Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Solicit pareri despre GC 2.7 CRD


matteo_tgv

Postări Recomandate

Va salut colegilor,

 

am condus in urma cu cativa ani un GC de 2002-2004 (aprox.) cu motorul 2.7 CRD pe el. L-am avut pe mana un week-end intreg (iarna) si am mers cu el pe asfalt dar si pe drum forestier inzapezit. Mi-au ramas la suflet comportamentul motorului, eficienta sistemelor de tractiune (cred ca avea ceva gen traction control pentru ca am iesit cu el din niste chestii din care Discovery-ul pe care il aveam atunci nu avea nici o sansa sa iasa), confortul si senzatia placuta de condus.

 

Acum am un Grand Vitara de 2001 1.6 16V in 3 usi si am situatii in care simt nevoia de mai mult spatiu. Nu ma despart de GV, are unele capitole la care o consider imbatabila, dar cred ca este timpul sa mai iau, pe langa GV, si o masina mai spatioasa. Asa ca ma gandesc la un GC 2.7 CRD generatia 2002-2004.

 

Am rugamintea ca cei ce poseda acest model, cu aceasta motorizare, sa-mi spuna si mie niste pareri sincere. Ce m-a cam frapat pe mine in sectiunea de GC este faptul ca peste 90% din topic-uri se refera la necazuri tehnice. Parca in sectiunile altor modele nu sunt atatea topicuri cu prapastii...

 

Ma intereseaza cum sta la consum (mie mi-a scos cam 11 pe asfalt, ce-i drept calcat cu pofta), la fiabilitate, usurinta gasirii si/sau potrivirii de piese, costuri de intretinere si probleme specifice. Altele?

 

Multumesc inca de pe acum colegilor care ma vor ajuta cu informatiile cerute si nu numai.

 

Bafta,

Matteo

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Si pe mine ma intereseaza exact aceiasi masina. Am citit topicurile cu GC dar parca, pe langa acele O-ringuri si garnituri,as dori sa mai vad ce probleme frecvente au mai fost....daca au mai fost.

Respecte dragilor! :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Salutare,

am de trei ani fieratania, o folosesc zilnic. Nemultumirea mea e legata doar de dificultatea gasirii pieselor (codurile pieselor care in programele de cautare dau ca rezultat piese ale altor marci de masini, o data identificate le gasesti doar pe original, costuri mari si timpi lungi de livrare) si, mai ales, a mecanicilor (ne)priceputi la aceasta marca.

Ca si consum, fac in oras intre 11 si 13 litri / 100 km, afara in jur de 9 . Calcata insa.

Trebuie sa recunosc ca nu m-a lasat (inca) niciodata in drum, iar problemele adevarate le poti avea doar de la cutia automata, insa cred ca tot din cauza lipsei mecanicilor priceputi...

Una peste alta, ofera satisfactii la volan :grin:

 

Bafta!

 

LE:

Exemplu de ultim moment: de doua zile se aprinde cu intermitenta becul de la airbag, in bord. De vina e celebrul clock spring, contactul cu arc din butucul volanului... Fug la unix-autodata-ad garage, imi gasesc cu greu piesa (doar cu serie sasiu !), raspunsul cam la fel de la toti 3: livrare in 10 zile, insa trebuie sa cumpar tot ansamblul electric de sub volan, cu manetele aferente... 1.200 ron :uameni

Ma uit pe net, vad ca in state o problema de genul acesta se rezolva cu un kit de reparatie ce costa maxim 60 de dolari...

Editat de SorinD

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Nici legat de piese nu e asa o problema. Spre exemplu am gasit in tara inclusiv piese pentru electromotor...

Tot ce tine de motor si piese pe langa motor se gaseste cu cod de Mercedes. Am pus o lista mare in topicul cu 2.7 CRD.

Pentru maruntisuri electrice si mecanice sunt o gramada de tutoriale pe forumurile americane.

 

Piesele care se gasesc in state...se pot aduce din state fara nici o problema.

 

Eu ma dau cu al meu din Octombrie anul trecut, am facut doar 18.000 km si imi place din ce in ce mai mult. Am reusit consum de 8.1 extern, maine incerc sa imi bat recordul :ha:

 

EDIT: Clockspring nou, $142.48, timp de livrare 7 zile

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

o am de > 3 ani, proaspat intors din concediu, 1400km, a consumat 8,5. 100-130km/h cu clima non stop.

