Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomot ciudat Grand Cherokee 2.7


vali 71

Postări Recomandate

Salutare,

De cateva saptamani am intrat in posesia unui Grand Cherokee 2.7 din 2002.Masina a fost cumparata cu ajutorul clubului,lucru pentru care vreau sa va multumesc.

Este fosta masina a lui Razvan. RZV ul.O masina corecta de care deja m-am atasat!

Am schimbat toate uleiurile plus filtre.

BucsE ,pivoti,tendone,unde a fost nevoie.

Discuri si placute fata.

Cosmetica interior exterior!

Masina arata si merge impecabil ...cu o singura exceptie:La viteze sub 70km/ora se aude din fata (dreapta zic eu) un huruit ciudat in momentul in care decelerez.Mentionez ca nu se aude tot timpul.

Urmand sfatul lui Alin si a lui Razvan(pe care il tot "bazai")am verificat tot ce am putut.

Am dat jos cardanul fata,am rulat in gol pe elevator,am verificat cutia ..etc

Nimic!

Am gasit doar tampoanele de la motor deteriorate.Cel din dreapta este

rupt.

Nu am reusit sa-i dau de cap,motiv pentru care va cer ajutorul.

Stiti cumva de unde pot sa cumpar acele tampoane?(am gasit doar pe e bay)

Vali

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat Grand Cherokee 2.7

 

70km/h in treapta a 5-a?

Pe la 1500 rpm in tr4 si tr5 si al meu face un usor zgomot la decelerare, cateodata, facea mai mult inainte sa schimb flex-plate-ul (cel original era crapat) si sa duc la reconditionat convertizorul de cuplu. Am circulat cu el asa multi km, deci nu e nimic de ingrijorat.

 

Referitor la suporti:

http://www.ebay.com/itm/291724004723

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat Grand Cherokee 2.7

 

Multumesc pentru ajutor.

Ma enerveaza ca nu ii dau de cap.Sa vad cum se comporta dupa ce ii schimb tampoanele motor.

Acum am senzatia ca se simte(atunci cand huruie)si un usor trepidat in pedala de frana!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat Grand Cherokee 2.7

 

Multumit de rezultat? Si daca da, unde il facusi si la ce "dauna"?

 

L-am facut la Mercom Arad, am avut o experienta OK cu ei. 300 sau 350e, nu retin exact.

Inca mai face o idee zgomot cateodata, am garantie un an, deci ma mai duc la ei daca e ceva. O fi de la convertizor? O fi de la altceva? Nu stiu, merge ok, ramane asa pe moment.

Sunt sanse sa nu fie de fapt de la convertizor, eu nu l-am schimbat pentru zgomotul respectiv, poate mi-a crapat iarasi flex-plate-ul sau poate sunt duse tampoanele de motor :mrgreen:

Editat de ssrli

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Zgomot ciudat Grand Cherokee 2.7

 

Multumesc pentru ajutor.

Ma enerveaza ca nu ii dau de cap.Sa vad cum se comporta dupa ce ii schimb tampoanele motor.

Acum am senzatia ca se simte(atunci cand huruie)si un usor trepidat in pedala de frana!

 

 

Poate ca ai prea mari pretentii de la o masina de asta :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
salutare ! am si eu aceeasi problema la JGC WJ din 2004 ! intre 100- 130 km/h se aude un vajait , pe care cateodata parca il simt si in pedala de acceleratie , dupa parerea mea vine de undeva din puntea spate , dar deocamdata pe unde am fost cu masina in service nu am reusit exact sa-l identific ! initial eram sigur ca e de la puntea fata pe care am inlocuit-o complet , cu tot cu diferential , planetare, rulmenti si nimic nu s-a schimbat ! sunt un pic fara speranta pentru ca pe unde am fost toti m-au pus sa schimb piese dupa ureche si pana acum nu am reusit sa rezolv nimic ! deci intrebarea este : cine a avut asa problema daca a rezolvat-o si cum a rezolvat-o !?! multumesc anticipat
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
Salut , și eu am un wj . de ceva timp am simțit la frânare vibrația despre care vorbești și la o perioada a început și zgomotul in decelerare pe la 80se aude cel mai tare . am remarcat ca a început sa facă după ce am tras destul de greu de un prieten înțepenit . Am fortat o destul de tare . Cine are idee care este cauza dati mi o veste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare