Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce cutie de viteze automata de la Mercedes este compatibila cu Grand cherokee 2.7 CRD ?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ce cutie de viteze automata de la Mercedes este compatibila cu Grand cherokee 2.7 CRD ?

Ce cutie de viteze automata de la Mercedes este compatibila cu Grand cherokee 2.7 CRD ? De exemplu , o cutie de C270/E270/CLK270,etc, este acelasi lucru cu cutia de pe modelul 2.7 CRD ?
    Multumesc pentru ajutor !

Re: Ce cutie de viteze automata de la Mercedes este compatibila cu Grand cherokee 2.7 CRD ?

Nu este acelasi lucru .

...si de ce de pe Mercedes ? ca sunt atatea de vanzare de pe Jeep si nu le cumpara nimeni

Comentariu

Re: Ce cutie de viteze automata de la Mercedes este compatibila cu Grand cherokee 2.7 CRD ?

Cutia de grand/mercedes este o cutie care se strica foarte rar si foarte greu, intelegeam cautarea unei solutii alternative daca ai fi schimbat o pe cea defecta cu una incerta, dar nu e cazul.
      Prea mult timp liber dauneaza mintii si asa odihnite.

Comentariu

Am raspuns deja o data:

100% compatibila e doar cutia de Jeep, carcasa cutiei difera intre modelele cu tractiune spate si cele cu tractiune 4x4. Daca cumperi cutie de Mercedes trebuie de diesel sau de motoare mari, verificata sa fie la fel rapoartele si mutat tot ce e inauntru in carcasa de Jeep.

Ce a picat la ea? Ce simptome are?

De adaugat: daca te tine sa schimbi interioarele intre 2 cutii, garantat te tine sa o repari pe a ta.
        '02 WG CRD - EGR delete
        '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Postat în original de alin-jeep Vezi post
          Nu este acelasi lucru .

...si de ce de pe Mercedes ? ca sunt atatea de vanzare de pe Jeep si nu le cumpara nimeni
          ... ca motorizarea de 2.7 nu este de JEEP ci de Mercedes :) si cutia la fel ...

"WJ/WG Engine: 2.7 Liter OM647 I5 - Diesel Engine (Mercedes-Benz)"
          Ultima editare de worldscape; 22.dec.2016, 11:10.
          Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
          Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
          Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

Din cate stiu eu transmisia comuna la Mercedes si Jeep este 722.6.

Comentariu

Postat în original de worldscape Vezi post
              ... ca motorizarea de 2.7 nu este de JEEP ci de Mercedes :) si cutia la fel ...

"WJ/WG Engine: 2.7 Liter OM647 I5 - Diesel Engine (Mercedes-Benz)"
              1. Difera rapoartele intre diferite modele de motorizare
              2. Difera numarul de ambreiaje din diverse pachete
              3. Difera carcasa intre 2wd / 4wd
              4. Difera axul de iesire cu pinioanele planetare intre 2wd si 4wd
              5. Apar diferente constructive importante inainte de 2002 si dupa 2002, care implica schimbari mari in cutie.
              6. Motorul e OM665, care e un OM612 cu alta baie de ulei si alta galerie de admisie. Injectoare, senzori, actuatoare etc sunt de OM611/12/3

Sunt la fel, dar nu chiar la fel :)

In concluzie, daca nu vrei o cutie de pe Jeep, probabil ca o cutie de ML270 potriveste, dar nu stiu cum e cu prinderea reductorului.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	cutie.png 
Afișări:	1 
Mărime:	887,9 KB 
ID:	998389
              '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Postat în original de Flow Vezi post
                Cutia de grand/mercedes este o cutie care se strica foarte rar si foarte greu, intelegeam cautarea unei solutii alternative daca ai fi schimbat o pe cea defecta cu una incerta, dar nu e cazul.
                Se poate intelege ca cea de pe ,,grand" vitara tiptronica, este aceeasi cu cea de pe G-ul de 350???
                www.scoala-navigatie.ro

Comentariu

Ce treaba are Grand Vitara aici? 👻
                  Deși Mercedes vinde cutii de viteza altor mărci (nu e cazul aici cu Jeep pentru că s-a întâmplat în timpul colaborării), Grand Vitara nu vad sa aibă cutie de Mercedes.

Așa de amuzament, Porsche pare sa aibă cutia corecta dpdv al carcasei, poti pune pe ea adaptorul pentru reductorul de WG. Asta daca chiar nu vrei sa cumperi o cutie de pe un Jeep.
                  Ultima editare de ssrli; 23.dec.2016, 23:45.
                  '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Am inteles,inlocuirea 100% sigura este cu o cutie de pe un Jeep identic.La mine e problema la blocul hidraulic si nu merita facuta cutia din cate am inteles , mai bine iau una ok pana in 500 de euro si o pun pe a mea .Masina nu prea mai are valoare ,are imediat 500.000 km , am tras de ea mai bine de 10 ani de zile ,si-a facut treaba dar nu vreau sa mai bag bani multi in ea .
                    Multumesc mult inca o data pentru lamuriri!

Comentariu

Postat în original de MIhaiserban Vezi post
                      Am inteles,inlocuirea 100% sigura este cu o cutie de pe un Jeep identic.La mine e problema la blocul hidraulic si nu merita facuta cutia din cate am inteles , mai bine iau una ok pana in 500 de euro si o pun pe a mea .Masina nu prea mai are valoare ,are imediat 500.000 km , am tras de ea mai bine de 10 ani de zile ,si-a facut treaba dar nu vreau sa mai bag bani multi in ea .
                      Multumesc mult inca o data pentru lamuriri!
                      Ce are blocul hidraulic? Ce simptome?
                      La Mercom in Arad gasesti bloc hidraulic la 400€ cu al tau la schimb.
                      '02 WG CRD - EGR delete

Comentariu

Treaba e putin cam aiurea,e vina mea fiindca de vreo 2 ani de zile tot curge ulei din cutie si nu i-am dat prea mare importanta.Apoi am lasat-o la cineva la facut de directie, a stat in panta si a cam golit uleiul din cutie astfel incat atunci cand am mers sa il completez aveam nici mai mult nici mai putin de 2 litri in ea
                        Apoi din treapta 1 in 2 avea o usoara zmucitura cutia, in rest mergea perfect si schimba impecabil.Apoi a inceput sa patineze, sa faca zgomot in mers cat si la relanti si intr-un final a ramas blocata in treapta de avarie cu becu de motor aprins pe bord.
                        Un mecanic mi-a spus de treaba cu blocul hidraulic si m-a sfatuit sa o schimb ca nu merita sa o repar.
                        Cum am spus , prefer sa pun alta cutie.
                        La partea de cutie am avut ghinion cu ea , prima cutie am schimbat-o in 2014 pe la vreo 400.000 si umpic de km dintr-o prostie, un mecanic a vrut sa verifice circuitu de incalzire de la radiator si a bagat apa in cutie pe acolo pe la joja in loc sa bage unde a trebuit ... ceea ce a urmat este clar , am mai mers 2 sapt cu ea pana cand a cedat si aia .

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection