Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Anvelope agricole pentru GC 5.2 ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• nissan4x4
    a răspuns
    Re: Anvelope agricole pentru GC 5.2 ?

Eu unul nu prea vad avantajul "agricolelor" pe masina de offroad. Acu vreo 10-15 ani era alta treaba, nu prea aveam de ales.
    Azi nu as mai folosi asa ceva nici daca mi le-ai da pe gratis, cu tot cu jante !!!

Ca unul ce a folosit asa ceva, iti pot spune din dezavantaje:
    1. la mersul pe asfalt, in viraje , masina pleaca de-a latul. Si uite , ca mai trebuie sa mergem si pe asfalt. Frana e groaznica, anvelopa face mult zgomot si cam atat
    2. nu ai stabilitate laterala pe inclinari
    3. in namol, masina se ingroapa si ramane pe burta
    4. la orice viteza peste 50km/h exista risc de explozie a anvelopei ( sunt construite rudimentar pe acarete de viteza mica)
    5. sunt f grele, nu se pot echilibra
    6. din ce imi amintesc , au diametre interioare dubioase, genu 15,3" etc, deci pe jantele auto nu se aseaza prea bine, detaloneaza usor
    7. solicita transmisia masinii la MAXIM

Cred ca e ultimul tip de anvelopa ce s-ar preta la Jeep-ul matali ... Eu zic sa te mai gandesti.

Lasă un comentariu:

• cretu
    a răspuns

Nu pune agricole pe ea. O sa rupi tot. Eu am MT 235/85/16. Si credema ca la incingeala rupi tot la masina si cu astea. Anu trecut am rupt prinderile de pe puntea fata si cardanu fata. In mod sigur am mers eu prea ca nebunu si ........ platforma a fost binevenita

Lasă un comentariu:

• danciucu
    a răspuns

Peste 2800-3000 rpm nu are rost sa mergi in offroad cu masina asta caci incepe dezmembrarea la flexari maxime, salturi si pulsatii. Si asa la 3k descarca destul la roata; cuplu cat ZD-ul deci nu vad de ce i-ai da 5k.

Lasă un comentariu:

• Marius C alias Turagmes
    a răspuns

cu o masina ca asta nu stie sa mearga oricine

dai in ea.....da si ea in tine

Lasă un comentariu:

• Patrolator
    a răspuns

@dracula a rupt cardanul fata la GC 4,7 V8, cu BFG-uri MT KMII La DTT 2015. ...si nu la trial. Īnainte. Am pus link-ul video-u-lui doar ca sa vezi masina si rotile.

Lasă un comentariu:

• nessum
    a răspuns

Postat īn original de Adutz Vezi post
    nu stiti pe cineva care ar dori anvelopele astea care le am acum? cu tot cu jante...jantele sunt pe 17...
    Pune anunt la ''Mica Publicitate''!

Lasă un comentariu:

• Adutz
    a răspuns

nu stiti pe cineva care ar dori anvelopele astea care le am acum? cu tot cu jante...jantele sunt pe 17...

Lasă un comentariu:

• alin-jeep
    a răspuns

Postat īn original de ARTHUNTER Vezi post
    Sunt niste baieti pe la Fetesti cu vreo 4 acareturi de genul asta,5.2,cu gume agricole ,fara modificari,sau cu 33'-35(doar cu inaltatoare),masinile merg pe namoale si pe dealuri de cativa ani buni...

Tu ai vazut ce namoale si dealuri au la Fetesti ?

Lasă un comentariu:

• ARTHUNTER
    a răspuns

Sunt niste baieti pe la Fetesti cu vreo 4 acareturi de genul asta,5.2,cu gume agricole ,fara modificari,sau cu 33'-35(doar cu inaltatoare),masinile merg pe namoale si pe dealuri de cativa ani buni...

Lasă un comentariu:

• Cristian1
    a răspuns

Am vazut @Astral, internele din puntile DANA sunt aceleasi la diferite motorizari, la 5.2...riscul e mai mare sa se sparga ceva.
    Ultima editare de Cristian1; 06.iul.2016, 19:38.

Lasă un comentariu:

• worldscape
    a răspuns
    Re: Anvelope agricole

Postat īn original de alin-jeep Vezi post
    Cu atat mai mult le dau dreptate si eu colegilor care au spus NU . Sunt aceleasi planetare fata ca si la masinile care sunt dotate cu motor de 2068 td care are vreo 80 cp asa ca ...

merge f bine cu anvelope agricole, mai ales prin ravene ... dupa care pe platforma :)

Lasă un comentariu:

• alin-jeep
    a răspuns

Postat īn original de Astral Vezi post
    In atentia colegilor care si-au spus parerea anterior : ati vazut ca e vorba de GC cu motor 5.2....?
    Cu atat mai mult le dau dreptate si eu colegilor care au spus NU . Sunt aceleasi planetare fata ca si la masinile care sunt dotate cu motor de 2068 td care are vreo 80 cp asa ca ...

Lasă un comentariu:

• Astral
    a răspuns

In atentia colegilor care si-au spus parerea anterior : ati vazut ca e vorba de GC cu motor 5.2....?

Lasă un comentariu:

• Adutz
    a răspuns

Ok, multumesc mult pentru sfaturi!

Lasă un comentariu:

• Cristian1
    a răspuns

Si combinatia ce o ai acum e dubioasa pentru transmisie... Fa cumva si pune-i 4 gume la fel, aceelasi profil si dimensiune, de o marime nu prea mare, as zice un 32 maxim pentru GC si las-o asa. Daca vrei mai mult de la Jeep GC, trebuie sa investesti in punti niste bani. Alte rapoarte, planetare, etc.... Membrii cu Jeep te vor ajuta mai mult :)
    Ultima editare de Cristian1; 06.iul.2016, 19:40.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection