Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie Grand Cherokee WJ

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Sfat achizitie Grand Cherokee WJ

Uite aici ceva care sa te ajute:

http://www.wjjeeps.com/tcases.htm

Comentariu

Cele cu Quadra Drive au sigla pe consola centrala, langa schimbator, si au sigla in spate, pe haion.
      Limited si Overland au venit cu Quadra Drive standard.

Am mai tot discutat legat de probleme si lucruri de urmarit.
      La achizitie (pe langa verificari obisnuite, si care imi vin in minte acum):

1. Verifica cum schimba cutia de viteze: la rece si cald, la sarcina mica si mare. Atentie deosebita la schimbarea 2-3 (daca patineaza aici, o face tot timpul), la schimbarea 3-4 (aici poate patina la cald). Atentie la sarcina mica pe la 30-40-50 km/h (aici se manifesta probleme cu solenoidul convertizorului, fluctueaza turatia usor, piesa costa sub 250 de lei OEM). Atentie la zgomote la frana de motor si la socuri la schimbari. Alte scurgeri si probleme sunt rezolvabile cu buget modest.

2. Verifica vizual puntea fata: capete de bara, capete de planetara, unghi de cadere la rotile fata.

3. Asculta motorul si la rece si la cald, common-rail-urile scapa compresie pe la saibele injectoarelor. De preferat sa dai jos capacul d epe motor sa vezi daca nu s-a acumulat jeg de la injectoare care scapa.
      '02 WG CRD - EGR delete
      '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Daca informatia de acum era disponibila in urma cu 3 ani, cand am achizitionat eu GC-ul...tot o cumparam.
        S-a scris destul de mult, cu bune si rele si se va mai scrie. Daca este cat de cat in mintile ei, merita. Bucsi, rulmenti, uleiuri, etc. oricum le vei schimba!
        Poate daca gasesti una ca a lui Razvan, altfel nu cred. Oricum, ce se strica te anunta cu ceva timp inainte.
        Bafta la achizitie.
        Pe langa ce a scris ssrli, scurgeri la servodirectie(boala lor), sa verifici culoarea uleiului de la cutie, erorile din bord(pus contactul de 3 ori)...
        Ultima editare de alex_man; 04.mai.2016, 09:00.

Comentariu

Multumesc frumos pentru sfaturi...
          Chiar foarte utile

Comentariu

Postat în original de Florin_2016 Vezi post
            Va multumesc pentru sarcasmul aratat...
            1. Nu doresc sa schimb Daihatsu 1/1 cu Jeep -in atentia domnului morariugeorge19
            2. Nu inteleg de ce v-ati aprins asa tare referitor la discutia deschisa de mine. Sunt nou in "domeniu", momentan am cv micut pt a invata(Feroza) ....despre voi(cei cu sarcasmul) sunt sigur ca v-ati nascut deja invatati si nu a fost nevoie sa intrebati(aici poate moderatorul ma si da afara-asa e la noi). Avand in vedere ca era un topic deschis exact pt asa ceva(sfaturi achizitionare) si o persoana postase un link cu o masina si niciun raspuns despre... am considerat ca si nou venit sa imi exprim "dorintele" cu referire la acest gen de masina si sa citesc parerile voastre... multumesc celor care au inteles si celor care nu au inteles.
            In vederea domnului alin-jeep : "Sarcasmul e pentru dezvoltare personala ce e masturbarea pentru sex"
            3. Daca am deranjat cu topicul deschis va rog domnilor admini sa ma excludeti, nu aveti nevoie de necunoscatori ca mine pe acest forum/site. Am sa gasesc insipiratie in alte parti.

Ti-am cerut prea mult sa citesti ? Am facut-o cu rautate, crezi ? Acuma ca ai totul ,,mura-n gura" esti satisfacut ?

Crezi ca daca tot la doua zile se repeta aceeasi intrebare va fi O.K. ?
            Daca o sa ramai mai mult timp pe acest forum( si asta depinde doar de tine ) o sa observi cat de deranjant este ce ai facut tu .
            Daca ai fi citit cat de putin ai fi observat ca este deschisa discutie despre acest tip de masina si este pusa sus ca sa se vada (de catre cine doreste sa vada )

Cat despre treaba cu ,,masturbarea" -iti doresc succes poate asa o sa te domolesti

Ultima editare de alin-jeep; 04.mai.2016, 15:55.

Comentariu

Alin - Jeep, nu vreau sa intru intr-o disputa verbala cu tine sau cu altcineva..se pare ca ai inteles gresit faza cu "masturbarea"...
              Nu am intrat/accesat acest forum pentru a creea vreo disputa si nu doresc a deraia de la subiectul principal.(discutia despre masini)
              Am intrebat...am primit rasunsuri(le multumesc celor care au facut-o) .... si cam atat....!
              O zi buna va urez tuturor!

Comentariu

Si peste 2 zile vine altcineva cu aceleasi intrebari
                '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Postat în original de ssrli Vezi post
                  Si peste 2 zile vine altcineva cu aceleasi intrebari
                  Pai pentru ca este mult mai simplu sa tastezi 3 cuvinte decat sa citesti sute de pagini cum am facut eu dupa ce am luat wj ul meu. Asa e romanul, e mai comod, iar asta de vede in toate domeniile. :)))
                  On topic, am schimbat caseta de directie sapt trecuta deoarece curgea ireparabil. A fost 22 milioane plus manopera. Si a decedat si macaraua dreapta fata.
                  Masinile astea nu te lasa sa te plictisesti :)) de aia le iubim.
                  Tot caut un wj overland v8 ho de juma de an si numai rable sunt la vanzare. Observ ca dieselurile se gasesc.
                  Ps: radeti voi de Daihatsu, dar a fost mult mai fiabil decat wj ul in cazul meu. Nu e o masina rea deloc, evident ca nu pot fi comparate, insa face toti banii. In afara de un joc la semicaseta are totul original pe el si e din 1993. :))) si am facut vreo 60 mii cu el de cand il am de 5 ani.
                  Ultima editare de dcosmin; 05.mai.2016, 09:04.

Comentariu

Postat în original de dcosmin Vezi post
                    Pai pentru ca este mult mai simplu sa tastezi 3 cuvinte decat sa citesti sute de pagini cum am facut eu dupa ce am luat wj ul meu. Asa e romanul, e mai comod, iar asta de vede in toate domeniile. :)))
                    On topic, am schimbat caseta de directie sapt trecuta deoarece curgea ireparabil. A fost 22 milioane plus manopera. Si a decedat si macaraua dreapta fata.
                    Masinile astea nu te lasa sa te plictisesti :)) de aia le iubim.
                    Tot caut un wj overland v8 ho de juma de an si numai rable sunt la vanzare. Observ ca dieselurile se gasesc.
                    Ps: radeti voi de Daihatsu, dar a fost mult mai fiabil decat wj ul in cazul meu. Nu e o masina rea deloc, evident ca nu pot fi comparate, insa face toti banii. In afara de un joc la semicaseta are totul original pe el si e din 1993. :))) si am facut vreo 60 mii cu el de cand il am de 5 ani.
                    Stai linistit ca nici noi nu suntem scutiti de probleme
                    Dau sa montez bara stabilizatoare, surpriza, bucsile sunt prea mici. O pun cea veche la loc, dupa un drum de 100km, supriza, a iesit bucsa din una din bielete.
                    '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

După 2 zile de încercări acasă și încă 2 service-uri în cea de-a treia, nu am reușit să scot Pitman arm-ul. Am ajuns la Robert si cred ca se va rezolva.

Comentariu

Postat în original de alex_man Vezi post
                        După 2 zile de încercări acasă și încă 2 service-uri în cea de-a treia, nu am reușit să scot Pitman arm-ul. Am ajuns la Robert si cred ca se va rezolva.
                        Ciocanul lui Cobra este cel mai mare mester.....
                        Este un fel de rasu-plansu. Daca nu esti prin preajma se aplica zicerea -ce nu stii nu te supara....si treaba rezolvata.
                        Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                        Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Pai da...ieri l-a si gâdilat un pic, dar nu a cedat.
                          Încă câteva posturi și nu mai achiziționează nimeni Jeep.
                          Ultima editare de alex_man; 05.mai.2016, 10:36.

Comentariu

Postat în original de alex_man Vezi post
                            Pai da...ieri l-a si gâdilat un pic, dar nu a cedat.
                            Încă câteva posturi și nu mai achiziționează nimeni Jeep.
                            No problem, o sa scada pretul si o sa ne luam noi mai multe

Comentariu

Eu deja sunt in mari dubii după ce am mai bântuit forumul

Comentariu

Iar postarea cu schimbul eu nu am văzut-o ca pe o răutate ci mai mult o realitate.. Poate am înțeles si eu greșit ce a spus colegul

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection