si nici MB nu fabrica ulei, doar rebranduiesc.

Eu personal m am luat dupa specificatii date de Chrysler, adica atf +4.

http://www.wkjeeps.com/wk_maintenance.htm

Ma indoiesc amarnic ca risca vreun defect capital la cutie, altfel nu ar recomanda.

Aceeasi cutie era folosita pe diferite modele Jaguar, iar acolo unii bagau ba mopar ba MB.

Oricum, la ce porcarii am vazut pana acum, cu uleiuri lasate 200.000 sau turnate aiurea, de principiu, nene sa fie rosu, ca de... merge si asa... :ha:

Eu cred ca ne numaram printre cei mai grijulii posesori si poate chiar facem exces de zel :2dr

Taxiurile in germania merg mult si bine si nu schimba uleiul in cutia asta, dupa sloganul "sealed for life"

Prin urmare, cine doreste MB sa bage MB si cine doreste Mopar sa l bage pe ala

:h5

 

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Salutare,

Uleiul ATF+4 nu e recomandat pentru cutia de Mercedes 722.6 . Chiar și cei de la Mercedes au schimbat în decursul anilor normele de ulei pentru cutia 722.6. Dacă la început se recomanda 236.10 acum se recomanda 236.14 . Puteți folosi orice ulei ce îndeplinește această normă. Atenție mare la uleiurile din cutia de transfer. Aici într-adevăr nu există variante decât originalul Mopar, care nu se mai fabrică de la uniunea Fiat - Chrysler. Singurul ulei cu norma pentru cutia de transfer e Petronas Tutela Powergear4. Alte uleiuri folosite aici distrug lanțul și plăcile de diferential față-spate.

În punți se folosește la Quatra Drive numai 75w 140 plus o sticluță de aditiv FM (120ml) pe față și doua sticluțe pe spate. Fără aditiv se cuplează diferențiale prea repede și distruge blocajul. Mașină trosnește puternic în curbe. Cu prea mult aditiv, blocajul patinează sau nu cuplează deloc.

Editat de uwex
Drum bun si dealuri multe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Salutare,

Uleiul ATF+4 nu e recomandat pentru cutia de Mercedes 722.6 . Chier și cei de la Mercedes au schimbat în decursul anilor normele de ulei pentru cutia 722.6. Dacă la început se recomanda 236.10 acum se recomanda 236.14 . Puteți folosi orice ulei ce îndeplinește această normă. Atenție mare la uleiurile din cutia de transfer. Aici într-adevăr nu există variante decât originalul Mopar, care nu se mai fabrică de la uniunea Fiat - Chrysler. Singurul ulei cu norma pentru cutia de transfer e Petronas Tutela Powergear4. Alte uleiuri folosite aici distrug lanțul și plăcile de diferential față-spate.

În punți se folosește la Quatra Drive numai 75w 140 plus o sticluță de aditiv FM (120ml) pe față și doua sticluțe pe spate. Fără aditiv se cuplează diferențiale prea repede și distruge blocajul. Mașină trosnește puternic în curbe. Cu prea mult aditiv, blocajul patinează sau nu cuplează deloc.

 

Adica informatii culese de pe net, citite de la altii( jeepforum.com)......

I know this is an old thread, but I would just like to give an up date. I had a call from Jeep Technical this morning, and they said the only oil that should now be used in the NV247 transfer case is Petronas Tutela Power gear4 80w part number 23091616.

This is a direct replacement for Mopar codes....05016796AB...

 

ROg onoratii participanti la discutii sa-si dea si furnizorii de informatii ca altfel,un forumist care cunoaste ceva "secrete" , are 4 posturi si da aici niste info ce suna a decrete risca sa nu fie ascultat de nimeni....pentru ca userii s-au saturat de mecanici si atotstiutori....

Si inca ceva, uleiul ala este aproape de negasit la noi....dar daca verifici codurile, gasesti echivalete,deci informatie buna dar incompleta....:old

 

Incercati sa fiti cit mai binevoitori cu darnici cu informatia,va rog> Suntem satui de oameni ce stiu si decreteaza: ASA se face.... de ce, cum , de unde ,nu conteaza, el stie(poate are sau nu dreptate) dar noi ceilalti nu avem cum verifica informatia respectiva fara date....

 

MULTUMESC...

PS astazi sunt darnic si impaciuitor vad....ciudat....:ha::ha:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Eu am gasit mopar de cutie transfer aia am si bagat, ce i drept a venit in 14 zie :grin:

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

@ RZV:

Imi der scuze ca am scris pe forum.

Imi cer scuze inca odata, ca raspund acum, si asa ajumg la postul nr. 5.

 

1.Era vorba de uleiul de cutie. Aici am spus ca se poate folosi orice ulei ce are norma MB 236.14- indifernt ce brand este.

 

2. Am atras atentia doar pentru cutia de transfer. Aici nu e de joaca. Cine gaseste uleiul Mopar, are noroc, cine nu, am spus sa foloseasca doar Tutela Powergear4. Si aici il contrazic pe RZV. : deocamdata nu exista echivalent pentru Tutele Powergear4!!! acesta este un 80W, pare simplu de gasit inlocuitor, dar din pacate nu este asa usor. acest 80W inlocuieste un Mopar care era de fapt un 10W-30!!! Uleiurile ce se aproprie cat de cat, sunt pentru ultlaje agricole cu frine hidraulice, de ex. MOBILFLUID 424 sau Rheinol Unitractol TOU.

Cine respecta norma MS 10216 pentru NV247 ajunge numai la Petronas Tutela Powergear 4 sau la capete de stoc Mopar.

 

Eu nu dau "decrete" si nu sunt nici " atotstiutor". Dar ca informatie: cutia NV 247 nu este o cutie de transfer ca la un 4x4 clasic, ci are o "viscoculpa" sau "ambreiaj cu placi de frictiune", ce se "duce" daca e folosit uleiul gresit. Dar piesele se pot comanda de exemplu aici: ( primele 3 pozitii):

http://www.renegade-station.de/index.php?cat=c2526_NV247-Jeep-Grand-Cherokee-WJ-WG-NV247-Verteilergetriebe.htm

 

Drum bun si dealuri multe.

Drum bun si dealuri multe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Quadratec spune ca Crown TCL-1 e inlocuitor pentru lichidul Mopar.

 

Iarasi din informatii gasite in diverse locuri, uleiurile de cutie de viteze (gen 75w90) sunt la fel de vascoase ca si uleiurile de motor 10w30, dar aici se termina asemanarile.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Dragos

 

Tu spui asta :,, Uleiul Mopar se fabrica in continuare ..."

 

Eu spun asta : Ambalaje Mopar se fabrica in continuare :ha::ha::ha:

 

A auzit cineva de rafinariile Mopar ? Nu cred . Voua va place cum suna : Mopar ... ,, frumos ...elegant..cat de cat" :grin:

 

Habar nu aveti ce va baga americanii (sau Chinezii ) pe gat dar suna fain si interesant mai ales daca tre sa astepti dupa un banal ulei 14 -90 de zile

 

Asta-i parerea mea de comerciant autorizat de piese si accesorii auto

 

 

P.S. Dragos @ Laur nu inteleg de ce voi care sunteti vanzatori de lubrifianti DIVINOL nu promovati acest produs ci o tot ,,ardeti" cu Mopar-ul asta . Sa nu-mi spuneti ca aveti mai mare incredere in Mopar ca nu va cred .

Eu am folosit Divinol cativa ani si am constatat ca da clasa la Castrol ,Aral ,Mobil si alte produse super laudate (nu ca astea ar fi proaste)

Editat de alin-jeep
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Dragutule domn/domnita/domnisor Uwex- a fost o gluma, sa stii partea asta.

 

Nu te-am tras de urechusa .... nu, doar te-am rugat ca un omulet caruia ii place sa invete sa ne spui si din ce sursa dai aceste informari.....Un lucru normal de altfel,pentru niste oamnei cu scaune la/in cap :grin:

 

cum nu ne cunoastem poate maine vin si eu la Dv in ograda/service/garaj si spun -pui ulei de masline de azi, Jeep mi-a spus ca face bine la..... Fis... esti atent,ma asculti?

Binenteles ca razi si cu..... dar daca se dovedeste ca sunt un reprezentatant al producatorului cu o hirtie in care scrie asa bazaconie sa pun ulei virgin de masline in ....Fis, parca m-ai asculta, nu? :ha:

 

Cam asta-i problema....toate lumea vrea sa stie, accesul la info este in sptele unui enter, dar nu toti din spatele tastelor se bazeaza pe ceva palpabil....ca daca americanul ala ce scrie este un tembel , noi punem ulei de masline in....Fis, intelegi de unde vine partea cu verificatul?

Si te combat destui pe care-i stim de mult cu inclinatii si cunostinte , pe unii si in realitate, deci nu te supara te rog,ok? Nu putem sa inghitim ca pe o gogoasa o informatie MARE de la un necunoscut,nu? poate ne doare burtica.....

 

Motiv pentru care ai fost rugat -si inca frumos sa detaliezi, explici si impartasesti cunostintele domniei voastre....

 

Cam lung, dar sper eu pe intelesul oricui vrea sa inteleaga.

 

PS:Vezi ca vecinii domniei voastre , nemtii,vind ulei pt transfer, fix pe pagina aia din link, la 24 E/recipientul....probabil nu au aflat inca ca a fost inlocuit de Tutela....:wtf1:

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

@RZV.

îmi cer scuze. Ai dreptate.

 

O sa bag de acum încolo only Mopar .

Editat de uwex
  • Like 1
Drum bun si dealuri multe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Uite, vezi? ai devenit zeflemist si superior.....degeaba si gratuit.

 

Poti sa-ti bagi orice in rabla proprie,sanatos si cu putere de munca sa fii.....

 

Hai Romania! :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ulei (lichid) cutie viteze WJ 2.7 CRD???

 

Tovarasu' @uwex...e bun uleiul asta Mopar???

De obicei nu ne prea 'futem' pe aici...:cl

Scuze moderatorilor, dar ulei Mopar 'futu-teash' scris smechereste...nu prea mai stiu pe aici.

Nu ii ajungi macar la glezne lui Razvan.

" Nu mai lua viata asa in serios - la urma urmei, oricum nu scapi viu din ea !!! "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare