Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Schimb uleiuri CV,cutie transfer, Diferentiale

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Schimb uleiuri CV,cutie transfer, Diferentiale

Salut baieti,

Detin un GC 2.7 CRD Limited 2002, doresc sa fac schimbul de ulei in CV, cutie transfer si diferentiale.
    Caut de mai bine de o luna informatii cu privire la tipul uleiurilor ce trebuie folosite.Stiu ca s-a mai abordat subiectul pe forum dar informatile sunt destul de aleatorii.
    Vreau un sfat daca procedez corect in achizitionarea urmatoarelor uleiuri, specificatii:

Pentru CV : Ulei Mercedes benz , model: Original ATF 3353, Aprobari: MB 236.12, a001 989 45 03 10, 5 litri
    Pentru Cutie transfer : Mopar NV 245 NV 246 NV 247 2 litri
    Pentru diferentiale spate fata : Castrol Syntrax Limited Slip, 75W140. 4 litri (ambele punti)

Am nelamuriri mai mari cu privire la uleiurile din diferentiale, la acest tip de ulei mai trebuie adaugat aditiv ? se poate folosi si pentru ambele punti acest tip de ulei ?

Va multumesc si dau o bere :)

Re: Schimb uleiuri CV,cutie transfer, Diferentiale

Asta spune Autodata:

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Capture.PNG 
Afișări:	4 
Mărime:	59,5 KB 
ID:	1000884

La uleiul 75W140 nu ar trebui sa adaugi aditiv desi la Castrol am vazut pe unele ambalaje scris LSD pe unele nu

Daca masina are Qadra drive obligatoriu trebuie 75w140 in ambele ,daca e Qadra Track doar pe spate

...cu berea cum ramane ?

Ultima editare de alin-jeep; 05.feb.2017, 14:30.

Comentariu

Merci frumos alin-jeep.Da, masina are quadra drive deci o sa bag castrol 75w-140 in ambele grupuri.
      Am un huruit care se aude din grupul din spate cand decelerez de cateva zile sunt curios daca scap de el dupa ce schimb uleiul.

Cand treci prin Recas ai un vin de casa
      Ultima editare de Astral; 05.feb.2017, 22:18. Motiv: "dezaccelerez" nu exista, ci doar "decelerez".....

Comentariu

Postat în original de Armandosol Vezi post
        Merci frumos alin-jeep.Da, masina are quadra drive deci o sa bag castrol 75w-140 in ambele grupuri.
        Am un huruit care se aude din grupul din spate cand decelerez de cateva zile sunt curios daca scap de el dupa ce schimb uleiul.

Cand treci prin Recas ai un vin de casa

Se aude doar cand decelerezi sau si cand accelerezi ?

Eu cred ca nu o sa scapi asa de usor

Comentariu

Salut,

Scuze de intarziere dar deabea astazi am reusit sa schimb uleiurile.

La CV - uleiul dat jos era rosu, pilitura putina pe magnet.Dupa schimbare pot sa spun in mod sigur ca vitezele se schimba mult mai lin, fara pic de smucitura deci o schimbare majora.

La cutia transfer - uleiul era cu cateva nuante mai inchis, nu era pana la dopul de nivel, schimbat...nici o diferenta.

La grup spate -uleiul era destul de bun, multa pilitura pe magnet, dat jos capac, spalat si etanseizat cu silicon.

La grup fata - DEZASTRU uleiul, negru ca taciunele si gros ca smoala deabea curgea.Problema a fost ca nu a putut sa desfaca tot capacul, respectiv suruburile din partea de sus, deci a fost facuta un fel de tiganie cu scurs uleiul si etanseizat cu silicon pe unde se putea.Service Gear Tech ( nu va recomand).

Intradevar nu am scapat de huruitul pe care il am la decelerare, dar nu mai sunt asa sigur ca este de la diferential, apare doar o secunda, doua, la decelerare si la viteza mai mare, suspectez toba.

Comentariu

Procesare...
          X

Sqreen | Runtime Application Protection