Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme cuplaj low GC WG 2.7 2004


hop_si_eu06

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Un prieten a zis ca vrea sa incerce si el viata asta de offroader si a achizitionat un GC WJ 2,7 din 2004. Masina frumoasa, bani buni taxe mici ( autoutilitara ). Duminica am facut prima iesire in teren si cand am ajuns la ceva mai greu am incercat sa o punem pe low. Problema e ca in momentul in care cuplezi reductorul pana in N merge ok dar de la N la Low pe la jumatatea cursei agata ceva si cateodata si caraie. De cuplat cupleaza si apoi merge perfect dar agatatul si caraitul sunt acolo de fiecarea data si cateodata agata si la decuplare. Mentionez ca masina este automata si selectorul cutiei de viteze era pe neutru de fiecare data cand am cuplat si am decuplat reductorul. Masina a fost adusa de 3 saptamani din Italia.

Cand a achizitionat masina am testat cuplajul reductorului si si atunci a agatat putin( fara carait) dar am mers putin in fata dupa care am decuplat si cuplat din nou fara probleme. M-am gandit atunci ca agatatul a fost din cauza ca nu a fost utilizat.....

Stie careva daca asta e o problema comuna sau ce ar putea sa incerce sa nu ma agate. Uleiul e la nivel si arata bine si alte zgomote sau simptome nu are in mers.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cuplaj low GC WG 2.7 2004

 

Reductorul nu e sincronizat, deci masina trebuie sa se miste putin ca pinioanele sa se poata cupla. Ai procedat corect punand cutia de viteze in neutru.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare