Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee


patroler

Postări Recomandate

Ce amortizore folositi voi?Ce recomandati pentru lift +5 cm? Country Rough sau Iron Man????? Vreau ceva moale!Astept raspunsurile voastre!Merci!!!!!!
Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Suspenisa iron man completa, nu-i moale deloc,chiar deloc. ofera insa conditii bune la tinuta de drum si negocierea curbelor.

Cealalta nu cunosc nu avui ocazia...

Amortizoare Skijacker Hidro 8000 cu arcuri originale +1 inch am pe masina - moi si simpatice, cam moi pentru sportivitati dar perfecte pentru daily use. amortizoarele cele pentru +2 inch dar fara arcuri...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Alte pareri in leg.cu amortizoare pt.inaltare de 2 inch?Am nevoie de un set de amortizoare care sa nu fie prea tare prea rigid,dar sa fie si fiabil.Ar fi destul de urgent sa primesc un raspuns sau eventual de unde sa iau.

Merci!!!:cl

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

eu am IronMan...nu sunt asa de rigide cum spune lumea

masina sta mult mai bine pe drum...iar efectul de barca a disparut...chitul dupa folosire intensa on si offroad arata si functioneaza impecabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

eu am IronMan...nu sunt asa de rigide cum spune lumea

masina sta mult mai bine pe drum...iar efectul de barca a disparut...chitul dupa folosire intensa on si offroad arata si functioneaza impecabil

 

Merci pentru raspuns Marius!

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

si eu am Ironman... imediat dupa schimbarea de pe amortizoarele stoc, mi s-au parut dure. Acum insa , nu le-as mai schimba, masina are alt comportament on road, mai ales la viteze mari. Si nici in off nu se fac de ras, deloc... Iar masina s-a inalatat cam cu 9 cm (erau cam obosite arcurile originale).

Bafta la alegere!

Editat de SorinD

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

si eu am Ironman... imediat dupa schimbarea de pe amortizoarele stoc, mi s-au parut dure. Acum insa , nu le-as mai schimba, masina are alt comportament on road, mai ales la viteze mari. Si nici in off nu se fac de ras, deloc... Iar masina s-a inalatat cam cu 9 cm (erau cam obosite arcurile originale).

Bafta la alegere!

 

Merci Sorin!

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Ca sa nu mai deschid alt topic, mai ales ca ideea este aceeasi.

Cum sunt in tatonari, legate de ce tip amortizoare sa imi montez si nu prea mai vreau sa fac teste pe banii mei, va mai consult.

Cele vechi, mai dure, dupa coduri sunt MOPAR, dar au o uzura pe o anumita portiune.

Pentru o utilizare 90% onroad si sa (mai) dispara efectul de barca ce sa aleg?

MOPAR vs hydro vs nitro vs ... ?

Mi-as pemite acum niste RC nitro shocks N20 +2"...cum sunt?

Si nu ultimele...Bilstein?

Editat de alex_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Acum 3 saptamani am schimbat amortizoarele spate (cel de pe stanga spate era spart si era zgomotos la gropi). Cele originale au rezistat 15 ani.

 

Am cumparat echivalentul lor, SACHS ( 42 dolari bucata).

 

Dupa schimbarea lor nu am simtit nici o diferenta intre cele originale si cele noi puse pe masina.

 

http://i242.photobucket.com/albums/ff196/octaviannus/IMG_1626%202_zpscssy2iqq.jpg

 

http://i242.photobucket.com/albums/ff196/octaviannus/IMG_1624%201_zpsya8bxl0y.jpg

 

http://i242.photobucket.com/albums/ff196/octaviannus/IMG_1958%203_zpsdwtujnpm.jpg

 

http://i242.photobucket.com/albums/ff196/octaviannus/IMG_1957%204_zpsstgps4rl.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Salut, nu doar amortizoarele ...

Arcurile sunt lesinate dupa 15 ani....daca schimbi in varianta asta, faci treaba, daca nu, exact postul de mai sus....

 

Si la WJ cu +2inch sau fara, on road este acelasi comportament.Originalele -amortizoarele vin cu +2 din fabrica,de aia toti fac ridicarea saracului cu distantiere,ca merge cu arcul lungit cu mizeria aia de inaltator si amortizorul original....

 

Daca vrei schimbari de comportament- OME, Iron Man, si urmatorii lowcost ...exact in ordinea asta,ca buget si raspuns la nevoi.....

 

primii sunt net superiori on si off road....restul sunt doar de show sau daca vrei ceva suuuper maresti buget si investitie bine de tot la modul x2 sau x3.....(nu merita ca nu tine rabla)

 

Sfatul meu, icearca cu Ome sau iron, vezi unde te incadrezi....eu am skyjacker si arcuri mai mari,dar comparind cu astia sunt niste glume - ok pe strada si slabut in teren.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

slabut in teren.

 

Nu imi e clar , cu ce influenteaza in teren ( padure, rock ) un amortizor ?

Eu in teren ii vad rolul doar sa nu cada puntea la flexare ( limitarea cursei maxime )

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Nu imi e clar , cu ce influenteaza in teren ( padure, rock ) un amortizor ?

Eu in teren ii vad rolul doar sa nu cada puntea la flexare ( limitarea cursei maxime )

 

 

Poti sa crezi ca un amortizor bun te ajuta inclusiv la aderenta ?

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Poti sa crezi ca un amortizor bun te ajuta inclusiv la aderenta ?

 

:h5

 

Domul Dan, cu tot respectul, dati-mi voie sa spun o poveste, lasand de-o parte ca Alin stie foarte bine ce stie si confirma prin postul de mai sus cam acelasi lucru....

 

Pe pielea proprie 3 amici, 3 masini

-patrol 260 echipat Koni ~1 an de folosinta-cele cat sticla de bere de 2,5l:))),pentru premianti,pretul cat masina :)))

-un Y60 cu OME Nitro ,chit nou,noutz mandrete maxima :)) la mine

-Mitsu 3,5 benzinar cu amortizoare KYB standard ca-s cele mai bune......

Pe autostrada pana la Fetesti-mistu mai ca nu ne-a depasit de 50 ori..inainte, inapoi,cu 90 cu 140,cu ce vrei tu....eu constant 90-100, 260...tarat bine la 85-90 ca atat se cerea de la el....

dupa 120 km astia,razbunarea.

 

30-40 km /h drum de tara/camp ,20 km parcursi din 40km totali.....dupa 15 minute mitsu dansa cu amortizarele fierte....cat pe aci sa iasa de pe dig, calde de mergeau sa faci o omleta pe ele....

Y60 erau calde si se simteau ca nu mai fac ce faceau cu 15 minute inainte pe asfalt, Koni ne astepta la 2 km in fata....erau reci si se enervase proprietarul ca acum ne este frica de un dig de 6-7 m inaltime si lat de un drum cu gropi si piatra si ca nici cu 20-30 km pe ora nu putem, ca pana cum pe autostrada eram eroi....

 

Amortizorul conteaza enorm in ecuatie....pentru asfalt am spus,merge orice ce-i in parametri....cand vrei ceva mai mult,dai banii ,strangi din dinti dar stai in fata.....

  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Exact așa am pățit si eu...dimineața(pe răcoare), câțiva km erau ok. La ora 16 nu statea pe strada, sau după un drum mai lung. La un moment dat m-am gândit să vând masina. Dusterul sta(tea) mai bine. Ok, este mai ușor, suspensie independenta, etc. Primul gând a fost la Ironman - 100 euro. Setul 400 - nu merita fierul. Am montat încă 2 pe spate - cele vechi...era cam saltareata, dar nu se mai înclina deloc. Nu asta vroiam.

Am comandat la un magazin din Ploiești, Rancho, doar pe fata. Sa le vad si sa îmi fac o părere. Nu îmi plac le dăm retur...sunt pe mașină. Fata de kyb-urile vechi un plus 80%. Spatele se simte că nu este ce trebuie, dar urmează. Viteza de deplasare este mai mare, denivelările sunt amortizate mai bine, in curbe nu se mai înclină așa mult si se controlează mult mai bine. Mi-ar fi plăcut Ironman...sa fi testat macar.

Editat de alex_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

vezi tu, de aia recomand chitul.

Arcurile ajuta mult sa nu mai footi amortizorul pana la incalzire...

orice ai incerca va fi un compromis.....

pana acum, din 3-4 incercari, bani, timp, mecanic dadeai banii pe un chit.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Stiu ce zici, ca sa ma exprim asa. M-am gandit initial, sa cumpar prima data 2 amortizoare, inca 2, arcuri, etc. Mergeam pe Ironman, binenteles - 800 euro +/-.

Deocamdata sunt destul de multumit. Sunt cu aproximativ 9 mm mai mari in diametru decat KYB si vreo 4-5 mm decat Mopar.

Maine ajung si cele de spate - reglabile. Chiar sunt curios cum sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Amortizoare WJ Jeep Grand Cherokee

 

Am si uitat de ele. Dacă nu mă înșel, cu mașina plină le-am setat pe 5 si chiar a fost ok. Acum sunt pe 3. Am mers pe un drum nasol si clar este o îmbunătățire, dar nu prea am fost atent, mai ales cu ultimele evenimente. O să încerc diverse setări si postez.

Editat de alex_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare