Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

De la Patroale la Grand :)

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• De la Patroale la Grand :)

Salut din nou :).. abea ce am postat cu noua achizitie de Y61 lung pe langa Y60-ul scurt, destinul asa a facut ca am intrat in posesia unui Grand Cherokee din 2004 2.7 CRD.
    Quadra drive, piele, changer, pilot, comenzi volan, LSD fata - spate, Gume Hankook A/T.

Asadar problema si intreabrea sta in felul urmator:). Conduc un Y60 scurt de 3-4 ani dar la ture e cam incomod.

Initial am cumpart 61 le lung sa il fac de ture(e in lucru). E un fier foarte greu, dar stiu ca nu ma lasa.
    Grandu fuge foarte bine, imi palce confortul, cutia tot.... acuma nu stiu ce gume as putea pune sa nu sparg puntile, adica sa fie decente, sa nu sara consumu tare, si cat sa il inalt in limita bunului simt, sa nu uzez cardanele.

Am inteles ca se duc rulmentii pe fata(3-400 lei/buc), si cardanul fata (250 lei kit reparatie), intreabrea e cat de des :)... Gen raman in drum, sau pot lejer sa ma porensc cu ea.

Astept sfaturi.

Cateva poze.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13510961_918293848281576_4968889757597797624_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	34,2 KB 
ID:	1033994Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13555696_918774694900158_310917489_o.jpg 
Mărime:	225,7 KB 
ID:	1033997Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13482957_918293851614909_5566785065127173883_o.jpg 
Mărime:	314,9 KB 
ID:	1033993Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13549126_918774628233498_664648786_o.jpg 
Mărime:	134,4 KB 
ID:	1033996Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13517982_918774634900164_1313257885_o.jpg 
Mărime:	234,3 KB 
ID:	1033995Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13556054_918774681566826_1615348161_o.jpg 
Mărime:	181,4 KB 
ID:	1033998
    Ultima editare de Roby200487; 27.iun.2016, 10:46.
    200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Re: De la Patroale la Grand :)

Cu cardanul nu ramai in drum, face zgomote inainte sa cedeze complet. Daca totusi se rupe ceva si nu poti continua, ramai in drum maxim 30 de minute in functie de cat de repede il dai jos.
    Legat de rulmentii fata, un rulment Timken costa aproape 800 de lei adus acasa de peste ocean. Probabil ca cine a schimbat rulmenti original cu rulmenti de 3-400 de lei are probleme cu ei pentru ca sunt slabi.
    '02 WG CRD - EGR delete
    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

265/75/16 suficient pentru Grand avand in vedere ca vei obtine acceasi garda ca si patrolu cu un 33-34, sa fii atent tocmai la cutie si reductor, in rest e smechera masina si LSD-urile chiar ajuta ceva..spor
      Ultima editare de Astral; 27.iun.2016, 14:46.

Comentariu

Foarte frumoasa masina... identica cu a mea
        Atentie la schimburile de ulei!! Ai cutie si motor Mercedes, nu folosi ulei Mopar, decat in cutia de transfer, care e jeep!!
        Sunt destule info aici, daca ai nelamuriri intreaba!

Eu am schimbat anul trecut articulatia de la cardanul fata precum si bucsele de la V-ul spate. Maine le schimb iar.... m-a cam enervat faza asta pt ca este o masina de oras.
        In rest, mie imi place mult... fuge extraordinar, LSD -urile sunt grozave ( !!!! CASTROL LSD DIFF OIL )) , consum ok, iar inauntru dormi regeste.
        Sa o folosesti sanatos!!

Comentariu

@ssrli - ms de info .. trebuie si eu sa schibm un rulment fata, 2 pivoti, un simering punte fata, si pivot brat spate :)

@mariusradovici - as opta pentru ceva mai ingust si talon mai mare, gen 235 85 16

@doctoru' - ms de info, imi poti te rog spune ce ulei sa bag la servo!, si ce compatibilitati ar fi.
          200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent

Comentariu

Postat în original de Roby200487 Vezi post
            @ssrli - ms de info .. trebuie si eu sa schibm un rulment fata, 2 pivoti, un simering punte fata, si pivot brat spate :)

@doctoru' - ms de info, imi poti te rog spune ce ulei sa bag la servo!, si ce compatibilitati ar fi.
            Legat de piesele pe care vrei schimbi...rockauto.com. Rulment Timken, pivoti Spicer si pivotul spate Moog. Vezi daca nu este rulment Timken prin Europa.

Ulei de servo poti pune linistit 2+2, se gaseste la toate magazinele de piese.
            '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

probabil ca ai facut un upgrade de 300% la confort si un downgrade de 500% la fiabilitate. Dar , o viata avem si trebuie sa ne simtim bine . Iti doresc sa te poarte sanatos si cu cat mai putina cheltuiala
              ing. Luigi PIRSU
              www.nissan4x4.ro
              service si tunning NISSAN
              Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

@ssrli - 2+2 e echivalent a ce .. adica atf, sau ce sepc are? Am vazut ca e rosu. Am in garaj vreo 3 tipuri de ulei.

@nissan4x4 - decizia nu e luata inca, nu stiu daca sa o tin de oras, daca sa o fac de ture in loc de 61 le lung, sau ce sa fac :)).... am y60 ul scurt, y61 lung si grandu, careva 2 trebuie sa le tin... o deciizie destul de grea, trebuie sa iau in considerare ca una trebuie sa fie si daily .... si de concedii sa zic asa... ar putea intra in calcul inca o masina ... dar maxim cu 2 voi ramane, mai am in ograda (a sotiei) si o vitara :P

Comentariu

Sa ai noroc la ea! It s a JEEP thing.......you will understand:)
                  Littlesoky

Comentariu

Postat în original de Roby200487 Vezi post
                    @ssrli - 2+2 e echivalent a ce .. adica atf, sau ce sepc are? Am vazut ca e rosu. Am in garaj vreo 3 tipuri de ulei.

@nissan4x4 - decizia nu e luata inca, nu stiu daca sa o tin de oras, daca sa o fac de ture in loc de 61 le lung, sau ce sa fac :)).... am y60 ul scurt, y61 lung si grandu, careva 2 trebuie sa le tin... o deciizie destul de grea, trebuie sa iau in considerare ca una trebuie sa fie si daily .... si de concedii sa zic asa... ar putea intra in calcul inca o masina ... dar maxim cu 2 voi ramane, mai am in ograda (a sotiei) si o vitara :P
                    MS5931, e lichid de servo de la 2+2.
                    '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Comentariu

Ca in filmul ala cu minerii. Bine ai venit prost ai nimerit. Jipu ala e o masina misto doar ca sa nu o scoti prea mult in afara asfaltului ca o ia sughitul. La confort e ce trebe, se intorc si pisdele cu privirea dupa ea dar la bagatul in craci e ca virgina in fata violului.
                        consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

e de discutat....la cate a indurat de la mine...si inca nu s-a predat

dar repet...cu jeep-ul trebuie sa stii sa te dai....daca mergi pe principiul da-i...rupe-i fasul.....te lasa rapid

Comentariu

Postat în original de Marius C alias Turagmes Vezi post
                            e de discutat....la cate a indurat de la mine...si inca nu s-a predat

dar repet...cu jeep-ul trebuie sa stii sa te dai....daca mergi pe principiul da-i...rupe-i fasul.....te lasa rapid
                            Da jeep-ul nu-i patrol...am vazut cat de repede schimba bratele fratelele meu cu wrangler jk 😆
                            Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Cred ca tin grandu de oras si excursii, iar 61 le lung il fac de ture:)

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection