Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?


ivanx

Postări Recomandate

Din cite am reusit pina acum sa inteleg cautind pe google GC model WJ quadra drive nu are diff blocabil sau LSD pe fata. Dar la 4.7 benzina are acest TCS care din cite am vazut pe youtube reuseste sa blocheze prin ABS roata care se invirte in gol.

Intrebarea mea este daca se poate adapta un intreg sistem ABS de la WJ 4.7 la WJ 2.7?

Imi poate confirma vreun posesor de 4.7 daca functioneaza acest sistem ca in filmele de pe net?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Ai cautat prost!

 

Quadra drive are LSD fata. Posibil ca al tau sa fie stricat. Ridica fata tine o roata cu mana si invarte cealalta roata.

200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Daca imi poate arata cineva ca masina lui 2.7 crd cind o roata fata intra in groapa se mai si invirte ii dau gratis rabla mea.

LSD are niste placute rotunde (discuri) pe fiecare planetara . E un set de 6 discuri pe fiecare asezate unul dintat si unul cu " urechi". Dana 30 nu are asa ceva.

Si mie imi place sa cred ca quadra drive e "the best" dar nu e decit un open diff pe fata. Asta pt a nu subvira pe asfalt.

Deci, posesori de WJ, am sa va dezamagesc: nu aveti un off roader veritabil! :cr1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Te dezamagim....

esti prost informat.rau.

offroader au decat cei ce au BLOCANT fata spate- ca un sistem LSD este altceva .. de compromis.

Nu citesti ce trebuie, unde trebuie

Pt cultura ta- decodeaza VIN -ul la wj personal- poti sa ai surprize app de optiuni si echipare-poate nu a venit cu lsd fata, sunt destule....4,7 vine full de obicei, de aia-i dat ca echipare totala....ful de full pt cei din targuri...:old

Verifica istoricul= poate nenea de dinainte a facut ceva interventie sa mearga maisina si fara lsd,si nu mai ai LSD...

LSD la WJ-toate 3 cae pot fi si se exista ,sunt pe presiune ulei si arcuri nu clasice,pe placute de frictiune...nu citesti ce si unde trebuie si crezi ca neuronii si info se castiga in 15 minute pe net....fals... deci lipsa uleiului special,obligatoriu in ficare din cavitati-3 cu lsd la masina asta de ne offroad, duce la deterioare sau functionare defectuasa sau deloc...iarasi, mai informeaza-te.... poti sa ai ulei de plaja in puntea fata si atunci iti iau rabla cadou cu un schimb de 100lei....

 

nu mai deschide gura,citeste 3-4 zile forumul cu info de WJ ca este plin.Daca vrei si in 5 zile stii cat noi astia fraierii daca te ajuta neuronul...daca nu,este alta treaba.

 

nu in ultimul rand coboara dracului printre noi oamenii, ca acolo sus ,din cauza aerului rarefiat nu mai gandesti/verifici ce spui :ha:

 

pupici....unde ne vedem,ca mai vreau una sa-i dau foc, de plictiseala... :ha1:ha1:ha1:ha1:ha1:ha1

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Nu stiu cum sa interpretez discutia asta cu prost/neprost. Fac un pas inapoi si nu intru in polemica. Nici cu ce m-am urcat sus nu pricep. Poate cu jeepul?

 

WJ 2.7 crd are diff fata Dana 30(asa e echipat asta al meu) care e open diff, iar pe spate are Dana 44 care e LSD, pe presiune de ulei cu discuri de frictiune (actionate de forta centrifuga "laterala" creata de "satelitii" din el). WG 4.7 are alt diff fata, nu stiu exact ca nu m-a interesat.

Daca tu stii altceva, posteaza niste linkuri care sa ajute.

 

Intrebarea mea era, daca poate sa-mi raspunda vreun coleg amabil, daca WG 4.7 are acest TCS care blocheaza roata care se invirte in gol.

 

Multumesc si cred in colaborare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

aparent exista Dana 30 cu LSD: http://www.jeepsunlimited.com/forums/showthread.php?527383-Another-Diff-Fluid-Question-Quadra-Drive

 

Front Axle

(All Grand Cherokee models 1999-2004 feature a Dana 30 front axle)

...

NOTE: Trac-lok and Vari-lok equipped axles require 2.5 ounces of Limited Slip Additive be added to the lubricant.

Trac-lok for the front axle is available only with (and included with) all QuadraDrive systems

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Cum ai tras tu concluzia din postul ala ca e un LSD? Doar ca spune "la carte" sa-i pui ulei pt LSD? Sau pt ca producatorul l-a numit track lock sau vari lock sau gerotor? E doar reclama .

 

Decit sa ne contrazicem atit nu postati un film cu LSDul vostru fata care invirte roata fata ridicata pe un dimb cind cealalta se invirte cu putere in sant sau groapa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Cum ai tras tu concluzia din postul ala ca e un LSD? Doar ca spune "la carte" sa-i pui ulei pt LSD? Sau pt ca producatorul l-a numit track lock sau vari lock sau gerotor? E doar reclama .

 

Decit sa ne contrazicem atit nu postati un film cu LSDul vostru fata care invirte roata fata ridicata pe un dimb cind cealalta se invirte cu putere in sant sau groapa?

 

 

 

Nu cred ca a stat nimeni sa faca o astfel de filmare si nici nu cred ca o va face cineva curand...

 

Mai bine citeste si pe aici nitel :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?58584-LSD-Limited-Slip-Differential-cum-functioneaza-cum-e-construit

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Ce a zis ardeleanul cand a vazut prima data o girafa? "Asa ceva nu exista".

 

http://www.usastandardgear.com/productdetails.aspx?ProdID=8125

 

Compatible with Differentials:

 

Dana 30 Front, Crush Sleeve Design, Grand Cherokee

 

sau http://www.powertrax.com/index.php/products/lock-right

sau https://www.torqmasters.com/aussie_locker_xd_13027_dana_30

 

Daca tu nu ai, sau ai dar nu iti mai merge, e alta poveste.

Acum o sa ma intrebi cum mi-am dat eu seama ca e LSD.

 

edit: despre vari-lock, ca ziceai ca-i degeaba: The vari-lok diffs have a pressure relief valve under the pickup plate. If you plug this hole the diffs can go to 100% lock with no slip or bypass. I found out the diffs are good stock, except uphill in a cross v as you demonstrated. When I plugged mine the difference was amazing. Just steady low throttle and they'd lock and pull through anything. Completely transparent everywhere else.

Editat de rbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

o fi sau n-o fi WJ-ul offroader veritabil...habar nu am...dar cu al meu am mers pe aceleasi trasee pe care le-am facut si cu Samuraiul...si cu Patrolul...si cu Shogun-ul....fara sa rupa nici un cardan...si nici o planetara

 

asa ca pe tema asta mai avem de discutat:grin:

 

se pare ca masinii mele nu i-a spus nimeni ca pe acolo nu poate merge....daca-i spunea il credea pe cuvant si dadea inapoi :ha1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

@Marius- Toti ne iubim rabla indiferent ce scrie pe capota. dupa asta, ai citit-o pe aia ca surdu-n clopot?

poti urca pe munte si in adidasi, si in bocanci de iarna de 10 ani si in ghete de 200E...la draku, unii o fac si in slapi...deci? diferenta vine din glezna,ca la condus... :ha:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Scurt pe 2...este wj cu si fara lsd pe dana 30 fata. Vezi tu daca nu ai o planetara scurta pe fata, de pe o punte fara lsd. Puntile fără lsd au una din llanetare mai scurta

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Scurt pe 2...este wj cu si fara lsd pe dana 30 fata. Vezi tu daca nu ai o planetara scurta pe fata, de pe o punte fara lsd. Puntile fără lsd au una din llanetare mai scurta

 

M-ai terminat!

Dana 30 este de un singur fel, dragule, altfel ar fi 30^1.

Punte fara LSD? Ala face parte din grup nu din punte.

Ala cu planetara mai scurta e fara LSD???? Pai asa sunt toate construite din cauza cutiei de transfer din care pleaca un cardan catre spate pe mijloc si unul catre fata pe linga cutia de viteze care e tot pe mijloc. Normal ca e una mai scurta si una mai lunga, asta nu are de-a face nimic cu LSD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

M-ai terminat!

Dana 30 este de un singur fel, dragule, altfel ar fi 30^1.

Punte fara LSD? Ala face parte din grup nu din punte.

Ala cu planetara mai scurta e fara LSD???? Pai asa sunt toate construite din cauza cutiei de transfer din care pleaca un cardan catre spate pe mijloc si unul catre fata pe linga cutia de viteze care e tot pe mijloc. Normal ca e una mai scurta si una mai lunga, asta nu are de-a face nimic cu LSD.

 

Câteva lucruri simple:

1. Nu am jeep de ieri, ai greșit omul cu care să vorbești așa.

2. Am desfacut punte si grup cu si fara lsd.

3. Dana 30 cu Varilok nu e 100% identica cu Dana 30 fara Varilok, asa cum crezi tu. Nici Dana 30 care este pe XJ nu e 100% identică cu cea care este pe WJ sau TJ sau CJ sau JK. Nici Dana 44 de pe JK nu e la fel ca si Dana 44 clasica.

3. Planetara din dreapta pentru WJ vine în 2 dimensiuni, pe pipaite, masurate si pozate. Dacă ai fi băiat gigel m-as uita în catalog ca să îți spun dimensiunile exacte, dar cu atitudinea ta nu merita sa îmi pierd timpul.

4. Am văzut cu ochii mei combinația Varilok cu planetara dreapta pentru non-Varilok.

5. Calmează-te.

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Nu cred ca a stat nimeni sa faca o astfel de filmare si nici nu cred ca o va face cineva curand...

 

Mai bine citeste si pe aici nitel aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?58584-LSD-Limited-Slip-Differential-cum-functioneaza-cum-e-construit

 

Am făcut eu, ui făcut și alții. Colegul nu merita un link pentru edificare, mai degrabă merita o schimbare de atitudine

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

 

Ai avut dreptate!

Daca erai mai clar in exprimare ca planetara dreapta poate fi de doua marimi, nu te mai luam de newbe.

Multesc oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

@ivanx

 

Prietenii de mai sus care au incercat sa te lamureasca nu au de ieri sau de alaltaieri Jeep-uri ,unii dintre ei chiar de acel de care spui tu ca e Wj ( daca nu stiai 2,7 crd este Wg ) .

Vad ca tu o tii sus si tare pe a ta .In cazul asta daca tu esti convins ca-i cum spui tu de ce mai intrebi aici ? In mod sigur nu cred ca vrei sa te afirmi si daca da ai cam gresit felul de a o face .

 

Sincer sa fiu pe mine ai reusit sa ma enervezi ,in mod sigur si pe ceilalti dintre care pe unii ii cunosc si personal si clar nu sunt din aia razboinici.

 

Din putina mea experienta in lumea Jeep ,acel TSC -nu exista . Oricum daca ai studia mai atent ai vedea mari diferente intre Wj si Wg mai ales in partea electronica

 

Daca totusi ai avea si tu un Wg ti-ai da seama ca este o masina la care nu este cazul sa mai faci modificari pentru ca are tot ce-i trebuie doar ca din fabrica nu vine cu piesa dintre volan si scaun care de multe ori este cea mai importanta .

Daca tot spuneai mai sus ca nu stiu ce faci daca vezi bla...bla...bla (roata in groapa) si eu mananc CIV-ul ala in care scrie ca 2,7 crd este Wj

 

...si inca ceva : vezi masina aia albastra intre ce masini se afla ? Aia ce inseamna ??? Poza facuta azi si stii a cui este masina ? Ia ghici

 

Adrian.jpg.7688ccab6ccb6ebdbba5a17fe6155812.jpg

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Toate cele fiind spuse, cand vrei sa te scapi de al tau grand, sa vii sa vezi roata in aer sau din groapa sau care vrei cum se invarte :) ... Aici in zona clujului cred ca suntem vreo 5-6 care am putea imparti masina ta :))))

Editat de Astral
De unde naiba tot scoateti doi de i ...?!?
200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

Faceti si voi un film si postati-l.

Sau lamuriti-ma cum vad daca am vari lock. Sau daca nu am cum sa ma uit sa recunosc unul sa iau din dezmembrari.

Si fac si o cinste. Mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: TCS sau controlul tractiunii prin ABS pentru WJ 2.7 ?

 

LSD ... dar nu neaprat sa ai, si nu neaprat sa iti functioneze! Daca ai bagat "oloi de tractor" .. ii pa..

 

Cutia ta e Quadra Drive?

200Hp Boosted ZD30 - NADS Fitted - Oil Catch Tank - OME +5 - Cooper STT PRO 33" - 13000lbs winch - Snorkel - Roof Tent
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare