Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Grand Cherokee WJ 4.0 Probleme Cutie Viteze

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Grand Cherokee WJ 4.0 Probleme Cutie Viteze

Salutari !

De curand, am devenit noul proprietar al unui Grand Cherokee 4.0 Selec Trac.

Inainte de a se supara pe mine cineva, am cautat folosind search-ul detalii legate de problema mea si nu am gasit mai nimic. Asa ca, daca cineva stie de un thread legat de ce o sa scriu, va rog frumos lasati-mi si mie un link

Cum spuneam, am "luat" un WJ 4.0 benzina+GPL si am observat o problema care este foarte deranjanta si care, de fiecare data cand isi face simtita prezenta, imi "da cu panica".

La acceleratie spontana (kickdown) in oras sau in afara, la trecerea de la 90 la 100-110 si la trecerea de la 120 la 130-140, masina se zgaltaie puternic, ca si cum se impiedica de vreo viteza sau sare peste una. Am incercat sa caut la americani si multi se leaga de (presupun) regulatorul de presiune din cutia de viteze ( oil pressure governor). A mai intampinat cineva aceasta problema ? Si daca da, care a fost rezolvarea ei ? Atat in proceduri / steps cat si in bani.

Multumesc frumos si anticipat !

Cu stima,
    Dan Istrate
    Ultima editare de alin-jeep; 31.iul.2016, 21:18.

Re: Grand Cherokee WJ 4.0 Probleme Cutie Viteze

Salutari si bine ai venit printre noi

Sunt multe posturi legate de probleme ale unor cutii de viteze automate dar posibil sa nu le gasesti sau sa nu coincida problemele cu ale tale .
    Sfat : cea mai buna si ieftina varianta este sa inlocuiesti cutia de viteze cu alta SH ( desi riscurile sunt mari )
    Cam greu de luat o decizie asa din spusele tale .Sunt mari sanse ca problema pe care o ai sa vina de la alte piese sau angrenaje .
    Masina ai cumparat-o cu problema asta sau a aparut de curand ?

Pentru ca mi se pare destul de enervant ca iti ceri atatea scuze pentru deranj imi permit sa fac o mica corectie in postul tau .Aici nu se pune problema ca deranjezi pe cineva decat foarte rar iar tu ai un necaz si ai nevoie de ajutor .

O sa studiem impreuna si o sa incercam sa ajutam cu cat putem . Tu trebuie sa ne ajuti cu relatarea simPtomelor cat mai aproape de adevar .

Ultima editare de Astral; 31.iul.2016, 23:19.

Comentariu

Re: Grand Cherokee WJ 4.0 Probleme Cutie Viteze

@alin-jeep:

Masina a fost a tatalui meu si el stia de problema dar nu prea l-a deranjat.

M-am gandit si eu la solutia de a lua o cutie SH, dar as vrea sa o pastrez ca pe ultima solutie. As vrea sa aflu cat m-ar costa, eventual de la cineva care a mai avut problema asta. Ca de mers la mecanici am tot fost si as vrea sa stiu un cost aproximativ ( ca sa ma apuc sa strang bani, nu de alta ).

Simptomele sunt urmatoarele:

Daca merg in oras si am 60-70 km/h si apas pedala la podea, o sa treaca in viteza inferioara si cand schimba, pentru o fractiune de secunda se simte ca nu mai accelereaza dupa care zdruncina foarte tare masina si "trece mai departe", ca sa spun asa.

De asemenea, la 110-120 cand o calci ca sa faci o depasire pe autostrada, sare in treapta inferioara, trage ce trage dupa care apare aceeasi fractiune de secunda in care simti ca nu mai accelereaza, dupa care te zguduie si incepe sa traga. Daca o sa am timp si mai ies cu ea in afara, o sa postez si un video.

Legat de chestia cu scuzele: Sunt nou aici, si desi am cautat cat de bine am putut, nu am gasit nimic legat de asta. M-am scuzat doar pentru faptul ca ar putea aparea oameni care sa zica: "Ia uite-l ma si p-asta, nici nu si-a facut cont bine, n-a cautat si posteaza thread-uri ca-i e lene lui sa caute".

De asemenea, multumesc frumos pentru suportul oferit si sper sa gasesc o solutie pentru "buba" asta. Pentru ca pur si simplu iubesc masina asta si abia astept sa merg undeva cu ea sa ma "catar".

Din nou, multumesc frumos.

Comentariu

Procesare...
      X

Sqreen | Runtime Application Protection