Investit in perioada de la achizitie cam 10-15 mii lei in masina.dar gume, jante,bucsi,amortizoare,schimburi diverse contorizat tot-tot. Clar nu-i o masina apa-paie si bataie.

Si nici o masina de cumparat ce pica ieftin doar sa o ai.Trebuie ceva atentie sau cunstinte despre model si intretinerea devine facila si ieftina.

Un schimb de ulei cu filtre 300 lei....chestii premium,nu mizerii.... ulei cutie 1000 lei reprezentanta sau 60E in regie proprie....

 

O masina a extremelor.....

 

Modelele cu Quadradrive au LSD mecanic fata spate,fara electronica si sunt geniale-sunt foarte foarte ok pentru un offroad mediu sau pentru iarna.....dar si LSD-ul ala are nevoie de ulei special si nici un mecanic nu stie exact ce fel de....

 

Masinile necesita un posesor pasionat si preceput .daca exista, totul se rezolva ieftin si satisfacator.

 

PS: Ma gindesc sa o vind, as trece la Toyota.... ma gindesc de un an ....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

.........

PS: Ma gindesc sa o vind, as trece la Toyota.... ma gindesc de un an ....

 

Buna ideea !

 

Vezi la vanzari ca scos-o pe a lui Kherim !

Si ai grija ca ii da tarcoale si nen-tu Suzuker ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Multumesc tuturor pt informatii!

 

Care modele au LSD-uri in grupuri? Cum le recunosc? Ani, versiuni?

 

Adica modelele cu Quadradrive ne intereseaza...ca sa fim mai exacti.

Cum ne dam seama care sunt cu si care sunt fara Quadradrive?

Mai jos aveti si un filmulet fain cu acest sistem. :h5

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Modelele cu dotarea respectiva au in spate,pe haion, un mic abtipild pe acare scrie ce va intereseaza.

faptul ca scrie asta inseamna ca a avut optiunea, nu si ca-i functionala si intretinuta, deci verificati la cumparare.

La modelul Limited ,care este cel mai comun la noi ,este optiune standard.

La modelul Laredo nu exista,din ce imi aduc aminte.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Buna ideea !

 

Vezi la vanzari ca scos-o pe a lui Kherim !

Si ai grija ca ii da tarcoale si nen-tu Suzuker ! :wink:

 

 

1. poluam topicul oftopic - voi incerca sa-i dau un aer de sfat pt cei ce vor sa-si ia asa Grand WJ.

2. sa fie sanatosi ambii, eu vreau un LC 105 sau macar un 100/120 totul in ordinea asta .... tractoare am avut, multumesc, prefer clima automata si binefacerile masinilor moderne mai proaste si nefiabile.....

3. ideea asta o vad confirmata din nou >> am vazut topicul cu Africa 2015....si masinile ce au fost la tura din desert.deci se pare ca mai sunt si altii ce-mi confirma parerea.

 

ca on topic= masina asta in mintile ei, este cea mai la indemana -intre 4000 si 6000 E, ofera niste conditii extraordinare de confort,niste optiuni ce se regasesc pe masini duble ca pret , un motor si o cutie de Mercedes cu 163 CP care se simt super, cand inca mai era Mercedes in 2000 ,deci si piese si mecanici priceputi daca stii unde sa mergi cu ea.

 

Restul vine din pasiune.

la Toy 120 am vazut consum de 12% cind eu aveam 9% in aceleasi conditii......la fel si la 78,merge sub 10% ? - nu cred....cu copii la mare la 35 C fara AC? iar nu cred....m-ar omora nevasta.

iarasi la 120- reprize lesinate in depasiri unde eu fluieram ca nu am sasiu si 2500kg plin ci doar 1800kg....dar se aseza 120-ul super frumos la drum.Muuult mai frumos decat puntile mele fixe.la fel si in curbe.....dar la pret dublu si alte dezavantaje.

si un set de injectoare originale la un pret urias ....comparativ cu injectoarele mele de Sprinter de 100E/buc.....

ma mai gandesc dar un 105 este 15000E....deci Jeep-ul merita.

 

Asta-i parerea MEA pt ce am eu nevoie si ce-mi place sa fac.

Alternativa ar fi un Jimny si un BMW seria 3 sau un A4 peste 2010 si ambele break.....dar si aici cumulul depaseste suma alocata....

:grin::grin::grin:

:ha::ha::ha::ha:

 

Acum poate inteleg colegii de ce GC. Si nu ,nu sunt nebun, doar realist si cu un buget de om mediu.

Daca nu ar fi componenta buget si implicit timp atunci ar fi LC 105 si acum as fi departe- am ramas cu inima la citeva oaze prin Maroc-Tunisia si la un sat ce se cheama Sidi-Bou-Said

 

PS- acum exista a treia rabla -un logan cu un consum nesimtit de 5% in Bucuresti cu AC, sa nu mai plimb Jeep-ul cu 12% zilnic....

Editat de RZV
  • Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

 

ca on topic= masina asta in mintile ei, este cea mai la indemana -intre 4000 si 6000 E, ofera niste conditii extraordinare de confort,niste optiuni ce se regasesc pe masini duble ca pret , un motor si o cutie de Mercedes cu 163 CP care se simt super, cand inca mai era Mercedes in 2000 ,deci si piese si mecanici priceputi daca stii unde sa mergi cu ea.

 

Cam asta e si concluzia mea. Pretul e derizoriu pentru dotari, motorul si cutia au palmaresul lor.

Iar pentru maruntisuri, daca scrie Mercedes pe ele am constatat ca de prea multe ori se traduce prin "ieftin la reprezentanta".

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Si la mine este in lista de dorinte, raport pret-dotari super, nu prea gasesti asemenea dotari pe alte masini la 5000-7000 euroi.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Am avut una luata de noua intre 2004-2006:

Plusuri:

-confort in locurile din fata

-comportament excelent pe forestiere si off road usor datorita suspensiilor lungi si confortabile

 

 

Minusuri:

-pluteste ca o "barca" pe asfalt , se balangane in curbe

-climatizare idioata- iarna frig in masina, ingheti in locurile din spate ..

-sunet motor ca de tractor

-frane subdimensionate / mai tot timpul tr schimbate ba placutele, ba discurile

-bancheta doar pt copii mici

-masina tipic americana: se poate strica oricand orice ...

 

O un produs specific industriei auto americane, ramasa mult in urma fata de cea europeana sau japoneza ..

Masina ideala daca esti microbist si-ti place sa umbli la service-uri si sa surubaresti in spatele blocului sau in curte .. daca nu: Toyota !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Dupa o lunga discutie avuta mai devreme cu un fost angajat al reprezentantei Mercedes Oradea, concluziile (din punctul lui de vedere au fost urmatoarele):

 

2,7 CRD

- cel mai fiabil motor diesel al celor de la Mercedes (eu cred ca dupa cel de 2,2 care a fost vandut in mult mai multe unitati si pe mai multe masini)

- consum mixt dupa o medie reala de la clientii cu Jeep WJ sau WG intre 11-13 l /100 km, el personal avea 12 l/100 km

- fara probleme in timp desi avea cuplu mare care mai crea probleme cardanelor de pe Mercedesurile Sprinter

- ideal daca vrei consum si esti cumpatat in depasiri

 

3.0 CRD

 

- un motor bun la care se simt cei 218 cp si care nu te lasa in depasiri

- consum mai maricel aprox o medie de 15-16 l / 100 km (mers decent cu 60% oras si 40 % extern)...destul de mult comparativ cu 3.0 diesel de la BMW (pt acelasi mers decent cu 60% oras si 40 % extern)

- ideal pt cei ce cauta placerea condusului

 

Respecte dragilor! :c1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Revin cu date despre consum...

700km cu 57L, extern, nationale de Ungaria si Romania.

8,14 litri/100 km ? Fain consum dar cred ca si viteza nu a sarit de 100 cu o medie de 80-90 km/h. :)

Cand mai trec pe la Cluj, as vrea sa-ti vad utilajul.

Astept un PM cu nr de tel daca esti de acord.

Multumesc! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

8,14 litri/100 km ? Fain consum dar cred ca si viteza nu a sarit de 100 cu o medie de 80-90 km/h. :)

Cand mai trec pe la Cluj, as vrea sa-ti vad utilajul.

Astept un PM cu nr de tel daca esti de acord.

Multumesc! ;)

 

 

Omul a spus nationale , nu autostrada......deci nu prea avea cum sa sara 100, legal vorbind.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

8,14 litri/100 km ? Fain consum dar cred ca si viteza nu a sarit de 100 cu o medie de 80-90 km/h. :)

Cand mai trec pe la Cluj, as vrea sa-ti vad utilajul.

Astept un PM cu nr de tel daca esti de acord.

Multumesc! ;)

 

În regim de mers contant fixez turația la 2000rpm și așa merg, indiferent ca e autostrada sau drum național.

În depășiri merg cât de repede posibil. Tot în drumul de care am scris mai sus, pe traseul Cluj-Oradea am consumat puțin sub 12 L în 150km.

Posibil să ajute eliminarea EGR. Am flanșe de 45 mm, care sigur încurca la consum, din cauza aerodinamicii.

 

Numărul meu e 0743243707. Mașina e modestă ca aspect să fiu sincer :ha:

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Dar de ce nu incerci o.varianta pe benzina? Eu am V8 cu gpl si la consum iese mai putin decat dieselul la mers similar. Mai alea de cand e 2.3 lei gpl, merge urban la consum mai mic decat 2.7 crd. Si performante e mult peste . Pe.asfalt vorbesc, la offroad nu stiu pt ca nu l-am probat.

Chiar ma uitam azi ce poti gasi cu 6-8 mii de euro similar.. si sincer sa fiu nu prea ai ce. Confort,dotari, motor.. acum serios, depinde mult si de cum au fost tratate in prealabil. Dar eu de exemplu piese la 4.7 am gasit chiar si Mopar. Eu zic ca merita masina pt cei care doresc confort si o folosesc asfalt/zapada.

Pt colegul care zicea ca e barca, eu i-am pus distantiere

de 5 si e alta viata. Evident ca nu se compara cu x5 si Ml din anii similari la stabilitate insa ca pret e the deal breaker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

https://www.youtube.com/watch?v=FkI44DrQvpg

 

Ce face si cum face Quadradrive.....

Nici un open diff nu trece pe acolo fara ajutor.

Minusul vine cand pui gume mari si cramponate- este destul de firav si degraba rupacios daca nu-ti stii sa dozezi CP si talpa...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Dar de ce nu incerci o.varianta pe benzina? Eu am V8 cu gpl si la consum iese mai putin decat dieselul la mers similar. Mai alea de cand e 2.3 lei gpl, merge urban la consum mai mic decat 2.7 crd. Si performante e mult peste . Pe.asfalt vorbesc, la offroad nu stiu pt ca nu l-am probat.

Chiar ma uitam azi ce poti gasi cu 6-8 mii de euro similar.. si sincer sa fiu nu prea ai ce. Confort,dotari, motor.. acum serios, depinde mult si de cum au fost tratate in prealabil. Dar eu de exemplu piese la 4.7 am gasit chiar si Mopar. Eu zic ca merita masina pt cei care doresc confort si o folosesc asfalt/zapada.

Pt colegul care zicea ca e barca, eu i-am pus distantiere

de 5 si e alta viata. Evident ca nu se compara cu x5 si Ml din anii similari la stabilitate insa ca pret e the deal breaker.

Cosmin, cat platesti impozit anual?

Sau e trecuta autoutilitara? Daca DA, atunci cam cat e pe an?

Multumesc frumos pt raspunsuri! :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Salut. Cand o aveam pe Ro era cca 70 mil impozit motiv pt care am trecut-o pe Bg.

Eu unul nu vad avantajul ca o faci autoutilitara, cu costuri evident. Asta pt ca la autoutilitara este vinieta mai scumpa si Rca-ul la fel, practic ce scutesti la impozit, dai pe Rca si vinieta. Asa la vecini, costa 230 euro pe an tot. Si am circulat si in Europa fara nicio problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Solicit pareri despre GC 2.7 CRD

 

Daca e utilitara N1 cu 4 locuri in acte, pot fi probleme la autentificare sau ITP in caz ca nu mai are grilajul despartitor dintre zona pasageri si portbagaj?

Am observat ca unele au acel grilaj ceea ce e OK insa unele nu (mai ales daca sunt deja inmatriculate, probabil proprietarul l-a scos ca "dadea" urat).

 

Impozitul la 2.7 e undeva la 2000 - 2300 ron. Daca e utilitara cred ca Vinieta si RCA sunt mai scumpe, impozitul fiind undeva la 400 ron. De asemenea tb ITP anual. Dar chiar si asa probabil ajungi la jumatatea impozitului de 2.7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare