Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie : zj sau wj ?


buhuhuu

Postări Recomandate

Re: zj sau wj ? ce sa aleg

 

nu e vorba ce-mi place..ca-mi plac ambele...dar ce sa aleg care e mai fiabil..mai rezistent...?

 

...mai fiabil ...mai rezistent comparativ cu ce sau doar o comparatie intre astea doua ? Daca este vorba doar de astea doua eu as spune ca WJ/Wg ar fi mai ok si ca motorizare 2,7 crd

 

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: zj sau wj ? ce sa aleg

 

Wj are mai multa electronica .

dar un ..xj ce zici ? E Originalul si are motoare de la 2.1 la ....cat vrei tu.

piese ieftine ..masina ieftina...lumea invidioasa !:wink:

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : zj sau wj ?

 

vreau pt offroad...ca samuraiul nu mai face fata la panta :) ...eu ma orientasem la zj 4.0

 

 

Pentru offroad si Zj si Wg sunt mai greu de modificat . Mai degraba Xj-ul ar fi mai ok ,are dreptate Yoghi . Trecerea de la Samurai -masina mica si usoara la balenele astea se va lasa cu dezamagiri cred . Xj-ul e mult mai usor ,mai simplu si mai lejer de modificat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : zj sau wj ?

 

Intre ZJ si WJ nu e mare diferenta dpdv al offroad-ului ( wj necesita cardan fata , daca vrei sa o inalti 3-4 inch ).

 

Diferenta o face motorizarea, fiind grea ai nevoie de anvelope mari si de un motor care sa le invarta. Cred ca stii ca la zj/wj mai mult de 33-uri la anvelope nu are rost sa vorbim la costuri decente.

 

Daca comparam xj cu zj/wj, xj e putin peste. Am si wj si xj si le-am simtit pe amandoua in offroad. La wj recomand 4.7-le pt offroad. pt xj , evident 4.0, zj tot 4.0.

 

Daca nu e gluma partea cu sami cu panta, unii de pe aici au pus motor de beleno . ( dar trebuie galerie admisie, instalatie electrica adaptata si alte maruntisuri , plus motorul in sine).

Daca stai in coasta muntelui mai bine lasa-l pe sami, dar daca ai 100km pana la munte si te mai dai consistent cu ea pe asfalt, se justifica analiza cu achizitia zj/wj.

XJ '96 2.5i, WJ '00 4.7
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : zj sau wj ?

 

Depinde si ce offroad faci. Dai o masina cu sasiu separat, pe o masina cu caroserie autoportanta. Nu va avea aceeasi rigiditate in teren. Daca te dai light, nu e o problema, dar daca vrei chestii mai grele, atunci poate o masina cu sasiu separat e mai indicata. Nu ca nu se poate, dar e mai sanatos.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie : zj sau wj ?

 

Pai nimic, ca nu stiu ce prioritati/planuri ai tu. Si nu cunosc f bine GC, Alin te poate sfatui mult mai bine decat mine.

 

Subscriu la varianta cu XJ, e chiar mai usoara ca Wranglerul meu, datorita faptului ca nu are sasiu. Dar daca incrucisezi puntile, o sa vezi ca se torsioneaza caroseria. Nu e o problema daca faci asta o data la 6 luni, dar daca faci asta des, nu cred ca ii face f bine.

 

Eu doar ti-am dat o informatie, tu faci ce vrei cu ea, ca tu stii mai bine ce cauti si ce iti doresti :wink:

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare