Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Schimbare cutie viteze G C v8


valentino90

Postări Recomandate

buna ziua.am gasit la un pret zic eu accesibil un grand cherokee v8 5.2 cu g.p.l. din 1997,inscrisa,stock in mare parte si la banii pe care ii vrea omul pe ea arata destul de bine si merge destul de bine cu exceptia cutiei de viteze care nu mai vrea sa intre in treapta R.dupa mici cautari pe google am gasit multe explicatii ale acestei probleme.filtru,ulei sau unul din simptomele care duc la schimbarea neaparata a cutiei de viteze.cautand cutie preturi in 1000-2500 lei am gasit una la 250 euro dar problema e urmatoarea.masina donatoare este din 1995 iar masina care am gasit-o eu este din 1997.exista posibilitatea sa nu se potriveasca?nu vreau sa existe modificari sau alte tiganii ci ma intereseaza sa fie plug & play.bani putini la montare fara alte complicatii.multumesc anticipat pentru raspunsuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sbimbare cutie viteze G C v8

 

In principiu potriveste, dar ce garantie ai ca noua cutie e mai buna?

Nu vreau sa te dezamagesc dar masinile astea chiar au probleme la cutiile de viteze, mai ales la noi, tinerii, care le inebunim! Si nu-mi spune ca o sa-ti iei 5,2 si o sa mergi frumos ca nu te cred! Din 4 masini cate avem una singura are cutia cat de cat intreaga, dar nu pentru mult timp oricum, nu tin!

Subaru justy 1,3 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sbimbare cutie viteze G C v8

 

persoana care vinde cutia de viteze inca are masina completa si functionala,lucru bun zic eu pentru ca o pot incerca fara menajamente.in rest zic eu o intretinere cat mai deasa,piese originale in rest cox cat tine dar zic eu ca si mai in rest :grin: o pot repara pe cea care o dau jos.acum pe mine ma intereseaza daca merge sigur nu in principiu.scuze dar nu am banuti sa ii dau aiurea pe o componenta pe care sa o tin degeaba pana o vand ca nu se potriveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sbimbare cutie viteze G C v8

 

Parerea mea este sa-ti vezi de treaba .Mai degraba cauta una cu motor de 4000 unde sunt si variante cu cutie manuala .Inclusiv cea automata este mult mai buna dar nu indestructibila ca cea manuala .

 

Succes

 

:h5

 

P.S. Nu se potriveste de la '95 la '97

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

haideti sa va explic o treaba.eu am 22 de ani.fac credit pt aceasta masina,muncind pe 8 milioane cu rata de 175 de lei+cheltuieli personale si alte alea.nu imi da nimeni totul de-a gata ca sa imi permit.masina e la un pret rezonabil,visez de mult la acest model si pretul masinii plus cutia gasita de mine e la limita banilor pe care ii am.gasesc undeva cutie de v8 din 1997?sa caut dupa codul cutiei sau cum sa fac.puteti rade daca simtiti nevoia eu va multumesc pentru raspunsurile date

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Cu atat mai mult te sfatuiesc sa renunti la ideea asta

 

 

 

...prieteneste...

 

 

Orienteaza-te spre un Diesel ca sa poti sa si folosesti masina nu doar sa-i platesti ratele iar din economii sa mai cumperi si benzina multa, multa, multa,multa ....

 

P.S. Nu are nimeni de ce sa rada .Cu totii am avut 22 de ani ,unii cu mult timp in urma altii mai de curand .Nici noi nu am ascultat sfaturile celor ,,batrani" le stiam pe toate .Unii am reusit altii nu .

 

Inca o data te rog sa reanalizezi situatia ,e pacat sa te bagi intr-o ,,gaura" din care sa nu mai poti iesi o vreme ...si DE CE ? PENTRU CE ?

 

:h5

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

detin una cu motor mic pentru oras ca naveta nu fac.luata tot printr-un credit :D acum cu refinantare la acel credit vreau si una mare cu care sa merg la o padure,la un munte,sa merg iarna mai linistit nu vreau ceva extrem cu ea

 

vreau marca si modelul asta pentru ca am una mica de zi cu zi iar asta e mai mult un moft sa zic asa.cu asta care o am nu pot sa car rulota dupa ea nu pot sa merg la un munte la o pescuiala...

Editat de teddybear
postari consecutive cu acelasi subiect
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Nu vreau sa te supar dar o sa-ti fie foarte greu sa intretii o masina de acest gen din salariu pe care il ai si decat sa o ai si doar sa te uiti la ea, parerea mea, e mai bine sa te reorientezi cum spunea si colegul Alin!

Subaru justy 1,3 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Dde curiozitate,la ce pret e masina incat esti atat de atras de ea?

Stai linistit ca eu am aproape dublu anilor tai si la pantofi si alte prostii sunt extrem de atent,cand vine vorba de masini nu mai judec si aleg cu inima ca sa nu zic cu dosul indiferent ce imi spun 10 persoane care in 90% din cazuri au dreotate,dar daca asa sunt facut,nu am ce sa fac,asta sunt.

 

Si acum in speranta ca esti mai inteligent ca mine in alegerea masinilor iti recomand unul cu motor de 4.0L la care gasesti piese sh mai usor.

 

De curiozitate,masina cum va fi inmatriculata,caci din salariul care zici ca il ai cu greu reusesti sa iti platesti taxele in BG caci in Romania nici nu poate fi vorba.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

de ce descurajati omul :)

oricum idea e ca la masina a carei cutie nu merge sa afli tipul de cutie ce tip de cutie e, dupa care verificat pe masina care merge daca e acelasi tip de cutie,cod...etc

daca sunt aceleasi coduri,rapoarte...etc theoretic se poate

eu am avut zj cu 5,9 motor si avea cutie 46 RE nu se poate pune la ea cutie de 5,2 de exemplu care era alt cod.

 

legat de faptul ca au problem cutiile... nu sunt deacord dar poate fi sa spunem,eu in aproximativ 30 de mii nu am avut nici o problema cu cutia.... dar am schimbat si filtrul si uleiul cand am luat masina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

omu cere 1000 negociabil.actele pot ramane pe numele proprietarului.stiu ca voi ma credeti vreun copil rasfatat care are ce vrea.dintr-un post mai sus se vede clar.rata si 8 milioane salariu.pt unii 1000 e un nimic eu pt 1000 muncesc un an aproape.daca vreti sa ma ajutati cu un tabel cu codurile cutiilor compatibile intre 5.2 si 5.9 sau sa fac intr-un fel sa gasesc o expllicatie si poate in timp fac banuti sa o repar si pe aia stricata si sa imi scot o parte din banuti pt roti de ex.anvelope si jante intoarse vreo 500 euro daca am calculat eu bine.cu reesapate bineinteles pt ca de la mine din oras mult au reesapate si ii duc cam 2-3 ani in functie de exploatare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Daca colegii te credeau baiat rasfatat sau de bani gata, taceau si te lasau sa-ti "rupi gatu" in afacerea asta! Tocmai pentru ca nu te cred asa, au incercat sa-ti arate realitatea.

 

Pretul este mic, dar consumul? Ca de asigurare/impozit clar nu putem vorbi la 4 litrii (asigurarea la 2,5 peste 1000 ron pe an). Poate doar pentru coclauri, dar cat consuma in off-road, fie si pe gaz?! :f2

 

Nu ma intelege gresit, imi plac masinile americane si motoarele mari (mai ales americane). Dar oricat imi plac, tot sunt nevoit sa-mi pun pofta-n cui. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

la cateva iesiri la munte sau la pescuiala zic eu ca m-as descurca ca pana la urma oricat a-m zice ca strangem tot nu strangem.asigurarea pe numele proprietarului e undeva la 5-600 lei pe jumate de an din cate am inteles + - impozitul nu intra in discutie ca nu se plateste iar itp-ul costa in fuctie de problemele masinii ca asta e romanica pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

stimate coleg :) nu te considera nimeni in nici un fel ,nu e cazul sa suferi acum de mania persecutiei,oamenii scriu si ei aici cand vad topicul sau cand pot ei.

personal iti spun ca intre 5,2 si 5,9 nu e compatibilitate de cutii,cu asta sper ca te-am lamurit.

vrei cutie te uiti doar la 5,2,desi masinile si motoarele "seamana" nu e chiar asa.

mai mult nu am cu ce sa te ajut c anu pot si nu am cu ce,doar cel mult niste motorase de geamuri electrice si niste arcuri noi,si niste becuri ca s egasesc destul de greu,in rest cu parere de rau nu am cu ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

eu nu pot decat sa va multumesc din suflet la toti pentru sfaturile pro si contra acestei masini,sper sa intru in posesia ei cat mai repede si sper din suflet in continuare sa gasesc aici rezolvari la probleme si cine stie poate intr-o zi cu unii dintre voi o sa ma intalnesc pentru achizitionarea de piese sau pur si simplu o intalnire amicala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

de ce descurajati omul :)

oricum idea e ca la masina a carei cutie nu merge sa afli tipul de cutie ce tip de cutie e, dupa care verificat pe masina care merge daca e acelasi tip de cutie,cod...etc

daca sunt aceleasi coduri,rapoarte...etc theoretic se poate

eu am avut zj cu 5,9 motor si avea cutie 46 RE nu se poate pune la ea cutie de 5,2 de exemplu care era alt cod.

 

legat de faptul ca au problem cutiile... nu sunt deacord dar poate fi sa spunem,eu in aproximativ 30 de mii nu am avut nici o problema cu cutia.... dar am schimbat si filtrul si uleiul cand am luat masina :)

 

Eu te cred ca nu ai avut probleme in 30000 km dar am pretentia ca si tu sa ma crezi ca dupa acei 30000 cutia a mai mers vreo 800 km asta insemnand drumul de la Bucuresti pana la Huedin, de la Huedin pana la mine (cand i-am avertizat pe noii proprietari despre posibile nasolii care pot sa apara la cutie ) dupa care s-au dat putin baietii la ea prin Apuseni si a CEDAT TOTAL (cutia)

 

Momentan masina zace .Probabilitatea sa se gasasca cutie de 5.9 zic ca este foarte mica inspre imposibil .

 

...dar ,,baietii"nu au facut credit ca sa-si indeplineasca visul ...

 

Acestea fiind spuse ,am dat si exemple foarte proaspete (mai am si altele) eu cred ca am spus tot .Consider ca am dat un sfat bun .

 

Mai departe faci ,,cum iti spune inima" :grin:

 

Eu ma retrag din discutie : SUCCES

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Alin nu prea inteleg ce ai tu cu mine?

ti se pare ca am pus eu la indoiala ce spui tu?

eu iti spun ce stiu eu legat de o masina pe care eu am cumparat-o de la cineva de aici de pe forum (Lenoy) si pe care am folosit-o zilnic aproape timp de un an si jumatate aproximativ, si pe al carei topic il gasiti aici:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?78414-Grand-ZJ-5-9-limited-uleiuri-consumabile-piese,cu tot ce am schimbat la ea,

cand si eu spun ca la mine nu a facut nimic atata timp cred ca si in ceea ce ma priveste nu prea e placut sa pui la indoiala sau sub vreo umbra de dubiu corectitudinea afirmatiilor mele.

legat de ceea ce spui tu,...eu am mers cu masina in concediu si pe asfalt nu prin alte zone,pentru asa ceva am masini,

nu vreau sa spun nimic da poate tocmai faptul ca s-au dat la masina prin Apuseni a fost motivul pentru care a cedat cutia.

imi pare rau de situatie e neplacuta ,mie imi pare rau de motorul ala ca e o frumusete.

daca vreodata se va dezmembra masina sa ma anunti ca eu vreau motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Eu te cred ca nu ai avut probleme in 30000 km dar am pretentia ca si tu sa ma crezi ca dupa acei 30000 cutia a mai mers vreo 800 km asta insemnand drumul de la Bucuresti pana la Huedin, de la Huedin pana la mine (cand i-am avertizat pe noii proprietari despre posibile nasolii care pot sa apara la cutie ) dupa care s-au dat putin baietii la ea prin Apuseni si a CEDAT TOTAL (cutia)

 

Momentan masina zace .Probabilitatea sa se gasasca cutie de 5.9 zic ca este foarte mica inspre imposibil .

 

...dar ,,baietii"nu au facut credit ca sa-si indeplineasca visul ...

 

Acestea fiind spuse ,am dat si exemple foarte proaspete (mai am si altele) eu cred ca am spus tot .Consider ca am dat un sfat bun .

 

Mai departe faci ,,cum iti spune inima" :grin:

 

Eu ma retrag din discutie : SUCCES

 

:h5

 

Offtopic: Am facut un drum de Bucuresti cu ea si inca cateva de cj....undeva la 3, poate 4 mii da oricum mi-ati luat vorbele din gura!

@karol, stai linistit, nu are nimeni nimic cu tine! Crede-ma! Masina sta pentru ca isi asteapta cutia, noi iubim masina aia! Si Alin o sa o iubeasca! Nu are incotro! Si 2 iesiri am facut cu ea, dupa parerea mea deloc grave! Dar aici e discutabil si cica difera intelegerea cuvantului grav de la om la om....

 

Ontopic: acuma tu sti ce e mai frustrant, sa nu ai o masina dorita sau sa o ai si sa nu te poti da cu ea....pe acurt din 800 de lei salar cu 2 masini, sa mai traiesti si tu, cu tot respectul, dar o sa-ti fie foarte greu! Acea masina despre care vorbeste Karol e la un prieten bun de-al meu, am facut cu ea un drum de Bucuresti de la Cluj dus-intors cu 500 de lei pe gaz....dar instalatia de gaz era profi, ma indoiesc ca ai secventiala pe masina care vrei sa o cumperi, dar la o zi de oras cu semafoare si impresii pe oras stia sa pape de 100 de lei linistit! Eu ma bucur ca iti doresti dar intelege ca eu cu prietenul asta al meu avem 3 de 5,2 si asta de 5,9 din care momentan doar una se misca si toate celelalte au probleme cu cutiile!, am avut si una de 4.0 care a fost ok masina! Si un servis de profil cere peste 1000€ sa repare o astfel de cutie....

Editat de savagex
Subaru justy 1,3 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Karol ,ce as putea sa am cu tine ? Eu vad treaba in felul urmator : oricat de buna a fost masina de la tine ,tot cutia s-a dus dracului .Asta confirma ce sustin eu de mult timp : masinile sunt super O.K. in afara de cutie care este ,,varza" mai devreme sau mai tarziu .

Cum as putea sa incurajez o persoana sa faca o astfel de investitie cand pana si eu am dat-o in bara de cateva ori cu cutiile automate si m-au cam costat ,,experientele" alea - si nu am avut 8000 de lei venit si nici 22 de ani .

 

Sunt aproape sigur ca baiatul care a cumparat masina nici macar nu te-a anuntat ca s-a defectat .Nici nu avea rost .Este constient ca a cumparat o masina folosita care nu se stie cat va functiona normal .

Sa nici nu te gandesti ca cineva s-ar fi gandit vre-o secunda sa te acuze cu ceva .Deja imi pare rau ca am deschis subiectul aici .

 

P.s. Studiez montarea unei cutii TH 400 pe 5.9 :grin:

 

:h5

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

:) ok atunci am interpretat eu gresit si imi asum vina si acceptati scuzele mele,

desigur scuze si pentru initiatorul topicului ca il tot poluam cu alte discutii.

legat de adaptarea de th 400 nu stiu ce sa spun dar stiu ca sa adaptat foarte simplu cutie de manuala,parca de durango sau ceva truck american defapt respectivul a pus motorul de ZJ de 5,9 pe acel truck,nu mai gasesc pe net ca am vazut chiar si un filmulet,si eu chiar vorbise-m cu un prieten din Detroit sa imi gaseasca si mie una,mi-a gasit da ma costa tranportul 1200 de dolari far apiesa care costa 350 de dolari,la momentul respectiv am spus ca nu merita,

piesa era refurbish si venea cu facturi,vama,garantii si alte hartii de tot felul,plus ca era container atipic si greu si costa nu stiu cat in plus la tnt.

o magarie,caut oricum informatia pe net si daca o gasesc postez.

apropo de 5,9 stiu ca Tomita avea unul de vanzare sau la dezmembrat,ca vroiam eu ventilatorul electric si mi-a spus ca a plecat cu motor cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

:) ok atunci am interpretat eu gresit si imi asum vina si acceptati scuzele mele,

desigur scuze si pentru initiatorul topicului ca il tot poluam cu alte discutii.

legat de adaptarea de th 400 nu stiu ce sa spun dar stiu ca sa adaptat foarte simplu cutie de manuala,parca de durango sau ceva truck american defapt respectivul a pus motorul de ZJ de 5,9 pe acel truck,nu mai gasesc pe net ca am vazut chiar si un filmulet,si eu chiar vorbise-m cu un prieten din Detroit sa imi gaseasca si mie una,mi-a gasit da ma costa tranportul 1200 de dolari far apiesa care costa 350 de dolari,la momentul respectiv am spus ca nu merita,

piesa era refurbish si venea cu facturi,vama,garantii si alte hartii de tot felul,plus ca era container atipic si greu si costa nu stiu cat in plus la tnt.

o magarie,caut oricum informatia pe net si daca o gasesc postez.

apropo de 5,9 stiu ca Tomita avea unul de vanzare sau la dezmembrat,ca vroiam eu ventilatorul electric si mi-a spus ca a plecat cu motor cu tot.

 

Este in studiu si varianta manuala cu cutia AX15

 

Cunosc povestea masinii din Baia Mare :wink:

 

:h5

 

P.S. Dupa ce ne asiguram ca noul nostru coleg a inteles mesajul nostru o sa facem ,,curatenie"

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Schimbare cutie viteze G C v8

 

Salutare

Cutia de viteze de pe modelul 5.2 din 1995 nu potriveste pe modelul 5.2 din 1997 .

Cutia fabricata in 1997 e mai scurta ,poti improviza lungirea cardanelor dar nu potrivesc mufele electrice de pe cutie .si instalatia electrica e diferita .eu am incercat nu mi-a reusit

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare