Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie Grand Cherokee modelul nou, 3.0 crdi

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie Grand Cherokee modelul nou, 3.0 crdi

Salutare!

Am facut ieri un test drive cu un GC 3.0 crdi, echiparea Overland si am ramas placut surprins de cum se comporta masina si m-ar interesa sa imi iau una. Cum nu m-am lovit prea tare aceasta marca, as dori ceva pareri legate de comportarea ei in timp - aici ma gandesc la chestii gen cutia de viteze, sistemul pneumatic de suspensii, partea electronica a masinii. Referitor la consum si dimensiuni... mi se par ok pentru ce vreau eu de la aceasta masina. Sunt ceva masini aproape noi cu reducere destul de mare de pret (probabil asta va insemna si o valoare de revanzare mica in viitor) asa ca nu m-as arunca la una noua.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Re: Sfat achizitie Grand Cherokee modelul nou, 3.0 crdi

Nimeni??? Nimic???

Chiar as avea nevoie de ceva pareri de la cineva care a avut treaba cu modelul asta de JEEP, ca pe net ce am gasit prin SUA nu prea ma lamureste... De fapt vad ca sunt multi care se plang de partea electronica a masinii si ceva probleme la cutia de viteze.

Comentariu

Am avut eu..chiar echiparea Overland.Cutia de viteze e slabuta.Mi-a cedat o perna,am reparat-o cu 800 lei,foarte simplu de demontat,remontat.Destul de capabila in teren,daca nu ti-e mila de plastice.Motorul trage Foarte bine,consum sub 3.0 de la vw,bmw,mercedes.Confortabila,nu am avut probleme cu electronica,dar am schimbat becuri de frana multe.O masina buna,dar mare atentie la cutia de viteze!

Comentariu

Multumesc!
        Overland vreau si eu sa iau, mi se pare cel mai bun raport pret/dotari. Am 4 masini pe lista scurta si ma gandesc din ce in ce mai tare sa trec peste review-urile negative si il iau... Ca back-up ar fi un GLE dar nu sunt 100% incantat de cum arata.
        Adi

Comentariu

Salut, fii si tu mai darnic cu detaliile.Ce inseamna modelul nou? ce an? sau cat de nou?
          Unii zic modelul nou fostului....am doi amici cu modelul nou luat in iarna asta, si la amandoi este 2007

Daca te referi fix la +2014, este exact asa ca-n folclor. super frumos si destul de senzorial .in rest, garantia este mare, nervii obligatoriu tari si portofelul gros. it's a jeep thing, se spune
          Orice ai lua din ce ai anumerat ca si consum se va comporta la fel, deci ia ce-ti place si overlandul chiar are niste optiuni ce te ajuta si pe langa sosea nu doar pana la partie....

deci?
          Ultima editare de RZV; 26.ian.2017, 22:02.
          Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
          Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Da, este vorba de mașină după anul 2015, inclusiv, și cu număr mic de kilometri. Cele de pe listă au undeva in jur de 30000 km și încă 2-3 ani garanție sau unele au și oferta cu 4ani revizii gratuite (din care au mai rămas doar 2-3).
            Costurile știu că sunt mai mari decât la o mașină obișnuită... Dar o să fie mașină de firmă... Așa că...

Comentariu

Sfat -da o tura prin atelier la Autoitalia si stai de vorba cu baietii de acolo nu cu inginerii din birouri . Cu siguranta o sa afli multe lucruri .E prea devreme sa intrebi aici despre masini care de-abia s-au facut . Poate peste cativa ani s-ar putea face o parerea despre ele .Din sursa sigura stiu ca banii acolo se fac cu Grand Cherokee-le nu cu Fiatul Ducato sau Punto

Comentariu

E o varianta de luat in calcul... O să încerc să fac asta, sper sa aflu mai multe... Deși din ce mai aud pe la diverși, sunt destul de multe mărci auto la care modelele mai noi pun diverse probleme mai mult sau mai puțin supărătoare/ costisitoare. De asta mă gândesc să fie încă în garanție mașina... Cât o acoperi ea acolo...
                Unul din dealeri îmi oferă și un card service Happy cu reducere 50% manopera...
                Or ști ei de ce...

Comentariu

Este o masina foarte fatoasa sa-i spunem, ca gusturile sunt dupa personaj.
                  Eu as merge pe varianta cu cea mai lunga garantie. Partea cu reducerea o gasesti in Bucuresti via baietii de pe JeepForum.Au un deal cu Autoitalia in acest sens, de care poti profita fara probleme.
                  Este o varianta foarte ok ca si pret/optiuni fata de ce se regaseste in piata la momentul asta...cu 5 ani de garantie fata de 2-3 max la concurenta.asta daca nu treci la japoneze care sunt in alta categorie de pret.
                  Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Comentariu

Am incercat sa intru pe forumul jeepromania însă este imposibil... Îmi tot zice că nu răspund corect la întrebările de verificare... Capitala Romania parcă este București, nu? Se pare că nu ar fi așa... Eu tot mai încerc...

Comentariu

Am rezolvat problema... Am luat un Grand Cherokee din 2016, din Germania... Masina imi place mult, va tin la curent cu evolutia ei. O sa fie masina de strada si drumuri de tara, pentru cativa ani, cel putin... Dupa mai vedem...
                      Numai bine!

Comentariu

jeepromania.ro ?

este forumul Asociatiatiei Jeep Club Romania...AJCR gasesti detalii si aici pe forum, la pagina dedicata.. ar trebui sa mearga,nu am intrat de ceva timp dar nu cred sa fie probleme....poate ai intrat pe vechiul forum jeep...putin cam lesinat....

Sa il stapanesti sanatos. Sincer, cel mai sanatos ar fi sa o introduci in programul de garantie la importatorul de RO, asta daca nu au ai facut-o deja. a-i sta mult mai linistit ceva timp...
                        este o masina frumoasa.
                        Ultima editare de Astral; 16.mar.2017, 22:54.

Comentariu

Procesare...
                        X